Kiedy jechać do Tajlandii?

Wiele osób, które po raz pierwszy wyruszają poza Europę, obierają Tajlandię na kierunek podróży. To DOSKONAŁY wybór – i to nie tylko dla początkujących! Monumentalna przyroda, intrygująca kultura, świetne jedzenie… czego chcieć więcej? No dobrze. Jest jeszcze jeden „szczególik”, a mianowicie dobra pogoda. Pytanie więc: na kiedy zaplanować wyprawę do Tajlandii, żeby czerpać z niej pełnymi garściami? Odpowiedź: to zależy 🙂 Zobacz, od czego!

Jeśli zdarzyło Ci się przeczytać mój artykuł o rzeczach, które zaskakują w Tajlandii, zapewne już wiesz, że pogoda w Kraju Uśmiechu może zaskoczyć, bo… jest niesamowicie zróżnicowana. Nie ma się czemu dziwić. Wystarczy spojrzeć na kilka faktów.

  • Tajlandia ma powierzchnię 512 tys. km2 – czyli o ponad 200 tys. km2 więcej niż Polska.
  • Kraj jest bardzo zróżnicowany pod względem ukształtowaniu terenu – północ i zachód pokrywa gęsta, górzysta dżungla. Na południu i zachodzie rozpościerają się Zatoka Tajska i Morze Andamańskie. No i są jeszcze wyspy. Setki wysp.
  • Choć większość kraju znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowo-monsunowego, południowa część „łapie się” już na klimat równikowy.
Dwie dziewczyny siedzące na punkcie widokowym na wyspie Koh Tao, lazurowa woda, błękit morza, zachód słońca, kolorowe niebo, palmy, dżungla
Zwiedzanie Tajlandii podczas pory suchej – punkt widokowy na wyspie Koh Phi Phi

Możesz się więc spodziewać, że podczas podróży doświadczysz zróżnicowanych warunków atmosferycznych. Ale to nie wszystko! Okazuje się, że rozbieżności są na tyle duże, że np. pora monsunowa na Koh Samui (wyspa na wschodzie) wypada w zupełnie innym momencie niż na Phuket czy w Krabi (na zachodzie).

Jak więc ogarnąć ten chaos? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zaplanować podróż.

Każdy moment jest dobry, żeby wybrać się do Tajlandii, ale…

… wszystko zależy od Twoich preferencji, oczekiwań i tego, jak bardzo na Twój nastrój w podróży wpływają warunki pogodowe. W końcu nie wszyscy marzą o 35-stopniowym (lub większym) upale i bezchmurnym niebie. Poza tym nawet podróż w środku pory deszczowej może dostarczyć niezwykłych wrażeń – zwłaszcza, że deszcze w Azji Środkowo-Wschodniej w niczym nie przypominają tych znanych Ci z Europy. Pojawiają się szybko, znienacka, są niesamowicie intensywne i… znikają tak szybko jak się pojawiły. Oczywiście, możesz trafić na kilka dni „lania jak z cebra”, ale najczęściej „wodne atrakcje” są przerywane długimi suchymi godzinami. Ci, którzy wybrali się do Tajlandii w lipcu czy sierpniu wcale nie narzekają. Ja sama wybrałam się w pierwszą podróż po Tajlandii w czerwcu, a potem w sierpniu i wrześniu ?

Ale skoro już o porach roku mowa, to w Tajlandii są (zasadniczo) trzy:

  • pora deszczowa – trwa od czerwca do października. Wtedy można się, zgodnie z nazwą, spodziewać intensywnych opadów deszczu. Może to być ulewa kilka razy dziennie i w nocy albo (rzadziej) całodniowe oberwanie chmury. To może być dobry moment na podróże dla tych, którzy chcą zobaczyć flagowe zabytki Tajlandii w nieco mniej turystycznym świetle. Choć jest wilgotno i gorąco, podróż w tym okresie może być tańsza, a kraj – mniej zatłoczony;
łódka na jeziorze, grupa ludzi na łódce, o wschodzie słońca, mgła, dżungla, ładne światło
Pora deszczowa w Tajlandii, jezioro Chieow Lan, Park Narodowy Khao Sok
  • pora „chłodna” – trwa mniej więcej od listopada do lutego. Przez większość osób jest uznawana za optymalny moment na podróż do Tajlandii. I rzeczywiście, jest wtedy sucho, a temperatury są przyjazne. Co oznacza, że jest „chłodno”? Tyle, że temperatury w ciągu dnia wahają się mniej więcej w okolicach 25-35 stopni (zależnie od regionu) 🙂 A widok Tajów w kurtkach, kiedy na zewnątrz jest 30-stopniowy upał, nie należy do rzadkości. UWAGA – na północy Tajlandii, w górach (np. w miasteczku Pai) w grudniu czy styczniu temperatura w nocy potrafi spaść nawet do 8 stopni (sprawdzone osobiście :D)!

Jeśli ciekawi Cię jak wyglądała nasza grudniowa wyprawa, koniecznie sprawdź fotorelację z Tajlandii, zobacz, gdzie zawitaliśmy i jakie przygody nas spotkały 🙂

Dwie dziewczyny ubrane w polary, stojące dziewczyny, dziewczyny stojące na dworze o wschodzie słońca ubrane w polary, zimno
Pora „chłodna” w Tajlandii – w rejonach górskich na prawdę można zmarznąć!
  • pora gorąca – trwa od marca do maja. Wtedy np. w okolicach Bangkoku temperatura w cieniu może przekraczać nawet 40 stopni. Jest to więc najbardziej wymagający okres – zwłaszcza, jeśli masz w planach aktywne podróżowanie, dużo zwiedzania, trekkingów itp. Ale jeżeli chcesz plażować i smażyć się w słońcu, np. w okolicach Koh Tao, to czemu nie?
kobieta na leżaku, nad morzem, lazurowa woda, błękitne niebo, kobieta czytająca książkę, w stroju kąpielowym, opalanie się
Pora gorąca w Tajlandii – idealny czas na plażę!

To, kiedy jechać do Tajlandii, zależy tak naprawdę od tego, jak chcesz spędzić czas i czego oczekujesz. Zobacz jakie miejsca warto odwiedzić w Tajlandii. Ale podsumowując:

  • najbardziej optymalnym momentem na wyjazd do Krainy Uśmiechu jest pora „chłodna”, czyli okres od listopada do lutego – zwłaszcza, jeśli marzy Ci się aktywna wyprawa, z dużą ilością zwiedzania, trekkingów itp. Dlatego to na ten okres przypadły dwie ostatnie wyprawy GlobTropera,
  • jeśli chcesz się tu wybrać w porze gorącej – wybierz południowo-wschodni rejon lub obszar Zatoki Tajskiej,
  • podróż w porze deszczowej może być (ale wcale nie musi) najbardziej uciążliwa, ale i najtańsza. Najlepsza pogoda w tym czasie jest na południowym wschodzie, a więc w okolicach wysp Koh Samui, Koh Phangan i Koh Tao. Pamiętaj też, że pora deszczowa porze deszczowej nie równa – w jednym roku podróżowanie w tym czasie będzie utrudnione, a w kolejnym nawet nie odczujesz znacznej różnicy w stosunku do pory suchej ?

Życzę udanej wyprawy!