Japonia: co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Tajemnicza, uwodzicielska, egzotyczna… Japonia fascynuje i urzeka swoją wyjątkowością, zwłaszcza pod względem kulturowym. I Ty przygotowujesz się do wyjazdu do Kraju Kwitnącej Wiśni? A może na razie snujesz plany, ale chcesz wiedzieć, jak tam jest? Dzisiaj spojrzymy na to państwo Dalekiego Wschodu z bardziej praktycznej perspektywy. A dokładniej postaram się Ci podpowiedzieć, jak przygotować się do podróży do Japonii. Sprawdź, co zabrać i na co się nastawić.

Już na początku zastrzegam: Japonia to jeden z tych krajów, które są tak odmienne od rzeczywistości znanej z Europy, że… możesz się spodziewać szalonego szoku kulturowego! Ale spokojnie, nie musisz się niczego obawiać – nie bez powodu to właśnie Kraj Kwitnącej Wiśni jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych krajów świata. Na co jednak warto być przygotowanym? Oto garść przydatnych informacji.

Sprawy formalne i pieniądze

Do Japonii nie potrzebujesz wizy

90-dniowy pobyt w Kraju Kwitnącej Wiśni – czy to turystyczny, czy służbowy – możesz odbyć na podstawie ważnego paszportu (musi być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu z Japonii). To ogromne udogodnienie i oszczędność. Ale pamiętaj! Jeżeli planujesz dłuższy pobyt lub przybywasz do Japonii na studia, wtedy będzie potrzebna wizyta w konsulacie i ubieganie się o wizę przed przyjazdem.

Miej przy sobie gotówkę

Chociaż może się wydawać, że Japonia – jako jeden z największych innowatorów w dziedzinie elektroniki – posługuje się najbardziej zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi… ludzie są tu przywiązani do tradycji. Dlatego wciąż w wielu miejscach (zwłaszcza na prowincji, ale nie tylko) płaci się tu tylko gotówką. Warto mieć przy sobie japońską walutę czyli jeny (100 JPY = około 3,57 PLN). Możesz je np. wymienić w kantorze (są na lotniskach, natomiast w miastach są rzadkością; przy wymianie trzeba okazać paszport), w banku lub wyciągnąć z bankomatu – najbardziej polecaną siecią ATM-ów jest 7 Bank. Pamiętaj: z bankomatami też może się pojawić problem. Nie każdy z nich honoruje europejskie karty. Do tego większość jest nieczynna po 22!

A co z płatnością kartą? Mogą być problematyczne: nie wszędzie są honorowane polskie karty kredytowe i debetowe, a płacący może się spodziewać wysokich prowizji, na poziomie 2-6% wysokości transakcji! Gdzie w takim razie wymienić walutę? Najlepiej jeszcze w Polsce wymienić złotówki na jeny.

I uwaga! Pieniądze wręcza się sprzedawcy, trzymając je w obu dłoniach. Tak samo też odbiera się resztę.

Przygotuj się na ceny wyższe niż w Azji Południowo-Wschodniej

Czy Japonia jest droga? Nie da się ukryć: Japonia do najtańszych krajów na świecie nie należy. Ale spokojnie. To wcale nie oznacza, że musisz tu wydać majątek. Ceny dóbr interesujących turystę są, zasadniczo, na poziomie tych, które spotkasz w Warszawie. Wszystko oczywiście zależy od tego, jak chcesz spędzić podróż: czy w ekskluzywnych warunkach, czy bardziej budżetowo. Ta druga opcja też jest możliwa do zrealizowania! Przykład? Noclegi! Poza luksusowymi hotelami dostępnych jest wiele hosteli oraz kultowych już hoteli kapsułowych. Ale uwaga! Niektóre z nich przyjmują tylko Japończyków albo osoby jednej płci – tylko kobiety lub tylko mężczyzn. Trzeba o tym pamiętać ? Można też rozważyć opcję wynajęcia pokoju na godziny – to dobre rozwiązanie, jeśli wiesz, że potrzebujesz tylko złapać parę godzin snu w nocy i zamierzasz ruszać dalej.

dzielnica neonów, Osaka, tłum ludzi, kolorowe światła, deptak, restauracje, knajpki
Zwiedzanie Osaki – Dotonbori

Bezpieczeństwo

Nie obawiaj się masek higienicznych na twarzach Japończyków!

