Wyprawa aktywna: idealny pomysł na wakacje dla singla

Wyprawa aktywna: idealny pomysł na wakacje dla singla

Na wakacje solo? Jasne, że tak! Chociaż wiele osób nie wyobraża sobie wyjazdu na urlop bez znanego sobie kompana, coraz więcej jest też tych, którzy przełamują stereotyp i wybierają się w podróż samotnie. Jednak wyruszenie w świat zupełnie w pojedynkę może być rzuceniem się na zbyt głęboką wodę. Masz jednak alternatywę, która pozwoli Ci przeżyć niezapomniane wakacje, nawet jeśli trudno Ci znaleźć podróżniczego kompana wśród rodziny i przyjaciół. To wyprawa aktywna. Dowiedz się, dlaczego.

Wakacje dla singla – w poszukiwaniu towarzysza podróży

Z kim najczęściej jeździ się na wakacje? Dwie najczęściej pojawiające się odpowiedzi to oczywiście a) z ukochaną osobą, b) z rodziną. Zaplanowanie takiego urlopu czasami może być łatwiejsze – choćby dlatego, że podczas wyjazdu jesteś w dobrym towarzystwie i czujesz się po prostu bezpieczniej. Poza tym jest jeszcze jedna, bardziej pragmatyczna kwestia: pieniądze. W standardowych ofertach biur podróży ze świecą można szukać takiej, w której single nie dopłacaliby do ceny wycieczki.

Czy zatem singiel jest w sytuacji bez wyjścia? Absolutnie nie! Pierwszym rozwiązaniem, o które możesz się pokusić, jest poszukanie sobie towarzystwa na wakacyjną wyprawę – choćby w gronie przyjaciół i znajomych. Ten pomysł może w wielu sytuacjach „wypalić”. Jednak mogą się też pojawić kolejne przeszkody:

  • bliska osoba może nie być dobrym kandydatem na towarzysza podróży – np. z uwagi na to, że ma odmienne upodobania wakacyjne. Kiedy Ty masz ochotę „porządnie się zmęczyć”, np. na trekkingu czy podczas zwiedzania, a potencjalny kompan woli plażować i imprezować, jest duża szansa, że trudno się Wam będzie dogadać :-),
  • problemy z dograniem terminów – przyjaciel co prawda deklaruje, że chętnie wybierze się z Tobą na wakacje, ale… trudno Wam znaleźć moment w roku, w którym oboje będziecie mieli czas wolny.

Znasz to z autopsji? Nie jesteś sam/a! To problem, z którym mierzy się wiele osób 🙂

Kolejne podejmowane próby zaplanowania wakacji dla singla mogą spełznąć na niczym, a frustracja narasta.

Alternatywą może być wybranie się na samodzielny wyjazd. Sęk w tym, że może Ci być trudno zdobyć się na odwagę i wyruszyć w świat w samotną podróż. Pojawiają się wyzwania związane z bezpieczeństwem czy samą organizacją podróży, a poza tym… chociaż po drodze możesz poznać nowych ludzi, dobrze mieć kogoś, kto będzie dzielił z Tobą „trudy” wyprawy.

Czytaj więcej: Samotna podróż vs wyprawa w małej grupie [Porównanie]

Pomysł na wyjazd dla singla: wyprawa aktywna w małej grupie

I tu właśnie pojawia się naprawdę dobre rozwiązanie: aktywna wyprawa dla singla – to może być prawdziwy strzał w dziesiątkę!

Wyprawa aktywna – dlaczego to dobry pomysł na wakacje dla singla?

Na początek krótkie wyjaśnienie: co to tak w ogóle jest wyprawa trampingowa czy wyprawa aktywna? To więcej niż zwykła wycieczka objazdowa 🙂 Wyruszasz na nią w małej grupie ludzi, którzy mają podobne upodobania podróżnicze. Z plecakiem, a nie z walizką, na poszukiwanie autentycznych doświadczeń, a nie atrakcji przygotowanych „pod turystów”.

Sprawdź: Wyprawy trampingowe – co to takiego?

