Podróże solo czy aktywne wyprawy trampingowe? Co wybrać?

Podróże solo czy aktywne wyprawy trampingowe w małych grupach? Co wybrać?

Marzy Ci się, żeby wyruszyć w świat, ale jest coś, co nie pozwala Ci ruszyć w drogę? Być może to brak odpowiedniego towarzystwa? Trzeba przyznać, że dobry kompan podczas wyprawy to prawdziwy skarb. Co jednak zrobić, kiedy Twoi najbliżsi nie mają czasu lub ochoty, aby spakować plecak i jechać „w siną dal”? Odpowiedzią może być podróż solo lub wyprawa dla singli. Obawiasz się, że w pojedynkę sobie nie poradzisz? Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci podjąć odpowiednią decyzję.

Jeśli podróżować, to tylko w towarzystwie rodziny lub przyjaciół? Wiele osób nie wyobraża sobie, żeby wyruszyć w świat inaczej. Wcale się nie dziwię! Poznawanie nowych, często egzotycznych miejsc jest samo w sobie wyzwaniem. Perspektywa stawienia mu czoła bez wsparcia najbliższych może być nieco przerażająca 🙂

I chociaż w większości przypadków okazuje się, że „strach ma wielkie oczy”, może Ci być trudno się przełamać, po prostu spakować plecak i wyruszyć na wymarzoną wyprawę. To jednak wcale nie oznacza, że jeśli nie masz możliwości podróżowania z najbliższymi, nie możesz nigdzie wyjechać. W takiej sytuacji przed Tobą dwie opcje:

 • rzucenie się na głęboką wodę, czyli samotna podróż,
 • udział w wyprawie dla singli – kameralnie, z dużą dozą niezależności, ale nadal w towarzystwie.

Co wybrać? Zanim podejmiesz decyzję, dowiedz się więcej o tym, czego się spodziewać po obu formach podróżowania.

Dlaczego warto podróżować w pojedynkę?

Podróż solo może być dla Ciebie naprawdę niezapomnianą przygodą – i to w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Dlaczego?

 • Łatwiej znaleźć idealny termin

Być może jest tak, że Twoi najbliżsi lub przyjaciele bardzo chcieliby wybrać się z Tobą na egzotyczną wyprawę, ale… ciągle brakuje im czasu. Albo po prostu trudno jest Wam „zgrać” kalendarze urlopowe. Wtedy, kiedy Ty możesz, oni nie i odwrotnie. Kiedy podejmiesz decyzję, że jedziesz bez nich, uwalniasz się od tego problemu. Datę wyjazdu dobierasz do swoich możliwości. Możesz też zaplanować podróż z wyprzedzeniem – nawet półrocznym czy rocznym. Ja właśnie tak wyruszyłam po raz pierwszy do Japonii – kupiony za bezcen bilet do Kraju Kwitnącej Wiśni wskazywał na datę wylotu za rok. Ale to nie miało żadnego znaczenia! 🙂

Czytaj więcej: Japonia: co warto wiedzieć przed wyjazdem?

 • Ty decydujesz o planie podróży

Ustalenie wspólnego planu na podróż jest szczególnie trudne, kiedy wyruszasz w nią z osobą o upodobaniach zupełnie innych niż Twoje. Ty lubisz aktywnie spędzać czas i marzysz o długich trekkingach, a Twój potencjalny partner woli plażować? A może uwielbiasz zwiedzać świątynie i muzea, a Twoje towarzystwo niekoniecznie? W efekcie albo idziecie na kompromis (z którego oboje będziecie niezadowoleni), albo rozdzielacie się na miejscu i każde z Was robi to, na co ma ochotę. To rozwiązanie oczywiście może zadziałać, ale być może chcesz, aby następna wyprawa była spełnieniem Twoich marzeń, bez ograniczeń? Jeśli tak, wyrusz w podróż solo lub na wyjazd dla singli, wspólnie z osobami, które lubią to, co Ty!

Czytaj więcej: Przygotowanie do wyprawy krok po kroku

 • Poznajesz się na nowo

Niezależne podróżowanie sprawia, że musisz stawić czoło nowym wyzwaniom. Być może do tej pory zdarzało Ci się pozostawiać podejmowanie decyzji towarzyszom? Samodzielna wyprawa zmieni to i… być może pozwoli Ci wzmocnić poczucie własnej wartości? Może przekonasz się, że jesteś w stanie zrobić więcej niż Ci się wydawało i przełamiesz wewnętrzne bariery? Zdecydowanie warto spróbować!

