Gdzie jechać na wakacje latem i jesienią 2021, czyli podróżowanie u schyłku pandemii

Gdzie jechać na wakacje latem i jesienią 2021, czyli podróżowanie u schyłku pandemii

[AKTUALIZACJA 10.07.2021 r.]

Pandemia COVID-19 jeszcze się nie skończyła i trudno przewidzieć, kiedy będzie można na 100% powiedzieć, że wygraliśmy z koronawirusem. Jednak coraz częściej mówi się o schyłku zagrożenia, w efekcie czego restrykcje są luzowane. Dlatego też łatwiej jest teraz wyruszyć w podróż. Zastanawiasz się, gdzie pojechać na urlop na przestrzeni kolejnych kilku miesięcy i jakie są zasady podróżowania? Oto najważniejsze informacje.

Na początek ważne zastrzeżenie: sytuacja pandemiczna jest dynamiczna, dlatego warto sprawdzić aktualne restrykcje w kraju, do którego się wybierasz tuż przed wylotem 🙂 Może się okazać, że obostrzenia są już znacznie łagodniejsze! Aktualne informacje dla poszczególnych krajów są dostępne np. na:

Podróże a koronawirus – jakie są ogólne zasady?

Czego ogólnie możesz się spodziewać obecnie podczas podróży poza Polskę? Dokładniejszej kontroli na granicy – zarówno przy przejazdach drogą lądową, jak i powietrzną. W zależności od kraju, może być od Ciebie wymagane:

 • przedstawienie zaświadczenia o zaszczepieniu (w UE obowiązują tzw. zielone certyfikaty/ paszporty covidowe / Digital COVID Passports, w Polsce można je uzyskać poprzez zalogowanie się do naszego Internetowego Konta Pacjenta – IKP – https://pacjent.gov.pl/. Możesz to zrobić np. używając profilu zaufanego lub e-dowodu. Unijny Certyfikat COVID – Certyfikat Szczepień znajdziesz w zakładce „certyfikaty”),
 • wykonanie przed przyjazdem lub tuż po przyjeździe testu na obecność COVID-19 (PCR lub antygenowego),
 • poddanie się kwarantannie,
 • wykupienie dodatkowego, specjalnego ubezpieczenia,
 • wypełnienie np. deklaracji zdrowia czy innego formularza.

Zasady nie są jednolite i zmieniają się adekwatnie do rozwoju sytuacji pandemicznej. Warto też pamiętać, że w odwiedzanych krajach, podobnie jak w Polsce, mogą obowiązywać określone restrykcje – np. związane z noszeniem maseczek. W niektórych z nich wymagane może być np. noszenie ich określonego typu (medyczne, FFP2 itp.), w innych możesz się spotkać z mierzeniem temperatury przy wejściu do obiektów publicznych.

Czytaj więcej: Jak będzie wyglądało podróżowanie po koronawirusie?

Dodatkowe restrykcje mogą być też na Ciebie nałożone po powrocie do Polski. Jeśli nie jesteś zaszczepiony szczepionką dopuszczoną do obrotu na terenie UE (obecnie są to preparaty Pfizer BioNTech, Moderna, Astra Zeneca oraz Johnson&Johnson), będziesz musiał poddać się kwarantannie lub przeprowadzić ponownie test na obecność koronawirusa.

Przy okazji warto sobie zaplanować nieco więcej czasu na lotnisku czy granicy – dodatkowe procedury mogą (choć nie muszą) nieco opóźnić odprawę.

Pamiętaj też o:

 • zakupie ubezpieczenia podróżnego! Sprawdź: Odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd – jak je wybrać?
 • wyrobieniu karty EKUZ, jeśli podróż odbywa się w Unii Europejskiej – więcej szczegółów znajdziesz tutaj
 • zgłoszeniu swojej podróży w systemie „Odyseusz”. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ będzie mógł podjąć z Tobą kontakt, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną. System „Odyseusz” umożliwia również otrzymywanie powiadomień o zagrożeniach w kraju podróży oraz innych informacji konsularnych. Zarejestrować swoją podróż możesz tutaj: https://odyseusz.msz.gov.pl/Home/RegisterTravel

I jeszcze jedno: nie wszystkie kraje na świecie są obecnie otwarte na ruch turystyczny. Szczególne ograniczenia są związane z podróżami do Azji. Państwa na tym kontynencie zamknęły się jako jedne z pierwszych po wybuchu epidemii koronawirusa i pewnie otworzą się najpóźniej. Jednak np. w przypadku Tajlandii można się spodziewać dobrych wiadomości, o czym więcej w dalszej części tekstu 🙂

Czytaj więcej: 11 ciekawych miejsc na wakacje bez samolotu

Podróżowanie a COVID: gdzie jechać na wakacje latem i jesienią 2021?

Chcesz się wybrać na wakacje poza Polskę w najbliższych miesiącach i interesują Cię kierunki, do których można pojechać maksymalnie „bezproblemowo”? Oto lista państw, które możesz wziąć pod uwagę wraz z zestawieniem aktualnych zasad bezpieczeństwa, które w nich obowiązują (stan na 10.07.2021 r.).

Albania

Jeden z wakacyjnych hitów ostatnich lat. Kraj pełen kontrastów kulturowych, prawdziwy bałkański tygiel 🙂 Poza malowniczymi plażami, warto też zobaczyć tzw. Alpy Albańskie, okolice przepięknego Jeziora Szkoderskiego (można tu zobaczyć pelikany!), a także odwiedzić „srebrne miasto”, czyli Gjirokastrę.

Test na COVID: niewymagany

Kwarantanna po przylocie: NIE

Kwarantanna po powrocie do Polski: zgodnie z Rozporządzeniem opublikowanym 23 czerwca osoby zaszczepione – NIE podlegają kwarantannie; dzieci do 12. roku życia – NIE podlegają kwarantannie; osoby niezaszczepione – TAK. Kwarantanna jest 10-dniowa, ale po 7-dniach jest możliwość wykonania testu i w przypadku wyniku negatywnego, zwolnienia z kwarantanny.

Maseczki: obowiązkowe wewnątrz (za nienoszenie mandat ok. 25 $), nakaz noszenia na zewnątrz zniesiony od 1 czerwca.

