Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd?

Wyjeżdżasz za granicę, i to poza Europę? Czujesz niesamowitą ekscytację na myśl o poznawaniu nowych kultur, kuchni, zwiedzaniu egzotycznych świątyń i relaksie na rajskich plażach? W pełni to rozumiem 🙂 Jednak zanim jeszcze spakujesz plecak i rozsiądziesz się w samolocie, zadbaj o jedną, BARDZO WAŻNĄ rzecz. Chodzi o ubezpieczenie podróżne. Dlaczego to takie ważne? Jak wybrać najlepsze? Oto kilka wskazówek.

Ubezpieczenie? A komu to potrzebne?!

To pytanie zadaję oczywiście bardzo przewrotnie i wcielam się trochę w „adwokata diabła”. Ale są jeszcze tacy, którym wydaje się, że wykupywanie ochrony ubezpieczeniowej na kilkunastodniowy wyjazd do Tajlandii, Norwegii czy Maroko jest zupełnie niepotrzebne. W końcu to tylko kilkanaście dni czy kilka tygodni. Co takiego może się stać? I trzeba przyznać, że w jakichś 90% przypadków faktycznie… nie dzieje się nic. Czyli co? Pieniądze na ubezpieczenie są wyrzucone w błoto? Nic bardziej mylnego. Wręcz przeciwnie!

Pamiętaj, że:

  • w podróży spędzasz czas zazwyczaj znacznie bardziej aktywnie niż będąc w domu – więcej chodzisz, zwiedzasz, podziwiasz atrakcje naturalne, uprawiasz różne sporty (np. pływasz z maską i fajką, wyruszasz na trekking po górach, wynajmujesz rower, żeby pozwiedzać okolicę). A to oznacza nieco wyższe ryzyko, że zdarzy się wypadek,
  • wyruszasz do miejsca, w którym czeka na Ciebie zupełnie odmienna kuchnia, pełna egzotycznych składników. Może się przytrafić, że zupełnie po ludzku dostaniesz zatrucia pokarmowego,
  • nawet jeśli cieszysz się wzorowym zdrowiem, nie przewidzisz, jak organizm zareaguje na gwałtowną zmianę klimatu,
  • podobnie jak w Polsce, możesz się stać uczestnikiem wypadku komunikacyjnego lub doświadczyć innego nieprzewidzianego zdarzenia,
  • może się okazać, że linia lotnicza zgubi lub uszkodzi Twój bagaż czy lot zostanie odwołany lub przełożony na 20 godzin później.

To tylko niektóre sytuacje, które mogą się zdarzyć. Uwaga! Wcale nie chcę nikogo straszyć ani odwodzić od marzeń o podróżowaniu 🙂 Pragnę tylko unaocznić Ci, w jak wielu sytuacjach może być potrzebne ubezpieczenie.

Nie można zapomnieć, że poza UE nie działa np. EKUZ (czyli europejska karta ubezpieczeniowa), a koszty leczenia (prywatnego!) mogą być bardzo wysokie. Tymczasem sposób na to, żeby uchronić się przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń, których nie można przewidzieć, jest bardzo prosty: to wykupienie DOBREGO ubezpieczenia podróżnego. Jego koszt nie jest wysoki, a Ty podczas wyprawy śpisz spokojniej, bo wiesz, że w razie czego uzyskasz pomoc. Tylko tyle i aż tyle.

Na marginesie: czym w ogóle jest EKUZ?

To dokument wydawany bezpłatnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który uprawnia do korzystania z publicznej służby zdrowia w krajach UE, a także w Norwegii na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju. Zdecydowanie warto ją sobie wyrobić przed wyjazdem do któregokolwiek z krajów Europy! Jak? To proste! Wystarczy wypełnić wniosek o wydanie karty i przesłać go mailem / drogą pocztową lub udać się osobiście do wojewódzkiego oddziału NFZ.

Przeczytaj dokładne informacje o tym, jak wyrobić kartę EKUZ krok po kroku.

Otwarta różowa walizka, w trakcie pakowania, okulary przeciwsłoneczne, kolorowe buty w kwiaty, różowa koszulka, niebieska koszulka
Podczas przygotowań do wyjazdu nie zapomnij o wykupieniu DOBREGO ubezpieczenia podróżnego

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie na wyprawę?