Dlaczego warto podróżować w pojedynkę? Podróże solo

Na co musisz się przygotować, podróżując solo?

Przeczytaj i sprawdź, czy wyprawa solo to coś dla Ciebie!

Zanim wyruszysz na swoją pierwszą zupełnie samodzielną wyprawę, musisz wiedzieć, na co dokładnie się piszesz 🙂 Rzucanie się na głęboką wodę bez przygotowania do samodzielnej wyprawy – zwłaszcza, jeśli chcesz wyruszyć daleko i na dłużej – nie jest dobrym rozwiązaniem.

Czego więc możesz się spodziewać?

 • Ceny mogą być nieco (lub dużo) wyższe

Dlaczego? Ponieważ przy podróżach w towarzystwie koszty noclegów, atrakcji, a często nawet jedzenia, dzieli się na wszystkich uczestników. Kiedy jednak ruszasz na samotny wypad, zaczynasz szukać hotelu czy Airbnb w dobrej cenie, orientujesz się, że mimo wszystko wychodzi trochę drożej niż we dwie czy trzy osoby.

Rozwiązanie? Wyjściem z sytuacji może być korzystanie z hosteli, a dokładniej z łóżek w salach wieloosobowych. To jednak opcja, która nie zapewnia prywatności i może być mało komfortowa – zwłaszcza dla osoby, która dopiero zaczyna taką przygodę.

Podobnie sprawa wygląda z kosztami transportu. Gdy podróżuję solo, jest to dla mnie zawsze spory problem, ponieważ często jest mi trudno połączyć szybkość i efektywność dotarcia na miejsce z dobrą ceną. Dlaczego? Albo jest się skazanym na transport publiczny, który zazwyczaj jest co prawda tani, ale… powolny, albo trzeba skorzystać z taksówki lub wynająć auto. A to dla jednej osoby może być naprawdę spory wydatek. Poza tym w pewne miejsca można dotrzeć tylko prywatnym transportem. Owszem, czasami można natrafić na innego podróżnika, który zmierza w tym samym kierunku i podzielić z nim koszty, ale… to nie jest zawsze możliwe. Wtedy pozostaje tylko zapłacić więcej.

 • Możesz się poczuć samotnie

To oczywiście kwestia Twojego usposobienia – tego, czy jesteś raczej ekstrawertykiem czy introwertykiem. Niemniej jednak po kilku tygodniach spędzonych bez towarzystwa możesz się poczuć osamotniony. To oczywiście nie reguła – zwłaszcza, że podróże solo zachęcają do nawiązywania kontaktu z mieszkańcami społeczności, które odwiedzasz, i innymi podróżnikami.

Jeśli jednak nie do końca masz pewność, jak zareagujesz na samotną podróż, niech Twoja pierwsza wyprawa potrwa kilka dni, a nie kilka tygodni. Inaczej możesz się szybko zrazić!

 • Organizacja wyprawy spoczywa na Twojej głowie

Sam jesteś sobie kapitanem, sternikiem i okrętem 🙂 Z jednej strony to ogromna zaleta, bo nic nie powstrzymuje Cię przed realizacją planów i marzeń (i ewentualną ich spontaniczną zmianą). Z drugiej – musisz być bardzo dobrze zorganizowaną osobą i zadbać o to, aby np. zarezerwować nocleg, spiąć ze sobą godziny lotów, wymienić walutę czy wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Przy pierwszym podejściu zajmie Ci to sporo czasu.

 • Musisz zwrócić uwagę na bezpieczeństwo

Podróżując solo musisz zadbać o siebie jeszcze bardziej niż wówczas, gdy towarzyszy Ci przyjaciel czy członek rodziny – i to zarówno w Europie, jak i poza nią.

Aby uniknąć problemów:

 • w miarę możliwości dawaj regularnie znać najbliższym, gdzie jesteś i co planujesz, gdzie masz zamiar spędzić noc,
 • postaraj się unikać ryzykownych miejsc – np. podejrzanie wyglądających dzielnic, przed którymi przestrzegają przewodniki turystyczne,
 • nie noś przy sobie zbyt dużo gotówki i wyposaż się w tzw. „fałszywy portfel”, który zmniejszy ryzyko, że zostaniesz okradziony.

Czytaj więcej: Jak zabezpieczyć dokumenty i pieniądze podczas wyjazdu?

Jak więc widzisz, wyzwań – zwłaszcza na pierwszy ogień – będzie całkiem sporo 🙂

Samotne podróżowanie - dlaczego warto wyruszyć solo?