Godzina policyjna: od 24:00 do 06:00. Oznacza to, że w tych godzinach są ograniczone możliwości podróżowania (tzn. należy pozostać w domu/hotelu, jeśli nie ma się uzasadnionego powodu do przebywania na zewnątrz, np. nie musi się wyjść do pracy, do lekarza etc.).

Dodatkowe wymagania: wypełnienie formularza po przyjeździe do kraju.

Więcej informacji: http://www.ishp.gov.al/

Lato 2021: aktualne wytyczne dla podróżujących

Chorwacja

Bardzo malownicza, niesamowicie ciekawa pod względem kulturowym i przyrodniczym. Idealne miejsce na wakacje zarówno dla miłośników plażowania, jak i aktywnego spędzania czasu czy zwiedzania zabytków. Wyspa Krk, Split czy Dubrownik to tylko kilka miejsc, które warto wpisać na listę must-see.

Zasady wjazdu obowiązujące do 15.07.2021 r.: Zgodnie z rozporządzeniem opublikowanym przez władze Chorwacji 30.06.2021 warunkiem wjazdu do Chorwacji z państw członkowskich UE lub państw strefy Schengen lub państw stowarzyszonych Strefy Schengen  jest posiadanie unijnego certyfikatu COVID.

Osoby, które nie posiadają unijnego certyfikatu COVID będą mogły wjechać pod warunkiem, że na granicy okażą:

Test na COVID: wymagany PCR nie starszy niż 72h (liczone od momentu pobrania próbki) lub test antygenowy, ważny 48h od momentu pobrania próbki. Z wykonania testu są zwolnione osoby, które:

 • przebyły COVID-19 w okresie nie dłuższym niż 180 dni i nie krótszym niż 11 dni przed przyjazdem i mogą to udokumentować zaświadczeniem lekarskim bądź wynikiem testu PCR/antygenowego,
 • mają status ozdrowieńca, od infekcji upłynęło więcej niż 6 miesięcy, ale w ciągu ostatnich 210 dni została przyjęta 1 dawka szczepionki,
 • przyjęły pierwszą dawkę szczepionki Pfizera lub Moderny, a od szczepienia upłynęło od 22 do 42 dni,
 • przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca, a od pierwszej dawki upłynęło od 22 do 84 dni,
 • przyjęły jedną dawkę szczepionki jednodawkowej (Janssen/Johnson&Johnson), a od szczepienia upłynęło minimum 14 dni (dzień szczepienia jest liczony jako dzień 0);
 • w ciągu ostatnich 210 dni przyjęły wszystkie wymagane dawki szczepionki,
 • wjeżdżają z województwa, które jest oznaczone jako strefa zielona (warunkiem jest udokumentowanie, że przyjeżdża się ze strefy zielonej – np. poprzez okazanie dowodu osobistego na którym jest napisane kto go wydał. Trzeba też pamiętać o zakazie zatrzymywania się po drodze w miejscach, które w zielonej strefie nie są) – zielone strefy można sprawdzić tutaj: https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/situation-updates/weekly-maps-coordinated-restriction-free-movement

Nie wymaga się ich też od dzieci do 12. roku życia, przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi unijny certyfikat COVID lub negatywny wynik testu, lub będącymi ozdrowieńcami, lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu.

* Nie wymaga się również testów przy przejeździe przez Bośnię i Hercegowinę korytarzem do Dubrownika. Można przejechać tę trasę tranzytem na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Zatrzymywanie się jest zabronione pod karą grzywny.

Kwarantanna po przylocie: Jeśli nie zostały spełnione powyższe warunki, obowiązuje dziesięciodniowa kwarantanna, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Chorwacji.

Kwarantanna po powrocie do Polski: NIE

Maseczki: obowiązkowe w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego (w tym na promach i w taksówkach), instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta (np. na pocztach i dworcach, w bankach i kantorach), punktach usługowych (np. w salonach fryzjerskich i kosmetycznych, itp.).

Godzina policyjna: NIE

Dodatkowe wymagania: zaleca się wypełnienie formularza na platformie EnterCroatia. Można to zrobić za pośrednictwem strony https://entercroatia.mup.hr/.

Więcej szczegółów: https://www.koronavirus.hr/

Gdzie na wakacje bez testu i kwarantanny?

Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie

W okresie pandemicznym szczególną popularnością cieszą się wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie, które choć położone bliżej wybrzeża Maroko, należą do Królestwa Hiszpanii. Warto też pomyśleć o wyprawie do Hiszpanii kontynentalnej – np. na zachodnie lub południowe wybrzeże (dla miłośników upałów 🙂 ) lub na mniej popularną, ale fascynującą północ (która przy okazji jest nieco chłodniejsza). To propozycja dla miłośników plażowania, aktywnego spędzania czasu, ale także zwiedzania i świetnej kuchni.

Test na COVID: do 11 lipca Polska jest uznawana przez Hiszpanię jako kraj „bezpieczny” i wszyscy podróżni przyjeżdżający z naszego kraju mogą podróżować do Hiszpanii bez testu. Rozporządzenie hiszpańskiego ministerstwa zdrowia można sprawdzić tutaj.

Dla osób podróżujących z krajów ryzyka wymagany test PCR lub test antygenowy nie starszy niż 48h. Zaświadczenia należy przedstawić w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. W przypadku braku możliwości uzyskania dokumentu w jednej w powyższych wersji językowych, oryginalne zaświadczenie należy przedstawić z tłumaczeniem przysięgłym na język hiszpański. Z wykonania testu są zwolnione osoby, które:

 • odbyły pełny cykl szczepień (od 1 lipca 2021 r. Hiszpania przystąpiła do cyfrowego certyfikatu COVID-19) – przez pełny cykl szczepień rozumie się sytuację, w której przyjęło się wszystkie wymagane dawki preparatu (jedną w przypadku szczepionki Johnson&Johnson lub dwie przy pozostałych), a od dnia drugiego szczepienia upłynęło min. 14 dni (dzień szczepienia jest liczony jako dzień 0),
 • mają status ozdrowieńca, a choroba rozpoczęła się u nich nie wcześniej niż 180 dni (180 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu) i nie później niż 11 dni (11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu) przed podróżą,

Testów nie muszą także wykonywać dzieci do 12. roku życia, są jednak zobowiązane do posiadania wypełnionego formularza sanitarnego (formularz jest dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację Spain Travel Health-Spth).