To oczywiście wcale nie oznacza, że jest mniej bezpiecznie niż na standardowej wycieczce – nadal jesteś pod opieką doświadczonego pilota, masz ubezpieczenie podróżne, a plan wyjazdu jest „dopięty na ostatni guzik”. Tak przynajmniej jest na GlobTroperowych wyprawach 🙂

Czytaj więcej: Wycieczka objazdowa a wyprawa aktywna – podobieństwa i różnice

Taka forma wyjazdu idealnie wpisuje się w potrzeby osoby, która chce spędzić czas w ruchu i odkryć mniej oczywiste, ale bardzo fascynujące oblicze świata. A dlaczego to single tak chętnie wybierają tę formę podróżowania? Oto lista powodów.

#1 Jako singiel nie dopłacisz do wyprawy aktywnej

Kiedy wybierasz się na standardową wycieczkę objazdową lub do wakacyjnego kurortu solo, musisz się liczyć z kosztami nawet o 30-40% wyższymi niż wyjeżdżający w parach. Najczęściej wynika to z kwestii noclegów. Jednak na wyprawie aktywnej nie ma tego problemu! Dlaczego? Powody są dwa:

  • Po pierwsze, często śpimy w lokalnych guesthouse’ach i innych nietypowych, ale bardzo klimatycznych miejscach. Na przykład podczas wyprawy do Tajlandii są to chatki na jeziorze w środku dżungli, na Sri Lance chatki na drzewach, a na wyjeździe do Japonii – tradycyjne ryokany czy ultranowoczesne hotele kapsułowe. Tu nie ma dylematów związanych z 2-osobowymi pokojami 🙂
  • Po drugie, gdy śpimy w hotelach, gdzie są pokoje 2-pokojowe, po prostu kwaterujemy razem uczestników (tej samej płci :-)) – to świetna szansa na zacieśnienie więzi!

Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mogą sprawić, że będziesz sobie w stanie pozwolić na podróż do bardziej egzotycznych zakątków świata.

#2 Wyruszysz w gronie ludzi, którzy mają podobne zainteresowania

Jak wspominałam wcześniej, znalezienie idealnego kompana podróży w gronie znajomych czy przyjaciół może być baaardzo trudne. „Ciągnięcie” kogoś na siłę na wakacje, które nie do końca mu odpowiadają, może się zakończyć tym, że ani Ty, ani Twój towarzysz nie spędzicie wyjazdu przyjemnie.

Wyprawa dla singla rozwiązuje ten problem. Jedziesz na nią w małym gronie ludzi, którzy mają zbliżone oczekiwania i podejście do podróżowania. A to doskonale wpływa na atmosferę wyprawy. Z doświadczenia wiem, że nawet największe wyzwania po drodze można pokonać z szerokim uśmiechem 🙂

Zobacz: Tak nie-zwykły klimat panował na jednej z ostatnich GlobTroperowych wypraw do Tajlandii. [Fotorelacja]

Pozytywna energia bije już z samych zdjęć 😉

#3 Nie będziesz się czuć samotnie

Podróżowanie solo może być przyjemne, gdy wyruszasz na kilka dni czy tydzień, ale przy kilkunastodniowych lub dłuższych wyjazdach może Ci zacząć brakować kontaktu z innymi. Na wyprawie aktywnej zawsze znajdziesz towarzysza. Osobę, z którą łączą Cię zainteresowania. Taką, która stanie się partnerem w drodze, a także w czasie wolnym. To może być nawet początek długiej przyjaźni!

Jednocześnie, jeśli będziesz potrzebować chwili „świętego spokoju”, również bez problemu sobie ją wygospodarujesz – przy takiej formie wyjazdu masz dużą swobodę organizowania czasu wolnego. Decydujesz na przykład o tym, które atrakcje w programie zwiedzasz tylko od zewnątrz, a które od środka. W czasie, gdy grupa będzie zwiedzała kolejną świątynię, Ty możesz po prostu się zrelaksować, pobuszować na lokalnym bazarku albo popróbować egzotycznego street foodu 🙂 Niezależność w towarzystwie też jest możliwa!