Aktywne wyprawy trampingowe – niezależność i bezpieczeństwo w jednym – alternatywa dla podróży solo

Czytasz o wyzwaniach związanych z podróżowaniem w pojedynkę i masz wrażenie, że to nie do końca dla Ciebie albo że to jeszcze nie „ten moment”? Dobra wiadomość jest taka, że istnieje alternatywa, która pozwala pogodzić zalety podróżowania solo i w towarzystwie. To aktywne wyprawy dla singli – wyprawy trampingowe – takie, jak te, które organizuje GlobTroper.

Dlaczego? Przede wszystkim, ponieważ single nie muszą za nie płacić więcej. Kiedy chcesz np. pojechać na wakacje ze standardowym biurem podróży bez towarzystwa, najczęściej musisz zapłacić więcej niż gdybyś wybrał się na wycieczkę z drugą osobą. Powód jest prosty: dopłacasz za miejsce w pokoju. A to oznacza wydatek większy nawet o 30-40%.

Wyprawy dla singli a wyprawy w ekipie

Jak wyglądają aktywne wyprawy trampingowe?

Zastanawiasz się, jak to wygląda w praktyce? Sprawdź co to jest tramping i zobacz, w jaki sposób odbywają się aktywne wyprawy z GlobTroperem!

 • Wyruszasz w drogę w kameralnej grupie

Jest mała, liczy od 6 do 12 osób. Składa się z ludzi, którzy tak jak Ty lubią aktywnie poznawać świat – znika więc problem „osamotnienia”, ale także duże różnice w oczekiwaniach co do przebiegu wyprawy. Masz towarzystwo, z którym możesz zwiedzać w ciągu dnia i w ciekawy sposób spędzić wieczór.

 • Docierasz poza utarte szlaki

Plan każdej wyprawy dla singli jest autorski, powstaje na bazie naszych doświadczeń podróżniczych. Dlatego odwiedzasz miejsca, które są naprawdę warte odwiedzenia, a jednocześnie często nieznane turystom. Tam raczej nie dotrzesz solo, bez wykonania „pogłębionego researchu” 😉 Poza tym, jeśli podczas wyprawy coś Cię bardzo zainteresuje, zawsze możesz podpytać lidera wyprawy, który podpowie, gdzie warto się wybrać w wolnym czasie.

 • Zyskujesz ogromną niezależność

Tak, podróżujesz w grupie, ale to wcale nie oznacza, że musisz za nią podążać zawsze i wszędzie. Sam decydujesz, gdzie i co jesz, a także które atrakcje zwiedzasz od środka. Jeśli zamiast wchodzić do kolejnej świątyni wolisz poszukać rękodzieła na pobliskim bazarku albo po prostu odpocząć, nie ma problemu!

 • Podróżujesz bezpiecznie

Jesteś pod opieką doświadczonego pilota, a często też lokalnego przewodnika, którzy dobrze znają lokalne zwyczaje, tradycje, religię i kulturę. Wiemy też dobrze, jakie patenty mają miejscowi „przedsiębiorcy” na oszukiwanie turystów. Nie pozwolimy Ci się dać naciągnąć! Poza tym jesteś w grupie, a to zawsze zmniejsza ryzyko tego, że ktoś Cię napadnie czy zechce okraść. Dbamy też o najwyższej jakości ubezpieczenie podróżne i mamy wszelkie wymagane prawem zabezpieczenia naszego biura podróży.

 • Nie dopłacasz za noclegi

Śpisz w pokoju z kimś z grupy, więc jest taniej (bo koszty noclegu dzielą się na kilka osób), przyjemniej, a zarazem bezpieczniej.

 • Nie martwisz się o kwestie organizacyjne

Bilety, noclegi, transport, ubezpieczenie… to rzeczy, które są na naszej głowie. Ty możesz się skupić na czerpaniu przyjemności z odkrywania nie-zwykłego świata. Jesteś też pod opieką doświadczonego lidera, który dopilnuje, aby wszystko poszło zgodnie z planem. Nie musisz się więc stresować.

Czytaj więcej: Jak wyglądają podróże z GlobTroperem?

Jak zatem widzisz, wyprawy aktywne dla singli to doskonały kompromis między podróżami solo a podróżami w towarzystwie. Dlatego, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy chcesz się wybrać w świat bez bliskiej osoby, na wyprawę dla singli – zrób to wspólnie z GlobTroperem i dołącz do naszej ekipy.

Sprawdź już teraz nasze najbliższe wyprawy trampingowe i zapisz się na jedną z nich. Odważ się postawić pierwszy krok, a kolejne przyjdą znacznie łatwiej! 🙂