Jak dbać o dokumenty i pieniądze w podróży? Sposoby na ochronę pieniędzy w podróży. Jak dbać o dokumenty w podróży. Gdzie trzymać pieniądze i dokumenty w podróży

Jak dbać o dokumenty i pieniądze w podróży?

Kiedy podczas podróży zgubisz czapkę albo okulary przeciwsłoneczne, to tak naprawdę „pikuś”. Bez nich jakoś przeżyjesz. Poza tym wyposażenie możesz szybko uzupełnić, a przy okazji zyskać fajną pamiątkę z podróży. Ale jeśli utracisz dokumenty albo pieniądze, mogą się pojawić problemy, i to spore. Właśnie dlatego – bez względu na to, czy wyruszasz na krótki city break do jednej z europejskich stolic, czy w odległe zakątki Azji – musisz o nie odpowiednio zadbać. Jak? Oto kilka sprawdzonych tricków.

Z tego wpisu dowiesz się:

 • jak przygotować się do podróży w kontekście pieniędzy i dokumentów – co i jak zabrać,
 • w jaki sposób sprytnie przechowywać gotówkę oraz inne wartościowe przedmioty,
 • jak odwrócić uwagę potencjalnego złodzieja,
 • co zrobić, gdyby jednak zdarzyło się, że zgubisz / stracisz lub zniszczysz dokumenty. W końcu nie ma sytuacji, z których nie dałoby się wybrnąć!

Przezorny zawsze ubezpieczony – czyli jak się przygotować?

Jeśli przygotowujesz się do swojego pierwszego samodzielnego lub trampingowego wyjazdu, w Twojej głowie kotłuje się pewnie wiele wątpliwości. Rozwiejmy je.

Na początku najważniejsze: choć istnieją na świecie mniej i bardziej bezpieczne miejsca, zachowaj zdrowy rozsądek, gdziekolwiek się wybierasz. To on i odrobina uważności uchronią Cię przed większością problemów zarówno w Europie, jak i w Azji czy w krajach Ameryki Południowej. A jak teorię przełożyć na praktykę?

Zabierz ze sobą gotówkę, a kartę potraktuj jako „zapasowe rozwiązanie”

Ta zasada jest szczególnie ważna, gdy wybierasz się poza Europę i z dala od utartych szlaków. W końcu w birmańskiej dżungli bankomatu raczej nie znajdziesz. Dlatego w podróże poza Stary Kontynent zabierz ze sobą gotówkę – najlepiej wymienioną na euro lub dolary, które już na miejscu zamienisz na lokalną walutę.

Karta też może się okazać przydatna – zarówno karty płatnicze Visa, jak i Mastercard są uznawane w większości miejsc na świecie. Pamiętaj jednak, że zarówno z płatnościami kartą, jak i wyciąganiem gotówki z bankomatu mogą się wiązać dodatkowe prowizje – nie tylko twojego banku (ich wysokość sprawdź w tabeli opłat banku), ale również prowizje naliczane np. przez lokalne bankomaty czy 3-7% doliczane do rachunku w lokalnej knajpce (przy płatności kartą).

Jak płacić w podróży: kartą czy gotówką? Czym płacić w podróży? Pieniądze w podróży
Przygotowania do wyprawy z plecakiem

Przyda się i Visa i Mastercard

Choć i Visa, i Mastercard działają bez problemów w większości krajów, może się zdarzyć, że sklep, do którego wejdziesz, będzie obsługiwał tylko jeden typ kart płatniczych. Dlatego dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą dwóch kart – każdą od innego wydawcy. Zyskasz podwójnie, bo każdą z kart możesz schować w innym miejscu, zwiększając swoje bezpieczeństwo.

Sprawdź przed wyjazdem procedurę blokowania kart

Gdyby przytrafiła Ci się utrata karty, najlepiej szybko ją zablokować (zwłaszcza w dobie płatności zbliżeniowych). Najczęściej można to zrobić online, ale jeśli nie masz dostępu do Internetu, być może będzie to musiał zrobić ktoś za Ciebie w Polsce. Dlatego sprawdź procedury obowiązujące w Twoim banku, żeby nie być zaskoczonym. Upewnij się też, że masz pod ręką telefon na bankową infolinię, na której również możesz dokonać blokady.