Kwarantanna po przylocie: od 1 lipca TAK – zwolnione z obowiązkowej kwarantanny są tylko osoby podróżujące z krajów uznanych przez Hiszpanię jako „bezpieczne” oraz osoby które przedstawią negatywny wynik testu PCR (wykonany na 48h przed wylotem) lub dokument potwierdzający zakończenie szczepień.

Kwarantanna po powrocie do Polski: NIE

Maseczki: obowiązkowe wewnątrz, na zewnątrz obowiązkowe jedynie gdy nie ma możliwości utrzymania dystansu społecznego 1,5m. Z obowiązku noszenia maseczki są zwolnione dzieci do 6. roku życia.

Godzina policyjna: NIE

Dodatkowe wymagania: na 48h przed przylotem należy wypełnić formularz na stronie spth.gob.es lub w bezpłatnej aplikacji Spain Travel Health-Spth i pobrać kod QR, który okazuje się na granicy i czasami także w hotelu.

Więcej szczegółów: https://travelsafe.spain.info/pl/

Koronawirus: informacje dla podróżujących. Zasady wjazdu i pobytu

Dania (Bornholm)

Jednym z kierunków, które cieszy się zainteresowaniem Polaków na lato 2021, jest duńska wyspa Bornholm. Piękne plaże, typowo skandynawski klimat, kameralna atmosfera… to idealne miejsce na relaks, także ten aktywny (np. na rowerze). Wybierają się tutaj na dwóch kółkach również GlobTroperzy! Możesz do nas dołączyć 😉

Sprawdź plan i zapisz się: Wyprawa rowerowa na Bornholm

Test na COVID: wymagany, wykonany nie wcześniej niż 72h (PCR) lub 48h (antygenowy) przed przyjazdem do Danii (czas liczony od pobrania próbki). Z wykonania testu są zwolnione osoby, które:

 • odbyły pełny cykl szczepień szczepionką zatwierdzoną na terenie UE, a od szczepienia minęło co najmniej 14 dni, ale nie więcej niż 8 miesięcy – przez pełny cykl szczepień rozumie się sytuację, w której przyjęło się wszystkie wymagane dawki preparatu (jedną w przypadku szczepionki Johnson&Johnson lub dwie przy pozostałych),
 • mają status ozdrowieńca, a choroba rozpoczęła się u nich nie wcześniej niż na 8 miesięcy przed podróżą i nie później niż 14 dni przed wjazdem (wymagane potwierdzenie testem PCR).

Zwolnienie dotyczy też dzieci do 15. roku życia.

Kwarantanna po przylocie: NIE

Kwarantanna po powrocie do Polski: NIE

Maseczki: obowiązkowe na lotnisku i w środkach transportu publicznego. Dzieci do 12. roku życia są zwolnione z noszenia maseczek.

Godzina policyjna: NIE, ale restauracje, kawiarnie, bary i puby obowiązkowo zamknięte w godzinach 24:00-05:00.

Dodatkowe wymagania: wejście do muzeów, teatru i na wydarzenia kulturalne tylko za okazaniem ważnego paszportu COVID.

Więcej szczegółów: https://en.coronasmitte.dk/

Koronawirus wakacje 2021: restrykcje, obostrzenia, zasady wjazdu i pobytu. Kraje otwarte na turystykę

Grecja

W Grecji można poczuć, co oznacza siga-siga w praktyce 🙂 Spędź leniwe (lub aktywne!) wakacje na jednej z malowniczych wysp lub na południu „kontynentalnej” części kraju. Grecja to wyjątkowa mieszanka słońca, unikalnej kultury, fenomenalnej kuchni, piękna natury i bogactwa historycznego. Idealna na lato i wczesną jesień!

Test na COVID: negatywny wynik testu PCR wykonanego 72h przed podróżą (72h liczone od momentu pobrania próbki). 19 czerwca Grecja poluzowała obostrzenia i dopuściła również szybkie testy antygenowe wykonane maksymalnie na 48h przed podróżą. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu powinno zostać sporządzone w j. angielskim. Zwolnione z przedstawienia negatywnego wyniku testu są osoby, które:

 • odbyły pełny cykl szczepień – dopuszczalne są szczepionki zatwierdzone na terenie UE, a także Novavax, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm – przez pełny cykl szczepień rozumie się sytuację, w której przyjęło się wszystkie wymagane dawki preparatu (jedną w przypadku szczepionki Johnson&Johnson lub dwie przy pozostałych), a od dnia drugiego szczepienia upłynęło min. 14 dni (dzień szczepienia jest liczony jako dzień 0);
 • mają status ozdrowieńca potwierdzony pozytywnym wynikiem testu PCR sprzed 30-180 dni (pierwszy pozytywny wynik).

Testów nie muszą wykonywać dzieci do 12. roku życia.

Kwarantanna po przylocie: NIE

Kwarantanna po powrocie do Polski: NIE

Maseczki: obowiązkowe wewnątrz i na zewnątrz (na zewnątrz tylko w dużych skupiskach ludzkich). Maseczki nie można zastąpić np. chustą czy półprzyłbicą.

Godzina policyjna: 0:30-5:00; restauracje – usługi są świadczone tylko na zewnątrz (za wyjątkiem restauracji i barów hotelowych) w godzinach od 05:00 do 22:45.

Dodatkowe wymagania: nie później jak 24h przed podróżą należy ją zarejestrować przez wypełnienie formularza PLF na stronie https://travel.gov.gr/#/ i wygenerować kod QR. Formularz trzeba wypełnić nie później niż do 23:59 dnia poprzedzającego przyjazd do Grecji. Na miejscu podróżujący może zostać poddany losowej kontroli zdrowotnej. Niepoddanie się jej będzie skutkowało koniecznością odbycia kwarantanny.

Gdzie lecieć z Polski bez testów i kwarantanny?