Na zatłoczonych ulicach japońskich miast można często zobaczyć osoby noszące maseczki – takie jak lekarze podczas wykonywania zabiegów. Wcale nie oznacza to wyższego zagrożenia chorobą. Wyjaśnienie jest znacznie prostsze: osoby, które są przeziębione lub mają inną infekcję, noszą je z grzeczności – aby nie zarażać innych. W Tokio przyczyną korzystania z nich, podobnie jak coraz częściej w Polsce, jest również panujący tam smog i alergie.

Nie są wymagane dodatkowe szczepienia

Przy wjeździe nie jest wymagane okazanie potwierdzenia przejścia jakichkolwiek szczepień, ale zalecane są te na błonicę, tężec, krztusiec, WZW A i B, japońskie zapalenie mózgu oraz kleszczowe zapalenie mózgu – te dwa ostatnie, jeśli wyjeżdżasz w regiony, w których istnieje ryzyko wystąpienia takiej choroby.

Nie bój się o zdrowie

Japonia nie jest krajem, w którym możesz się obawiać o swoje zdrowie. Sami Japończycy niezwykle dbają o higienę (np. noszenie maseczek na twarzach, aby nie zarazić innych podczas przeziębienia, to standard). Nie ma tu też obawy o zatrucie pokarmowe.

ludzie w maseczkach na twarzy na stacji metra, Japonia, Japończycy, maseczki chirurgiczne
Noszenie maseczek w Japonii

Jedzenie

Napiwki są niemile widziane

W Japonii nie ma kultury dawania napiwków. Wręcz przeciwnie, są one uznawane za obraźliwe. Nie oznacza to, że w restauracjach, zwłaszcza z tej wyższej półki, nie dolicza się z automatu dodatkowej opłaty za przystawkę, którą otrzymasz, czy chcesz, czy nie 🙂

Co zatem, jeśli chcesz podziękować za coś, np. za wyjątkowo miłą obsługę? Możesz wręczyć drobny podarunek. Koniecznie trzymając go – podobnie jak pieniądze – w obu dłoniach.

A jeśli już mowa o restauracjach – w większości kelnerów przywołuje się przyciskiem, a nie machając na nich ręką. Możesz się też spodziewać, że w niektórych tradycyjnych lokalach zostaniesz poproszony o zdjęcie obuwia, podobnie jak w japońskich domach czy tradycyjnych gospodach (ryokanach).

W Japonii króluje nie tylko sushi

Będąc tu, koniecznie spróbuj ulubionej potrawy w Kraju Kwitnącej Wiśni, czyli ramenu. Jest dostępny w wielu odmianach i smakuje wyśmienicie. Poza tym jest też niesamowicie sycący – doda energii na wieeele godzin zwiedzania i tani 🙂 Sprawdź jedzenie w Japonii – czego warto spróbować?

Nie musisz znać japońskiego, żeby wiedzieć, co wybrać z menu

W niemal każdej restauracji znajdziesz na wystawie „atrapy” gotowych dań – wyglądające niemal identycznie jak te prawdziwe. Wystarczy więc, że wskażesz kelnerowi to, co wygląda Ci najsmaczniej, a dokładnie to samo (tylko w jadalnej wersji 🙂 ) otrzymasz na talerzu!

Stołuj się w convenient store’ach, żeby zaoszczędzić

Sprytnym sposobem na to, aby nasycić się, a jednocześnie nie płacić niebotycznych sum za każdy posiłek, jest korzystanie z ofert tzw. convenient store’ów, czyli sklepów nieco podobnych do polskiej Żabki. Różnica jest taka, że w sieciach Lawson czy 7 Eleven czekają nie tylko hot dogi, ale szeroka gama gotowych dań obiadowych, które są podgrzewane na miejscu. Noodle z dodatkami czy zestawy sushi na obiad, onigiri lub trójkątny ryż z nadzieniem zawinięty w wodorosty na śniadanie – to naprawdę świetne rozwiązanie!