Wykonaj kserokopie dokumentów

Najważniejszym dokumentem w trakcie podróży jest oczywiście Twój dokument podróży – paszport lub dowód osobisty. Na wypadek utraty warto skserować stronę ze zdjęciem i danymi – w wersji kolorowej i czarno-białej. Taką kopię włóż do koszulki foliowej i umieść w bezpiecznym miejscu w bagażu – np. w wewnętrznej przegrodzie w plecaku. W podobny sposób wykonaj kopie:

Warto też dodatkowo przygotować kartkę ze swoimi danymi osobowymi oraz adresem zamieszkania w Polsce oraz danymi kontaktowymi bliskiej osoby (w razie sytuacji awaryjnej czy wypadku). Dobrze jest ją zalaminować i trzymać w bagażu, który masz zawsze pod ręką.

Skany dokumentów – tak, ale…

Kserokopie dokumentów mogą się przydać na miejscu. Co jednak, jeśli utracisz cały bagaż? Wówczas w odtworzeniu danych może pomóc ich kopia online. Ale uwaga. Umieszczanie skanu dokumentu tożsamości w chmurze może nieść za sobą niewielkie, ale jednak ryzyko. Dlatego zadbaj o jej zabezpieczenie solidnym hasłem. Opcjonalnie możesz skany w postaci cyfrowej przekazać zaufanej osobie – tak, aby mogła Ci je wysłać w razie potrzeby.

Przechowywanie pieniędzy i dokumentów w podróży w praktyce

Sposób, w jaki przechowujesz pieniądze i dokumenty podczas wyjazdu, ma kluczowe znaczenie dla ich bezpieczeństwa. Pamiętaj, że na wyjeździe grożą im nie tylko kieszonkowcy, ale też… zwykła proza życia. Jeśli nie zabezpieczysz odpowiednio swoich „skarbów”, mogą zostać zniszczone. Jak? Choćby przez tropikalną ulewę, albo gdy przypadkiem wpadną do rzeki, a nawet zwykłej kałuży. Problem pojawi się też, kiedy zalejesz je napojem. Rozwaga i zdrowy rozsądek przede wszystkim!

Dlatego zwłaszcza dokumenty podróży warto zabezpieczyć przed zamoknięciem – włóż je np. do koszulki foliowej lub specjalnej plastikowej torebki. Podobnie postąp z większymi sumami pieniędzy oraz z kopiami dokumentów.

Razem czy osobno?

Pamiętaj przede wszystkim, aby nie trzymać wszystkich pieniędzy razem. Niby oczywiste, ale czasami, pod wpływem podróżniczych emocji, można stracić głowę. Więc powtórzmy jeszcze raz: pieniądze rozdziel na kilka partii i nie trzymaj ich w tym samym miejscu, gdzie masz karty płatnicze i dokumenty. Dlaczego? Bo jeśli staniesz się ofiarą kradzieży, istnieje wyższe prawdopodobieństwo, że stracisz tylko część swoich środków, a nie wszystkie.

Jak nie dać się okraść w podróży. Jak przewozić pieniądze i dokumenty w podróży
Pieniądze w podróży – pamiętaj aby nie trzymać wszystkich swoich środków w jednym miejscu

Do czego włożyć pieniądze?

Skoro masz je rozłożyć w bagażu w kilku miejscach, zadbaj o ich zróżnicowanie.

 • Drobne sumy, które pozwolą Ci zapłacić np. za jedzenie na przydrożnym straganie czy butelkę wody, trzymaj pod ręką, w małym portfelu. Może trafić np. do niewielkiej torebki – listonoszki czy do nerki. Możesz go również nosić w kieszeni i potraktować jak „wabik” na potencjalnego kieszonkowca – jeśli taki „fałszywy portfel” zostanie Ci skradziony, nie stracisz wiele, a złodziej raczej nie podejmie próby zaatakowania Cię (o tym nieco dalej za chwilę).
 • Większe sumy możesz trzymać:
  • w „niewidocznych” nerkach i innych opakowaniach łatwych do ukrycia pod ubraniem – na rynku jest teraz dość sporo produktów, które zwiększą bezpieczeństwo przechowywanej gotówki,
  • w nietypowych opakowaniach, które nie przypominają w ogóle portfela – może to być np. zużyta butelka po szamponie czy olejku do opalania czy kartonik opakowania tabletek.

W ekstremalnych przypadkach możesz pomyśleć o naprawdę nietypowych skrytkach – np. schować pieniądze pod podeszwą buta. Ale uwaga, to raczej nie sprawdzi się np. w Ameryce Południowej, gdzie ten sposób złodziejom jest bardzo dobrze znany. Tam „zadziałać” może np. skrytka w sprzączce paska lub… nietrzymanie przy sobie zbyt dużej ilości gotówki.