Cypr

Wyspa bogini Afrodyty. Zachwyca zarówno antycznymi zabytkami (np. w Kurionie i Amathus), jak i klimatycznymi miasteczkami, w których czas płynie wolniej oraz malowniczymi wioskami i rozległymi plażami. To idealne miejsce na wakacje!

Test na COVID: od 17 czerwca Polska znajduje się w strefie zielonej – test niewymagany. Zielone strefy można sprawdzić tutaj: https://cyprusflightpass.gov.cy/en/country-categories

Kwarantanna po przylocie: NIE

Kwarantanna po powrocie do Polski: NIE

Maseczki: powyżej 12. roku życia obowiązkowe wewnątrz i na zewnątrz w publicznych miejscach, za wyjątkiem plaż, basenów i miejsc aktywności fizycznej.

Godzina policyjna: 24:00 – 5:00

Dodatkowe wymagania: nie wcześniej jak 48h przed przylotem należy wypełnić formularz na stronie https://cyprusflightpass.gov.cy/. Wymagane jest stworzenie konta. Przy wejściu do samolotu oraz kontroli granicznej może być wymagane okazanie maila potwierdzającego wypełnienie formularza. Niezależnie od koloru strefy, w której znajduje się kraj przylotu, na lotniskach w Larnace i Pafos podróżujący losowo może zostać wybrany do poddania się bezpłatnemu testowi.

UWAGA! Aby móc korzystać z niektórych usług w miejscu, gdzie gromadzi się duża liczba osób (np. restauracje, kluby, galeria handlowe, hotele, itp.) może być konieczne okazanie Cyprus Flight Pass (w wersji papierowej lub elektronicznej) – warto mieć go zawsze przy sobie!

Więcej szczegółów: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/cypr oraz https://www.visitcyprus.com/index.php/en/cyprus-covid19-travel-protocol

Gdzie można lecieć na wakacje? Aktualne przepisy wjazdowe

Włochy

Często nazywane kulturową stolicą Europy. Kuszą magiczną, typowo śródziemnomorską atmosferą małych miasteczek, niezwykłymi zabytkami i pięknem przyrody – od Alp i Dolomitów, aż po bajkowe wybrzeże Amalfi. Świetne miejsce na wakacje!

Test na COVID: negatywny wynik testu PCR lub testu antygenowego wykonanego 48h przed podróżą. Według aktualnie obowiązujących włoskich przepisów, od 21 czerwca, pełne szczepienie oraz przebycie COVID-19 zwalniają z obowiązku przeprowadzenia testu. Zwolnione z wykonania testu są również dzieci do 6. roku życia oraz:

 • osoby, które odbyły pełny cykl szczepień na co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch – dopuszczalne są szczepionki zatwierdzone na terenie UE. Certyfikat musi być w języku angielskim, włoskim, hiszpańskim lub francuskim – może być w formie papierowej lub elektronicznej,
 • mają status ozdrowieńca potwierdzony pozytywnym wynikiem testu,
 • osoby wjeżdżające do Włoch własnym środkiem transportu, pod warunkiem, że opuszczą terytorium Włoch w ciągu 36 godzin od wjazdu (wyłącznie przejazd przez terytorium Włoch bez postojów i noclegu!),
 • osoby przesiadające się na lotniskach we Włoszech w podróży do innych państw (bez opuszczania strefy tranzytowej).

Kwarantanna po przylocie: 10-dniowa kwarantanna w przypadku nie spełnienia powyższych warunków + test wymazowy po zakończeniu kwarantanny.

Kwarantanna po powrocie do Polski: NIE

Maseczki: obowiązkowe wewnątrz. Od 28 czerwca zniesiony został obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz z wyjątkiem sytuacji w których nie może być zagwarantowane utrzymanie odległości między osobami, na targach, stadionach, targowiskach, w kolejkach. Obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz pozostaje w regionie Kampania aż do 31 lipca (z wyjątkiem sytuacji uprawiania sportu – nie dotyczy spaceru/trekkingu – i miejsc, w których można się w sposób ciągły odizolować od innych osób).

Godzina policyjna: NIE (jedynie w regionie Kampania zakaz sprzedaży alkoholu na wynos oraz zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych i ogólnodostępnych w godzinach 22:00-6:00).

Dodatkowe wymagania: przed wjazdem należy zarejestrować swój pobyt we Włoszech na EU Digital Passenger Locator Form. Całe Włochy znajdują się obecnie w strefie białej. Kolory stref można sprawdzić tutaj: https://covidzone.info/. Lokalne obostrzenia w regionach mogą się różnić.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/wlochy/aktualnosci

Lato 2021: otwarte granice. Dokąd można lecieć z Polski?

Malta

Niewielka wyspa, która jest niewiele większa od… Wrocławia, ale zachwyca mnóstwem atrakcji podróżniczych. Od przepięknych plaż, przez malownicze zabytki i kulturę powstałą na styku europejskiej i arabskiej, aż po świetne jedzenie. Warto tu być – również w najbliższych miesiącach!

Czytaj więcej: Praktyczny przewodnik po Malcie [Atrakcje, ceny, transport, wskazówki]

Test na COVID (zasady obowiązujące do 13.07.2021 r. włącznie): negatywny wynik testu PCR wykonanego 72h przed podróżą (72h od momentu pobrania próbki). Zwolnione z przedstawienia negatywnego wyniku testu są dzieci do 5. roku życia oraz osoby, które posiadają Unijny Certyfikat COVID (od drugiej dawki szczepienia musi minąć przynajmniej 14 dni).

UWAGA!

Zgodnie z informacjami podanymi na konferencji prasowej ministra zdrowia na Malcie dnia 09.07.2021 r. od dnia 14.07.2021 r. na Maltę będą mogły podróżować jedynie osoby W PEŁNI ZASZCZEPIONE, posiadające paszport COVID-owy. Nie będzie obowiązku poddawania się testom. Dzieci od 5. do 12. roku życia będą mogły wjechać na Maltę z negatywnym wynikiem testu PCR (wykonanego 72h przed podróżą – 72h liczone od momentu pobrania próbki) i tylko z zaszczepionymi opiekunami.