Po pierwsze i najważniejsze: jeśli wyjeżdżasz na wyprawę z GlobTroperem, o podstawowe ubezpieczenie martwić się nie musisz 🙂 Wszyscy uczestnicy naszych podróży mają wykupione standardowe ubezpieczenie podróżne, które pokrywa koszty leczenia w kwocie do 100 000 EUR. Jeśli potrzebujesz, możesz pomyśleć o jego rozszerzeniu. Ale podstawową ochronę już masz.

Czym jednak się kierować, kiedy wybierasz samodzielnie? Oferta jest spora, więc łatwo się w niej pogubić. Jest jednak parę rzeczy, na które koniecznie trzeba spojrzeć przed wykupieniem konkretnego produktu.

Po pierwsze – spójrz na elementy składowe ubezpieczenia podróżnego.

1. Suma przeznaczona na koszty leczenia (KL)

Wizyta u lekarza jest najbardziej prawdopodobną sytuacją, w której może Ci przyjść korzystać z ubezpieczenia turystycznego. A skoro tak, to sumy gwarantowane na pokrycie kosztów wizyty u internisty czy pobytu w szpitalu i przejścia określonego zabiegu, są kluczową kwestią. Ile powinny wynieść? Do Azji Południowo-Wschodniej nie mniej niż 50 000 EUR, do krajów takich jak Japonia, Kanada, USA, Singapur, Izrael, Australia nie mniej niż 100 000 EUR, jednak warto pomyśleć o rozszerzeniu na wyższą kwotę. Nigdy nie wiesz, co może się stać.

Uwaga! W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia sprawdź dokładnie, czy kwota maksymalna na KL nie wiąże się z żadnymi ograniczeniami – np. co do specjalności lekarza. Przykładowo, może się zdarzyć, że suma gwarantowana na wizytę u stomatologa (chodzi oczywiście taką w razie nagłego przypadku – np. ostrego bólu zęba, którego oczywiście nikomu nie życzę 😉 ) będzie niższa.

2. Ubezpieczenie od chorób przewlekłych

Bardzo często zdarza się, że podstawowe ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia dotyczy jedynie sytuacji, w których doznasz urazu lub nagłej choroby – np. zatrucia pokarmowego. Co jednak, kiedy podczas wyjazdu we znaki dadzą Ci się schorzenia przewlekłe, np. cukrzyca, problemy z sercem czy inna dolegliwość? Jeśli Twoje ubezpieczenie nie obejmuje ochroną kosztów leczenia chorób przewlekłych, wydatki musisz pokryć samodzielnie. Dlatego jeżeli na co dzień przyjmujesz jakieś leki i zmagasz się z jakimś schorzeniem – upewnij się, że wykupywane przez Ciebie ubezpieczenie zapewni ewentualną ochronę. Część ubezpieczycieli od niedawna włącza choroby przewlekłe do standardowych pakietów ubezpieczeń (bez ponoszenia dodatkowych kosztów).

3. Wysokość ubezpieczenia NNW

NNW to ubezpieczenie od następstwa nieszczęśliwych wypadków. Polega na tym, że jeśli podczas wyprawy doznasz jakiegoś uszczerbku na zdrowiu, np. złamiesz rękę, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, które zazwyczaj będzie określonym procentem łącznej kwoty, na jaką opiewa NNW. Taki dodatkowy zastrzyk pieniędzy przyda się np. na pokrycie ewentualnych kosztów leczenia po powrocie do kraju.

4. Ubezpieczenie OC

OC to nie tylko ubezpieczenie, które wykupujesz dla swojego samochodu 🙂 To również ważny składnik dobrej polisy turystycznej. Chroni od odpowiedzialności cywilnej, a więc w sytuacji, gdy np. przypadkowo wyrządzisz komuś szkodę majątkową. Przykład? Jesteś w Bangkoku i przypadkowo potrącasz przechodnia. Jemu wypada z ręki kosztowny telefon i… problem gotowy, ponieważ na Tobie spoczywa obowiązek uregulowania rachunku za jego naprawę. Jeśli jednak masz OC podróżne, nie musisz martwić się w takich sytuacjach – wydatki pokryje ubezpieczyciel.

