Statua Wolności w Stanach Zjednoczonych na tle błękitnego nieba

Do USA bez wizy? No problem! Poznaj nowe zasady krok po kroku

I stało się! Polacy wreszcie mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez konieczności ubiegania się o wizę. Zaczynasz już szukać niedrogich połączeń do Los Angeles czy Nowego Jorku? Dobra myśl! Ale zanim wpadniesz w szał planowania wyprawy, dowiedz się, jak wyglądają nowe zasady wjazdu do USA. Wbrew pozorom musisz dopełnić kilku formalności zanim wyruszysz w trasę. Spokojnie, to nic strasznego, ale warto się dobrze przygotować. Jak? Czytaj dalej!

Gdybyś zaczął planować pierwszy w życiu wyjazd do USA kilka miesięcy temu, musiałbyś jeszcze przejść przez całą żmudną procedurę ubiegania się o wizę. Wówczas nie obyłoby się bez wypełniania długiego formularza, uiszczenia 160-dolarowej opłaty oraz wizyty w ambasadzie w Warszawie lub konsulacie w Krakowie i rozmowy z pracownikiem. To właśnie z uwagi na stopień skomplikowania całego procesu wiele osób rezygnowało z planów wyjazdu do Stanów – mimo że procent odmów udzielenia wizy z roku na rok spadał. Ale teraz zdecydowana większość podróżujących z Polski może pojechać za Atlantyk bez wizy.

Dziewczyna stojąca na tarasie widokowym obserwująca panoramę Nowego Jorku. Bardzo dużo budynków, wieżowców, niebieskie niebo, słoneczny dzień.
Zwiedzanie Nowego Jorku

Kto może jechać do USA bez wizy?

Polacy mogą zacząć podróżować za Ocean bez wizy, ponieważ nasz kraj 11 listopada został włączony do Visa Waiver Program (VWP). Na tej podstawie osoby, które jadą do USA w celach turystycznych lub biznesowych na mniej niż 90 dni, mogą odbyć podróż w oparciu o uproszczone procedury.

Ale uwaga! Zanim wsiądziesz do samolotu, trzeba jeszcze spełnić kilka dodatkowych warunków. Przede wszystkim musisz:

 • mieć paszport biometryczny ważny co najmniej przez 6 miesięcy po planowanym OPUSZCZENIU USA – to dość standardowe wymaganie, ale warto o nim przypomnieć,
 • mieć bilet powrotny z USA albo bilet na dalszą podróż (jeśli ze Stanów ruszasz dalej, np. do Ameryki Południowej czy Azji),
 • zarejestrować się w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży, czyli w ESTA (koszt 14$) – zrobisz to elektronicznie pod tym adresem: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/. Zaleca się, żeby rejestracji dokonać na minimum 72 h przed wylotem, ponieważ Twój wniosek musi jeszcze zostać zatwierdzony,
 • wjechać na teren USA drogą morską lub lotniczą, korzystając z usług zatwierdzonego przewoźnika (czyli np. samolotem rejsowym, a nie prywatnym odrzutowcem :)) lub przekroczyć granicę na lądzie (czyli z Kanady albo z Meksyku).

Co ważne, rejestracja w ESTA jest ważna przez 2 lata i upoważnia do wielokrotnego wjazdu na teren USA. Ale uwaga, jeśli w międzyczasie zmienisz paszport, będzie się trzeba zarejestrować ponownie.

Widok na olbrzymi czerwony most Golden Bridge w San Francisco o zachodzie słońca
Zwiedzanie San Francisco – widok na Golden Gate Bridge z Battery Spencer

Kiedy nadal potrzeba wizy?

Są sytuacje, w których wyjazd do USA nadal będzie się odbywał na podstawie wizy. Kiedy?

 1. Jeśli masz ważną wizę B1 lub B2

Nawet po przystąpieniu Polski do Visa Waiver Program Twoja wiza zachowa ważność i możesz z niej korzystać tak jak dotychczas. Ważna wskazówka: jeśli w międzyczasie wymienisz paszport na nowy, ale Twoja wiza do USA jest nadal ważna, po prostu do Stanów musisz zabrać paszport stary i nowy. Nie będzie problemów 🙂 Jeśli tak Ci wygodniej, nadal możesz też wyrobić standardową wizę.