Osoby mające status ozdrowieńca, które nie są zaszczepione będą traktowane jako osoby niezaszczepione – nie będą mogły wjechać na Maltę.

Kwarantanna po przylocie: NIE

Kwarantanna po powrocie do Polski: NIE

Maseczki: obowiązkowe wewnątrz i na zewnątrz w miejscach publicznych. Od 1 czerwca nie ma konieczności noszenia maseczek na plażach czy basenach. Na świeżym powietrzu osoby w pełni zaszczepione (od przyjęcia drugiej dawki szczepionki musi minąć minimum 14 dni) mogą chodzić bez maseczki (dotyczy to grup maksymalnie 2-osobowych; trzeba mieć przy sobie dowód szczepienia). Obowiązkowe maseczki dla wszystkich podróżnych płynących promem na Gozo.

Godzina policyjna: NIE; restauracje otwarte do godziny 2:00

Dodatkowe wymagania: przed wjazdem należy zarejestrować swój pobyt na Malcie na EU Digital Passenger Locator Form oraz wypełnić formularz tradycyjny.

Więcej szczegółów: https://www.visitmalta.com/en/covid-19/

Gdzie jechać na wakacje 2021? Zasady wjazdu i pobytu - informacje dla podróżnych

Turcja

Zarówno południowe, jak i zachodnie wybrzeże Turcji to jedne z ulubionych miejsc Polaków na letnie wakacje. W tym roku również możesz się tam wybrać, np. aby odwiedzić Kapadocję, wapienne tarasy Pamukkale czy okolice jeziora Van. Warto też wspomnieć, że od ubiegłego roku Polaków do Turcji nie obowiązują wizy!

Test na COVID: wymagany PCR nie starszy niż 72h lub test antygenowy nie starszy niż 48h (czas od pobrania próbki). Z wykonania testu są zwolnione osoby, które:

 • odbyły pełny cykl szczepień – przez pełny cykl szczepień rozumie się sytuację, w której przyjęło się wszystkie wymagane dawki preparatu (1 w przypadku szczepionki Johnson&Johnson lub dwie przy pozostałych), a od dnia drugiego szczepienia upłynęło min. 14 dni (dzień szczepienia jest liczony jako dzień 0),
 • mają status ozdrowieńca, a infekcja nastąpiła u nich minimum 28 dni, maksimum 180 dni przed przyjazdem,

a także dzieci do 6. roku życia.

Kwarantanna po przylocie: NIE

Kwarantanna po powrocie do Polski: NIE – od 10.07 na mocy nowego rozporządzenia (z kwarantanny są zwalniane osoby, które przylatują z kraju, z którym Rzeczpospolita ustaliła szczególne zasady wjazdu ruchu osobowego w okresie pandemii) Polacy powracający z Turcji nie muszą odbywać 10-dniowej kwarantanny.

Maseczki: obowiązkowe wewnątrz i na zewnątrz, także na plażach miejskich.

Godzina policyjna: NIE

Dodatkowe wymagania: wypełnienie formularza lokalizacyjnego oraz formularza Traveler Entry Form, dostępnego na stronie https://register.health.gov.tr/ w ciągu ostatnich 72h przed podróżą. Należy pobrać unikalny kod HES i okazać go na lotnisku.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/turcja/aktualnosci

Wakacje 2021: gdzie pojechać za granicę? Otwarte granice - polecane kierunki

Bułgaria

Czy lato i jesień 2021 to dobry czas na spędzenie wakacji w Bułgarii? Tak. Również w tym kraju, znanym z pięknych plaż, malowniczych miejscowości (np. takich jak Melnik czy Kopriwsztica) i magicznej przyrody, można zaplanować urlop w dobie COVID. Nie tylko na plażach w Słonecznym Brzegu czy Złotych Piaskach, ale także w innych, mniej turystycznych lokalizacjach.

Test na COVID: wymagany test PCR nie starszy niż 72h lub test antygenowy wykonany na max 48h przed przyjazdem (od momentu pobrania próbki). Z testu są zwolnione osoby, które:

 • posiadają ważny Unijny Certyfikat COVID lub analogiczny dokument zawierający te same dane co Unijny Certyfikat COVID (od dnia drugiego szczepienia upłynęło min. 14 dni dzień szczepienia jest liczony jako dzień 0),
 • dzieci do 12. roku życia.

Kwarantanna po przylocie: NIE

Kwarantanna po powrocie do Polski: NIE

Maseczki: obowiązkowe wewnątrz i na zewnątrz (na zewnątrz gdy nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego).

Godzina policyjna: NIE

Dodatkowe wymagania: brak

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/bulgaria

Kierunki otwarte dla turystów: zasady wjazdu i pobytu

Gruzja

Gruzja zachwyca niezwykle przyjaznym klimatem kulturowym (Gruzini bardzo lubią, z wzajemnością, Polaków) i mnóstwem atrakcji dla podróżników. Od typowo kurortowego Batumi nad Morzem Czarnym, aż po niesamowite monastyry i klasztory, skryte w wysokich górach, malownicze winnice i niemal odcięte od świata wioski, np. takie jak Swanetia – tu na pewno nie będziesz się nudzić! To idealne miejsce na aktywne wakacje.

Test na COVID: wymagany test PCR nie starszy niż 72h. Z testu są zwolnione:

 • osoby, które przyleciały do Gruzji samolotem i odbyły pełny cykl szczepień. Przez pełny cykl szczepień rozumie się sytuację, w której przyjęło się wszystkie wymagane dawki preparatu (jedną w przypadku szczepionki Johnson&Johnson lub dwie przy pozostałych). Po przyjęciu pełnego cyklu szczepienia od razu można wjeżdżać do Gruzji. Zaświadczenie o szczepieniu musi być w języku angielskim, rosyjskim lub gruzińskim. Test należy wykonać przy przekroczeniu granicy drogą lądową lub morską,
 • dzieci do 10. roku życia (zwolnione z testu ale są zobowiązane do posiadania wypełnionego formularza sanitarnego).

Osoby niezaszczepione po 3 dniach przebywania w Gruzji muszą ponownie wykonać test PCR na swój koszt. W tym okresie mogą się swobodnie poruszać po kraju.