Wyprawa aktywna – dlaczego to dobry pomysł na wakacje dla singla?

#4 Może poznasz tu nową przyjaźń albo miłość?

Relacje na lata, które zaczęły się podczas trampingu? To zdarza się bardzo często! Może się okazać, że z nowo poznaną osobą zaplanujesz kolejne wyjazdy, a Wasza relacja nabierze przyjacielskiego charakteru.

Kto wie? Może wśród nich „czai się” Twoja druga połówka? Historii par, które poznały się właśnie na trampingu, jest mnóstwo. Sama mogłabym opowiedzieć ich całkiem sporo 😉 I właściwie nie ma się czemu dziwić – spotkasz tu ludzi o podobnym zestawie wartości, a na pewno nietuzinkowych. Wszystko może się zdarzyć! Może następną wyprawę aktywną zaplanujesz w parze?

#5 Kwestie organizacyjne nie będą na Twojej głowie

Organizacja podróży to ogromne wyzwanie, gdy wybierasz się na wakacje samotnie – zwłaszcza, kiedy chcesz jechać poza Europę. Na wyprawie aktywnej nie masz tego problemu. Wszystkim – od zaplanowania przelotu i noclegów, przez transport na miejscu, aż po atrakcje – zajmuje się biuro podróży, a na miejscu grupą opiekuje się pilot wyjazdu. Ty możesz się więc skupić na doświadczaniu nie-zwykłych przygód i naprawdę się zrelaksować.

Czytaj więcej: Jak wybrać biuro podróży aktywnych, żeby nie żałować? [Poradnik]

#6 Wyruszysz w podróż dłuższą niż standardowa wycieczka

Jeśli jesteś singlem, masz zapewne więcej swobody w dysponowaniu swoim czasem wolnym 🙂 Możesz więc zapragnąć wyruszyć dalej i na dłużej niż tylko tydzień czy 2 tygodnie. Wyprawy aktywne bardzo często bywają dłuższe – trwają np. 16 czy 18 dni. Tak długi czas spędzony w drodze może Ci pozwolić się odciąć od codziennych problemów oraz lepiej „zanurzyć” w rzeczywistość kraju, który odwiedzasz. Bez pośpiechu, na spokojnie, a jednocześnie bezpiecznie i zgodnie z planem 🙂

#7 Przeżyjesz nietuzinkową przygodę

Programy wypraw aktywnych są wzbogacone o nietuzinkowe atrakcje – takie, na które raczej nie da się sobie pozwolić podczas wakacji rodzinnych czy typowej wycieczki objazdowej. Trudno jest je też zorganizować samodzielnie – choćby z uwagi na kwestie bezpieczeństwa czy kosztów. Przykład? Trekking w dżungli w Tajlandii, nocleg w jaskini w Malezji czy nocleg w buddyjskim klasztorze w Japonii. Jeśli chcesz przeżyć takie przygody jako singiel – zrobisz to właśnie na wyprawie aktywnej!

Wakacje dla singla – w poszukiwaniu towarzysza podróży

I jak podoba Ci się ten pomysł na wakacje dla singla? Czy widzisz się na wyprawie aktywnej z GlobTroperem? Jeśli się wahasz, zawsze możesz przetestować tę formę podróżowania podczas krótszego, weekendowego wypadu. Takie również mamy w zanadrzu. Co powiesz np. na 3-dniową wycieczkę rowerową po Roztoczu albo 7-dniową wyprawę aktywną na Bornholm? Takie krótsze wyjazdy pozwolą Ci lepiej zapoznać się z naszym stylem podróżowania i ocenić, czy czujesz się dobrze w takich podróżniczych „butach”. Ta „wprawka” może być dobrym wstępem do dalszej wyprawy z plecakiem do Tajlandii, Malezji, na Sri Lankę i w inne egzotyczne miejsca. Sprawdź nasze wszystkie wyprawy aktywne już teraz – odważ się i zobacz, że single na wakacjach wcale nie muszą mieć gorzej!