 1. Jeśli wyjeżdżasz do USA do pracy albo na studia

Wówczas nadal potrzebujesz wizy pracowniczej lub studenckiej. Więcej informacji np. na stronie ambasady USA w Polsce.

 1. Jeżeli Twój wniosek w ESTA został odrzucony

Ponoć zdarza się to rzadko, ale jeżeli tak się stało (a mogło, jeśli np. miałeś kiedyś problemy z prawem albo byłeś w Stanach i przekroczyłeś dozwolony czas pobytu), trzeba się ubiegać o wizę na starych zasadach.

 1. Jeżeli po 2011 roku byłeś w Korei Północnej, Iranie, Iraku, Jemenie, Sudanie, Somalii, Libii lub Syrii

Nawet krótka podróż do jednego z tych krajów po 2011 roku dyskwalifikuje Cię do skorzystania z Visa Waiver Program. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie możesz wjechać do USA! Po prostu będziesz potrzebować wizy.

 1. Jeśli chcesz wyjechać turystycznie / biznesowo na dłużej niż 90 dni

W USA na pozwoleniu uzyskanym w ramach VWP możesz przebywać do 90 dni. Nie istnieje możliwość jego przedłużenia już podczas pobytu. Jeżeli więc z góry wiesz, że odbędziesz dłuższą podróż – ubiegaj się o wizę.

Zwiedzanie wzgórza Hollywood, Los Angeles

ESTA krok po kroku

Kwalifikujesz się do skorzystania z opcji wyjazdu do USA bez wizy? Super! Czas więc omówić procedurę krok po kroku.

 1. Zanim zaczniesz wypełniać formularz, musisz:
  • znać datę swojego wylotu do Stanów,
  • określić miejsce pobytu w USA (w praktyce możesz podać np. dowolny hotel w miejscowości, do której jedziesz albo od której rozpoczynasz podróż),
  • przygotować kartę kredytową – dzięki niej uiścisz 14$ opłaty za rozpatrzenie wniosku (możesz zapłacić również PayPal-em),
  • zaplanować wyjazd z USA – bilet powrotny lub do innego kraju będą niezbędne.
 2. Informacje gotowe? Teraz czas na wypełnienie wniosku. Zrób to minimum na 72 h przed wylotem! Pamiętaj, że:
  • formularz możesz wypełnić w języku polskim,
  • w trakcie jego składania trzeba będzie wysłać zdjęcie strony paszportu – tej ze zdjęciem,
  • zostaniesz poproszony o podanie dość sporej ilości informacji o sobie – w formularzu pojawiają się m.in. pytania o konta w mediach społecznościowych (!) czy zatrudnienie (nie trzeba na nie odpowiadać, ale jest to wskazane),
  • na końcu uiszczasz opłatę 14$.
 3. Poczekaj na zatwierdzenie Twojego wniosku o rejestrację w ESTA. Jeśli otrzymasz potwierdzenie, możesz spokojnie wyruszać do USA. Pamiętaj: rejestracja jest ważna przez 2 lata i pozwala na wielokrotny wjazd do Stanów.
 4. Ostateczną decyzję o tym, czy zostaniesz wpuszczony do USA, podejmuje zawsze urzędnik imigracyjny na przejściu granicznym. Po przylocie możesz zostać poproszony o przedstawienie biletu wyjazdowego z USA. Jeżeli zaś wjeżdżasz drogą lądową, może być wymagane przedstawienie środków finansowych na pobyt.
Mężczyzna siedzący na brzegu głazu, w tle widok na piękny Wielki Kanion Kolorado w Arizonie w USA w słoneczny dzień
Zwiedzanie Arizony – Wielki Kanion Kolorado

Choć procedura wjazdowa do USA może się wydawać skomplikowana, nie taki diabeł straszny jak go malują 🙂 Dlatego śmiało skorzystaj z szansy na odwiedzenie Ameryki, bo jest tam co odkrywać. Powodzenia!