zupa ramen w japońskiej restuaracji, restauracja, zupa ramen w czarnej misce na stole, pałeczki
Zupa ramen – japońskie danie które składa się z wywaru, makaronu oraz innych składników które są zależne od receptury jego przygotowania

Kultura

Angielski może się przydać, ale… nie zawsze

Choć Japończycy znają angielski… rzadko się do tego przyznają. Obawiają się, że popełnią błąd w rozmowie, a z uwagi na specyfikę kultury tego kraju, nie jest to mile widziane. Dlatego możesz mieć problemy w porozumieniu się w języku Szekspira. Nie wszędzie też znajdziesz napisy po angielsku. Ale pamiętaj, nawet bariera językowa nie musi być problemem. Szeroki uśmiech i język gestów dadzą radę. Warto też zabrać ze sobą rozmówki lub nauczyć się kilku zwrotów po japońsku. Jeśli na miejscu będziesz korzystać z Internetu, możesz też użyć Google Translate lub innego tłumacza, aby się łatwiej porozumieć.

Uwaga na tatuaże

Temat tatuaży w Japonii jest dość… śliski. W tej kulturze są one uważane za tabu i w wielu miejscach nie postrzega się ich dobrze. Oczywiście nie musisz się spodziewać jakichkolwiek problemów, ale… może się zdarzyć, że tatuaż sprawi, że nie będziesz mógł skorzystać z niektórych tradycyjnych łaźni japońskich (nazywanych onsen).

Uważaj, żeby nie obrazić Japończyków

Kultura Japonii i zasady obyczajowe są znacznie bardziej restrykcyjne niż w Europie. Za obraźliwe może być uznane m.in.: jedzenie w środkach komunikacji miejskiej (i w ogóle, na ulicy), rozmowy przez telefon w autobusie, pociągu czy metrze czy głośne wydmuchiwanie nosa. Jeśli odwiedzasz dom Japończyka, w dobrym tonie jest przynieść gospodarzowi upominek – może to być drobiazg, np. jakaś pamiątka z Polski. Warto jednak pamiętać, że nie powinien to być zegar (odlicza czas do śmierci) oraz że należy go estetycznie zapakować.

Nie zapomnij również, aby nie wskazywać palcem na ludzi – jest to uznawane za bardzo niegrzeczne.

A co z ukłonami? Nie bój się próbować! Japończycy docenią, że chcesz respektować ich zasady kulturowe.

japońska świątynia Fushimi Inari Taisha, Kioto, smok, łyżki z wodą, święcona woda
Zwiedzanie Fushimi Inari Taisha w Kioto

(Tele)komunikacja

Jak podróżować po Japonii? Komunikacja publiczna działa tutaj fenomenalnie

Niesamowita punktualność (co do sekundy!), czystość i częstość połączeń sprawiają, że po kraju warto poruszać się środkami transportu publicznego. Najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie JR Pass, który daje dostęp m.in. do najszybszej kolei świata, czyli do podróży pociągami-pociskami Shinkansen. Rozwijają zawrotną prędkość – nawet 405 km/h! Uwaga – pilnuj go jak oka w głowie, bo jeśli się zgubi, nie ma możliwości wyrobienia duplikatu. Trzeba kupić nowy JR PASS. Dobrym pomysłem na podróże i zwiedzanie Japonii na krótsze dystanse będzie oczywiście metro i (np. w mniejszym mieście) lokalne autobusy czy tramwaje.

Uwaga na godziny otwarcia metra w Tokio

Ważna wskazówka dla wybierających się do Tokio: metro nie działa tu przez 24 h/d. Ostatnie pociągi odjeżdżają ok. 1 w nocy. Później pozostaje już nie tak korzystna cenowo taksówka 🙂

A jeśli już decydujesz się na metro w stolicy Japonii, kup 24-, 48- albo 72-godzinny karnet, który powala Ci jeździć tym środkiem transportu bez ograniczeń liczby przejazdów.