Kwarantanna po przylocie: NIE

Kwarantanna po powrocie do Polski: zgodnie z Rozporządzeniem opublikowanym 23 czerwca osoby zaszczepione – NIE podlegają kwarantannie; dzieci do 12. roku życia – NIE podlegają kwarantannie; osoby niezaszczepione – TAK. Kwarantanna jest 10-dniowa, ale po 7-dniach jest możliwość wykonania testu i w przypadku wyniku negatywnego, zwolnienia z kwarantanny.

Maseczki: obowiązkowe w zamkniętych miejscach publicznych, środkach transportu publicznego, taksówkach i na przystankach komunikacji miejskiej.

Godzina policyjna: 23:00-4:00

Dodatkowe wymagania: osoby niezaszczepione muszą przed przyjazdem uzupełnić formularz znajdujący się na stronie: https://registration.gov.ge/pub/form/8_protocol_for_arrivals_in_georgia/tk6157/

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/gruzja

Zasady wjazdu do krajów, do których można lecieć na wakacje

Sri Lanka

Zapierająca dech w piersiach przyroda, jedna z najlepszych na świecie (i ciągnące się kilometrami, spektakularne pola herbaciane), tygiel kulturowy, w którym mieszają się m.in. buddyzm i hinduizm, tropikalny klimat… Sri Lanka to bez wątpienia jeden z kierunków podróży, które warto uwzględnić także na najbliższe lato i jesień. Choć nadal obowiązują tu ograniczenia związane z COVID-19, jest możliwe spędzenie tutaj niezapomnianych wakacji.

Test na COVID: wymagany test PCR nie starszy niż 96h, wykonany przed przylotem. Należy go powtórzyć dwukrotnie: tuż po przybyciu na Cejlon oraz po 5-7 dniach (koszt to około 50 $). Przy pobycie trwającym powyżej tygodnia konieczne jest wykonanie trzeciego testu PCR, po 10-14 dniach.

Kwarantanna po przylocie: NIE

Kwarantanna po powrocie do Polski: zgodnie z Rozporządzeniem opublikowanym 23 czerwca osoby zaszczepione – NIE podlegają kwarantannie; dzieci do 12. roku życia – NIE podlegają kwarantannie; osoby niezaszczepione – TAK. Kwarantanna jest 10-dniowa, ale po 7-dniach jest możliwość wykonania testu i w przypadku wyniku negatywnego, zwolnienia z kwarantanny.

Maseczki: obowiązkowe wewnątrz i na zewnątrz.

Godzina policyjna: NIE

Dodatkowe wymagania: Przez pierwsze dwa tygodnie pobytu należy przebywać w jednym z wyznaczonych hoteli, spełniających wymogi sanitarne (tzw. level 1 hotels). Podróżnicy mogą się poruszać po kraju tylko w ramach tzw. „bańki turystycznej” – dopuszczalne są wycieczki do 14 atrakcji turystycznych na Cejlonie, przy bezpośrednim przejeździe do tych lokalizacji. Aby wjechać na Sri Lankę trzeba też otrzymać wizę (można zaaplikować przez stronę www.eta.gov.lk) i wykupić specjalne COVID-owe ubezpieczenie (obowiązkowe, kosztuje 12 $), które pokryje koszty (do 50 tysięcy $) w przypadku naszego zachorowania.

Po 14 dniach pobytu na Sri Lance turyści zyskują prawo swobodnego poruszania się po wyspie. W przypadku osób, które zostały w pełni zaszczepione okres ten jest skracany do 7 dni (po 24-godzinnej kwarantannie i negatywnym wyniku testu PCR wykonanym na miejscu).

Psst! GlobTroperzy wybierają się na Sri Lankę już na jesieni. Już wkrótce nowe terminy, więc jeśli jesteś zainteresowany, koniecznie bądź z nami na bieżąco 🙂

Kraje otwarte na turystykę - zasady wjazdu i pobytu

Meksyk

Imponująca stolica, która jest jednym z najbardziej zaludnionych miast na świecie, niezwykłe zabytki kultury Majów, Azteków, Olmeków, Zapoteków i Tolteków, malownicze plaże na półwyspie Jukatan, typowo latynoskie klimaty i świetna kuchnia – taki właśnie jest Meksyk. W dobie pandemii stał się jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych. Warto pomyśleć o podróży tutaj.

Test na COVID: Zazwyczaj NIE, ale wiele zależy od tego, w jaki sposób przekracza się granicę (testy są wymagane np. przy przylocie z USA).

Kwarantanna po przylocie: NIE

Kwarantanna po powrocie do Polski: zgodnie z Rozporządzeniem opublikowanym 23 czerwca osoby zaszczepione – NIE podlegają kwarantannie; dzieci do 12. roku życia – NIE podlegają kwarantannie; osoby niezaszczepione – TAK. Kwarantanna jest 10-dniowa, ale po 7-dniach jest możliwość wykonania testu i w przypadku wyniku negatywnego, zwolnienia z kwarantanny.

Maseczki: obowiązkowe wewnątrz i na zewnątrz.

Godzina policyjna: NIE

Dodatkowe wymagania: Najwcześniej na 12h przed wylotem należy uzupełnić formularz podróży oraz zdrowia, który jest dostępny na stronie internetowej https://afac.hostingerapp.com/ (trzeba założyć konto!). Po wypełnieniu deklaracji uzyskuje się kod QR. UWAGA! Przy locie do Meksyku z przesiadką w deklaracji należy podać dane ostatniego lotu, kończącego się lądowaniem w Meksyku.

Koronawirus – informacje dla turystów. Kraje otwarte na turystykę - wytyczne dotyczące wjazdu i pobytu.

Kostaryka

Kostaryka zachwyca przede wszystkim przepiękną i w dużej mierze dziewiczą przyrodą. Malownicze plaże, gęste lasy tropikalne, wulkany (idealne dla miłośników trekkingów), rozległe plantacje kawy… tak wygląda prawdziwy egzotyczny raj.