5. Ubezpieczenie bagażu

Wyobraź sobie, że dolatujesz do celu podróży, ale… Twój bagaż nie. Zagubił się gdzieś i koniec kropka. W takiej sytuacji również zadziała ubezpieczenie podróżne. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci odszkodowanie w określonej kwocie – tak, by udało się pokryć wydatki związane ze skompletowaniem rzeczy potrzebnych na podróż. Pamiętaj, że ubezpieczenie bagażu podróżnego może też objąć sprzęt sportowy i chronić nie tylko w przypadku zagubienia plecaka/walizki, lecz także, jeśli ulegną one zniszczeniu albo kradzieży.

6. Ubezpieczenie od rezygnacji

Wykupiłeś wyjazd na wyprawę z biurem podróży, np. z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Tymczasem na parę dni przed wyjazdem okazuje się, że z niezależnych od siebie przyczyn nie możesz jechać. Choroba, problemy rodzinne, nagłe odwołanie urlopu w pracy… powodów może być wiele. Ale jeśli masz ubezpieczenie od rezygnacji, odzyskujesz co najmniej część zainwestowanych w planowaną podróż środków.

7. Ubezpieczenie pomocy w podróży – Assistance

Przydaje się wtedy, kiedy w podróży pokrzyżują Ci się plany – np. dlatego, że Twój lot opóźni się o kilkanaście lub więcej (!) godzin, a Ty utkniesz na lotnisku. To się zdarza, i to dość często. Ja ostatnio przez odwołane i poprzekładane loty wracałam do domu przez 43 h(!) i byłam w tym czasie odcięta od mojego bagażu. Linia lotnicza zapewniła tylko 2 posiłki, za resztę musiałam zapłacić sama. Jako jednak, że moje ubezpieczenie miało opcję Assistance, za dodatkowe wydatki otrzymałam rekompensatę finansową. W ramach usług Assistance wchodzą również np. organizacja i pokrycie kosztów transportu osób bliskich ubezpieczonemu (gdy zajdzie taka potrzeba, np. gdy doszło do wypadku) czy też udzielenie pomocy w odzyskaniu i ponownym skierowaniu bagażu podróżnego we właściwe miejsce.

Rozsypane scrabble na białym stole, ułożone w napis podróżuj, travel the world
Przed wykupieniem ubezpieczenia turystycznego pamiętaj o zapoznaniu się z jego elementami składowymi oraz z OWU

Po drugie – dokładnie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli OWU.

Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Poza sumami, jakimi objęte są poszczególne składniki ubezpieczenia, bardzo ważne są wykluczenia. Chodzi o sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów / wypłaty świadczenia.

Przykłady? Wspomniane już wcześniej koszty leczenia wynikające z chorób przewlekłych, wypadek przy uprawianiu sportów wysokiego ryzyka czy sportów ekstremalnych (czyli np. nurkowania czy wspinaczki wysokogórskiej), jeśli nie zostanie wykupione odpowiednie ubezpieczenie, zdarzenie, do którego doszło, kiedy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu… – to te najbardziej typowe. Warto jednak wspomnieć, że coraz większe grono ubezpieczycieli nie wyklucza z ubezpieczenia wypadków, do których doszło pod wpływem alkoholu – pod warunkiem, że nie był to wypadek komunikacyjny lub inny, w wyniku którego odpowiedzialność za jego spowodowanie spoczywa na ubezpieczonym.

A co z ceną? Koszt ubezpieczenia również ma znaczenie, ale… nie powinien być jedynym wyznacznikiem. Ubezpieczenie podróżne to nie OC samochodu, dlatego zanim wybierzesz najtańsze jakie istnieje, dobrze sprawdź, jaki jest zakres oferowanej przez nie ochrony.

I jeszcze jedno: okres ubezpieczenia. Najczęściej wykupuje się je dokładnie na czas wyjazdu – a więc od dnia, gdy opuszczasz Polskę po dzień powrotu. Na dłużej rzeczywiście nie ma sensu. Jeśli bowiem np. Twój lot się opóźni albo stanie się coś podobnie „nieprzewidywalnego”, co opóźni powrót w większości przypadków ubezpieczenie automatycznie wydłuży się o 48 h. Sprawdź to jednak w OWU!

Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze ubezpieczenia podróżnego – nie tylko na wyjazd z GlobTroperem – możesz się z nami skontaktować pod adresem mailowym: wyprawy@globtroper.pl

Nasze biuro podróży aktywnych współpracuje z Towarzystwem Ubezpieczeniowym EUROPA S.A., więc w razie czego możemy Ci doradzić i pomóc wykupić dobre ubezpieczenie turystyczne na korzystnych warunkach finansowych.