Potrzebujesz internetu? Nie spodziewaj się łatwego dostępu do Wi-Fi

Internet podczas podróży do Japonii może Ci się przydać, i to niejeden raz – ot, choćby żeby znaleźć adres, pod który chcesz dotrzeć (tu nie działa prosty, europejski system ulic i numerów…) czy skorzystać z translatora. Ale nie licz na to, że wszędzie bez problemu złapiesz Wi-Fi. Jest oczywiście dostępne w wielu lokalach, ale „na mieście”, a zwłaszcza poza nim, może być z tym kłopot. Dlatego najlepiej wyposażyć się albo w kartę pre-paid, albo wynająć sobie przenośny router Wi-Fi (można to zrobić np. już na lotnisku). Ten drugi można wynająć w kilka osób i podzielić się kosztami.

ludzie siedzący w metrze, Tokio, pociąg, przejazd metrem w Tokio, metropolia
Transport w Tokio – metro tokijskie

Japonia – co jeszcze warto wiedzieć? Inne przydatne porady

Wyposaż się w przejściówkę do prądu

Gniazdka w Japonii mają inny kształt niż te polskie oraz odmienne parametry (100 W, 60 Hz). Odpowiedni adapter możesz kupić jeszcze w Polsce albo – prościej – już po przylocie do tego kraju, np. na lotnisku (opcja droższa) lub w Tokio w dzielnicy Akihabara (opcja tańsza).

Uwaga na palenie papierosów

Jeśli palisz papierosy, pamiętaj, że w Japonii jest zakaz palenia na ulicy – poza wyznaczonymi strefami (najczęściej obok przystanków, dużych biurowców itd.). Za to obostrzenie takie nie obowiązuje w części restauracji. Upewnij się jednak, co wolno, a czego nie, zanim wyjmiesz paczkę papierosów.

Nie znajdziesz tu wiele koszy na śmieci

Dlaczego? Z dwóch powodów. Po pierwsze, w Tokio w 1995 roku miały miejsce zamachy terrorystyczne, podczas których ładunki wybuchowe umieszczono właśnie w miejskich koszach. Po drugie, ponieważ Japończycy przywiązują ogromną wagę do kwestii segregowania śmieci. Dlatego te, które „wyprodukują” w trakcie dnia, zabierają ze sobą i wyrzucają do domowych pojemników. Co zatem zrobić z opakowaniami i innymi odpadkami w ciągu dnia? Możesz je wrzucić do pojemników znajdujących się przy większych sklepach, ale nastaw się na to, że trochę się nachodzisz, zanim taki znajdziesz.

Uwaga na ruch lewostronny

Japonia należy do 1/3 krajów świata, w których obowiązuje ruch lewostronny – tak jak m.in. w Anglii. Miej to na uwadze dla własnego bezpieczeństwa, szczególnie przechodząc przez drogę czy szukając przystanku autobusowego 🙂

Czas lokalny w Japonii

Różnica czasu między Japonią a Polską wynosi 7 lub 8 godzin, w zależności od pory roku. W Japonii jest 7 godzin do przodu (+7) w stosunku do czasu polskiego letniego, natomiast w zimie jest to 8 godzin do przodu (+8).

Pogoda bywa kapryśna

Oczywiście zależy, o jakiej porze roku przyjedziesz do Kraju Kwitnącej Wiśni – zobacz kiedy najlepiej wybrać się do Japonii. Niemniej jednak, zawsze warto mieć ze sobą cieplejsze okrycie, coś przeciwdeszczowego, ale i lekkie, przewiewne ubrania. Co do butów – zabierz takie, które są wygodne i… będą się dały łatwo ściągnąć i założyć (będziesz je musiał ściągać niejeden raz – zadbaj też zatem o porządne skarpetki 🙂 ). Japonia – jak się ubrać będąc na miejscu? Zrezygnuj z obcisłych ubrań, z dużym dekoltem i na cienkich ramiączkach (w Japonii cienkie ramiączka są charakterystyczne dla bielizny). Dresy, bardzo szerokie spodnie i japonki też nie będą najlepszym pomysłem.

świątynia Kiyomizu-dera w Kioto, Japonia, świątynia, widok na miasto, Kioto, zwiedzanie świątyni, czerwona świątynia, buddyjski kompleks świątynny

Teraz już jesteś gotowy do wyjazdu. Jeśli chcesz, pierwszą podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni możesz odbyć z GlobTroperem. Wyruszamy już niebawem! Sprawdź najbliższy termin wyprawy do Japonii, dołącz do nas i przeżyj przygodę życia 🙂