Test na COVID: NIE

Kwarantanna po przylocie: NIE

Kwarantanna po powrocie do Polski: zgodnie z Rozporządzeniem opublikowanym 23 czerwca osoby zaszczepione – NIE podlegają kwarantannie; dzieci do 12. roku życia – NIE podlegają kwarantannie; osoby niezaszczepione – TAK. Kwarantanna jest 10-dniowa, ale po 7-dniach jest możliwość wykonania testu i w przypadku wyniku negatywnego, zwolnienia z kwarantanny.

Maseczki: obowiązkowe w wyznaczonych strefach.

Godzina policyjna: NIE

Dodatkowe wymagania: na 48h przed przylotem należy wypełnić formularz na stronie https://salud.go.cr/. Od podróżnych wymagane jest ubezpieczenie obejmujące pokrycie kosztów leczenia COVID-19 z sumą ubezpieczenia minimum 50 tys. $ i 2 tys. $ na ewentualne koszty zakwaterowania, gdyby trzeba było odbyć kwarantannę na miejscu. Można je wykupić online. Bardzo polecane są ubezpieczenia wykupione w kostarykańskich firmach ubezpieczeniowych: Sagicor (https://tiendasagicor.com/) lub Instituto Nacional de Seguros (https://www.ins-cr.com/).

Więcej szczegółów: https://www.visitcostarica.com/es/costa-rica/planning-your-trip/entry-requirements oraz https://covid19.go.cr/

Covid-19: aktualne informacje dla podróżujących. Gdzie lecieć na wakacje? Kierunki otwarte na turystów - zasady wjazdu i pobytu

Kolumbia

Od malowniczych plaż San Adres i usytuowanych w Parku Narodowym Tyrona, przez życie nocne w Cartagenie, niepowtarzalny klimat miasta Pablo Escobara – Medellin, aż po spektakularną dżunglę amazońską. Kolumbia zachwyci każdego podróżnika. Dziś jest tu znacznie bezpieczniej niż jeszcze jakiś czas temu, więc to idealny kierunek wyprawy! Uwaga! Otwarta jest wyłącznie droga powietrzna – granice lądowe państwa pozostają nadal de facto zamknięte.

Test na COVID: NIE

Kwarantanna po przylocie: NIE

Kwarantanna po powrocie do Polski: zgodnie z Rozporządzeniem opublikowanym 23 czerwca osoby zaszczepione – NIE podlegają kwarantannie; dzieci do 12. roku życia – NIE podlegają kwarantannie; osoby niezaszczepione – TAK. Kwarantanna jest 10-dniowa, ale po 7-dniach jest możliwość wykonania testu i w przypadku wyniku negatywnego, zwolnienia z kwarantanny.

Maseczki: obowiązkowe w miejscach publicznych, m.in. w środkach transportu, sklepach, urzędach etc., a także tam, gdzie nie jest możliwe zachowanie min. 1 metra odległości od innych. Muszą je też nosić osoby, które mają symptomy choroby dróg oddechowych (np. kaszlą), oraz seniorzy po 70. r.ż.

Godzina policyjna: TAK, od 23:00 do 4:00.

Dodatkowe wymagania: przed przyjazdem należy uzupełnić formularz Check-Mig na stronie https://apps.migracioncolombia.gov.co/pre-registro/public/preregistro.jsf.

Lato 2021: Aktualne zasady i ograniczenia w podróżowaniu. Gdzie można jechać?

Dominikana

Zamarzyły Ci się karaibskie wakacje? Spędź je w tropikalnym raju na Dominikanie! Malownicze, ciągnące się w nieskończoność białe plaże otoczone turkusową wodą Morza Karaibskiego, klimatyczna stolica, Santo Domingo, urokliwe miasteczka, takie jak La Romana czy Jarabacoa, latynoska muzyka… jednym słowem pełen relaks! To możliwe także tego lata i jesieni!

Test na COVID: NIE (pod warunkiem przylotu z Polski, bez tranzytu. W przypadku przesiadki po drodze, należy sprawdzić warunki dla przyjazdu z kraju, w którym się ona odbywa).

Kwarantanna po przylocie: NIE

Kwarantanna po powrocie do Polski: zgodnie z Rozporządzeniem opublikowanym 23 czerwca osoby zaszczepione – NIE podlegają kwarantannie; dzieci do 12. roku życia – NIE podlegają kwarantannie; osoby niezaszczepione – TAK. Kwarantanna jest 10-dniowa, ale po 7-dniach jest możliwość wykonania testu i w przypadku wyniku negatywnego, zwolnienia z kwarantanny.

Maseczki: obowiązkowe w miejscach publicznych, tam gdzie nie ma możliwości zachowania dystansu publicznego 2 m. Na plaży noszenie maseczek nie jest wymagane.

Godzina policyjna: TAK, obowiązuje w zależności od regionu albo od 18:00 do 5:00 (z możliwością dotarcia do hotelu do 21:00) we wszystkie dni tygodnia lub od 22:00 do 5:00 w dni powszechne (z możliwością dotarcia do hotelu do 24:00) i od 19:00 do 5:00 w soboty i niedzielę (do 21:00 turyści mają czas na dotarcie do hotelu).

Dodatkowe wymagania: należy uzupełnić formularz informacyjny na stronie https://eticket.migracion.gob.do, aby uzyskać E-Ticket, czyli kod QR, który należy okazać przy przekraczaniu granicy. Może być wypełniony tylko w formie elektronicznej, osobno dla każdego podróżującego. Podróżujący losowo może zostać wybrany do poddania się bezpłatnemu testowi. Dzieci do 5. roku życia oraz podróżni, którzy okażą kartę szczepień i/lub negatywny wynik testu PCR w ciągu 72h przed przybyciem na Dominikanę, będą zwolnieni z losowego testu.

Więcej szczegółów: https://www.godominicanrepublic.com/newsroom/coronavirus/#protocols

Lato 2021: Gdzie można jechać? Najnowsze zasady i ograniczenia w podróżowaniu

Tajlandia

Tajlandia, co prawda, oficjalnie otworzyła swoje granice już grubo wcześniej, jednak… warunki przyjazdu były „nie do przejścia” przez większość turystów. Wymagano bowiem odbycia obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny w jednym z akredytowanych hoteli (na koszt podróżującego) i pozostania na terenie Krainy Uśmiechu przez minimum 30 dni.

Czytaj więcej: Kiedy najlepsza pogoda na podróż do Tajlandii?

Obecnie w Tajlandii obowiązuje ruch bezwizowy w przypadku podróży turystycznych. W związku z obowiązkową kwarantanną, dopuszczalny okres pobytu bezwizowego wydłużono z 30 do 45 dni. W przypadku podróży w innym celu lub na dłuższy okres, wymagana jest wiza.

Wymagania: Od 1.07. Tajlandia rozpoczęła program „Phuket Sandbox” w ramach którego zaszczepieni turyści z krajów uznawanych za „bezpieczne” (Polska obecnie znajduje się na liście) mogą w ramach 14-dniowej kwarantanny opuszczać akredytowany hotel i swobodnie poruszać się po wyspie Phuket. Konieczne jest zainstalowanie aplikacji śledzącej w telefonie lub noszenie opaski monitorującej oraz poddanie się trzem testom na COVID-19 (płatne!). Po odbyciu takiej 14-dniowej kwarantanny, możliwa jest dalsza podróż do innych prowincji Tajlandii.

Kwarantanna po przylocie: TAK, każda osoba po przylocie musi poddać się 14-dniowej kwarantannie w wybranym, specjalnie akredytowanym hotelu (alternative state quarantine – ASQ). ASQ trzeba zarezerwować na etapie wnioskowania o specjalne zezwolenie na wjazd (certificate of entry – COE). Listy ASQ można znaleźć w internecie.

Kwarantanna po powrocie do Polski: zgodnie z Rozporządzeniem opublikowanym 23 czerwca osoby zaszczepione – NIE podlegają kwarantannie; dzieci do 12. roku życia – NIE podlegają kwarantannie; osoby niezaszczepione – TAK. Kwarantanna jest 10-dniowa, ale po 7-dniach jest możliwość wykonania testu i w przypadku wyniku negatywnego, zwolnienia z kwarantanny.

Maseczki: obowiązkowe w miejscach publicznych (z wyjątkiem sytuacji uprawiania sportu na świeżym powietrzu).

Dodatkowe wymagania: Aby wjechać do Tajlandii wymagane jest posiadanie specjalnego zezwolenia (certificate of entry – COE). Wymagane jest też pobranie i instalacja rządowej aplikacji śledzącej ThailandPlus.

 

Na chwilę obecną nie ma dokładniejszych informacji na temat nowych zasad podróżowania do Tajlandii. Słyszy się jednak, że na jesieni ma się otworzyć cały kraj. Jak będzie w praktyce? Na szczegóły trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać, jednak można optymistycznie patrzeć w przyszłość 🙂 Kiedy będzie możliwe zaplanowanie wyprawy do Tajlandii, na pewno otrzymasz o tym informację w naszym newsletterze! Możesz się na niego zapisać przez formularz na dole strony 😉

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/tajlandia/koronawirus-sars-cov-2

Podróże bez szczepienia i kwarantanny. Kierunki otwarte na turystykę

Podróżowanie w dobie pandemii: co po powrocie do Polski z zagranicy?

Restrykcje dla podróżników związane z COVID nie kończą się na tych w kraju, do którego wyruszasz. Musisz również pamiętać o tym, co jest od Ciebie wymagane po powrocie. W Polsce obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla osób, które przyjechały z zagranicy. Z obowiązku jej odbycia są zwolnione osoby, które:

 • przy powrocie ze strefy Schengen: mają negatywny wynik testu PCR/antygenowego wykonanego na max. 48h przed przylotem do Polski lub wykonanego do 48h po powrocie do kraju (liczy się czas od momentu POBRANIA próbki),
 • przeszły pełny cykl szczepień szczepionką zatwierdzoną do użytku na terenie UE (czyli przyjęły wymaganą liczbę dawek szczepionki, a od daty przyjęcia ostatniej upłynęło minimum 14 dni – dzień szczepienia jest liczony jako dzień 0),
 • są ozdrowieńcami, tj. przeszły infekcję COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy,
 • przylatują z kraju, z którym Rzeczpospolita ustaliła szczególne zasady wjazdu ruchu osobowego w okresie pandemii – na dzień 10.07 na tę listę jest wpisana jedynie Turcja,
 • podróżują samolotem z krajów spoza strefy Schengen i po przylocie do Polski przebywają na terytorium naszego kraju nie dłużej niż 24h i posiadają bilet lotniczy potwierdzający wylot w okresie 24h, licząc od momentu przylotu do Polski.

UWAGA!

Od 24 czerwca, na mocy Rozporządzenia osoby NIEZASZCZEPIONE wracające ze strefy Non-Schengen oraz z krajów niebędących państwami członkowskimi Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym kierowane są na 10-dniową kwarantannę! Okres odbycia 10-dniowej kwarantanny ulega skróceniu, gdy wynik testu jest negatywny, a test został wykonany po przekroczeniu granicy Polski w okresie nie wcześniejszym niż 7 dni, licząc od momentu jej przekroczenia. Więcej informacji: https://strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/informacje-dla-podrozny/9081,Kwarantanna-po-przekroczeniu-granicy.html

Chociaż podróżowanie w dobie pandemii jest nieco bardziej wymagające niż przed pojawieniem się koronawirusa, nadal da się wyruszyć w świat, aby przeżyć przygodę. Trzeba się do tego po prostu odpowiednio przygotować 🙂

A jeśli mimo to wolisz pozostać w Polsce i szukasz ciekawego pomysłu na wakacje, koniecznie sprawdź nasze najbliższe wyprawy aktywne! Na dwóch kółkach zwiedzimy m.in. Roztocze, Jurę Krakowsko-Częstochowską czy Kaszuby. Pamiętaj: liczy się nie tylko to, dokąd jedziesz, ale przede wszystkim, jak i z kim spędzisz czas. Dlatego nie przestawaj podróżować – wyjątkowych miejsc do odkrycia jest jeszcze wiele! A te, które są obecnie niedostępne, „poczekają” na Ciebie do kolejnego sezonu.