Pieniędzy nie trzymaj za to na pewno:

 • w zewnętrznej kieszeni plecaka,
 • w tylnej kieszeni spodni,
 • w etui zawieszonym na szyi,
 • w luksusowo wyglądającym, przyciągającym uwagę portfelu, po którego otwarciu oczom na dodatek ukazuje się gruby plik banknotów – chyba że chcesz niczym magnes przyciągnąć złodziei (a przy okazji naciągaczy…).

„Fałszywy portfel”, czyli co?

O co chodzi z „fałszywym portfelem”? O zmyłkę dla złodzieja. Taki portfel możesz bez wahania oddać złodziejowi lub „pozwolić” sobie ukraść, bo… nie znajduje się w nim zbyt wiele wartościowych przedmiotów. Czy jednak chodzi tylko o to, aby umieścić w widocznym miejscu opakowanie przypominające portfel? Nie do końca. Warto zadbać, by „fałszywy” portfel był jak najbardziej realistyczny i sprawił, że złodziejowi będzie się wydawało, że znalazł coś cennego.

Jak to zrobić?

 • Włóż do środka trochę banknotów – mogą to być np. te o niewielkiej wartości, a także przeterminowane (masz stare, polskie złotówki? Nadadzą się idealnie!).
 • Przydadzą się też przeterminowane karty kredytowe, opcjonalnie karty lojalnościowe, które wyglądają podobnie.
 • Nie zaszkodzi kilka papierków, np. starych rachunków i wizytówek – aby całość nabrała większej wiarygodności.

Niech znajdzie się w nim również drobna suma, np. w dolarach czy euro – tak, aby napastnik „dał sobie spokój” i był pewien, że łup jest zadowalający. Może to być np. 10$.

Gdzie schować pieniądze w podróży? Jak chronić pieniądze w podróży? Jak zabezpieczyć pieniądze w podróży?
Gdzie trzymać pieniądze w podróży? Zadbaj o przyszykowanie „fałszywego portfela”!

Utraciłeś pieniądze / dokumenty – i co dalej?

Czasem nawet najlepsze środki bezpieczeństwa zawodzą. Dlatego warto wiedzieć, co robić, jeśli doszłoby do utraty pieniędzy, a co gorsza – dokumentów.

Jeśli straciłeś pieniądze…

…kłopot jest mniejszy – zwłaszcza jeśli zadbałeś o to, aby rozłożyć je sprytnie w bagażu. Wówczas straciłeś zapewne tylko część środków i jesteś w stanie „przeżyć”. Jeśli łupem złodzieja padła karta płatnicza – postaraj się ją jak najszybciej zablokować. Jeżeli zaś utraciłeś znaczną sumę i potrzebujesz dodatkowych środków, np. na powrót do kraju, możesz np.:

 • poprosić bliską osobę o dokonanie przelewu za pośrednictwem Western Union – to rzadko już wykorzystywana, ale przydatna właśnie w takich sytuacjach metoda,
 • poprosić przyjaciela o przelanie pieniędzy na Twoje konto, do którego masz dostęp za pośrednictwem karty płatniczej,
 • zwrócić się do placówki konsularnej z prośbą o pomoc finansową (tutaj sprawdzisz jakiej pomocy może dokładnie udzielić konsul):
  • konsul może pomóc i ułatwić kontakt z krewnymi którzy przekażą Ci pieniądze np. za pośrednictwem banku;
  • w uzasadnionych przypadkach konsul może wypłacić środki, jakie zostaną wpłacone przez krewnych lub znajomych na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych;
  • w wyjątkowych przypadkach konsul może udzielić finansowej pomocy, niezbędnej na powrót do Polski najtańszym środkiem transportu; w tym przypadku musisz złożyć pisemne zobowiązanie do zwrotu pomocy po powrocie.

O resztę będziesz się martwić po powrocie.

Jeśli straciłeś dokumenty…

Paszport jest Ci niezbędny do przekroczenia granicy – zwłaszcza gdy wyruszasz poza Europę. Jeżeli go utracisz, powinieneś:

 • zgłosić ten fakt na policji i uzyskać zaświadczenie o dokonaniu takiego zgłoszenia,
 • udać się do polskiej ambasady lub placówki konsularnej – jeśli w kraju, który odwiedzasz, nie ma takiej placówki, możesz zgłosić się do ambasady innego kraju UE; sprawdź informacje na ten temat jeszcze zanim wyjedziesz,
 • w konsulacie uzyskasz dokument tymczasowy, który umożliwi Ci powrót do kraju; otrzymasz tu również pomoc w sytuacji, gdy została Ci skradziona gotówka i nie masz pieniędzy na podróż powrotną.
Utrata dokumentów w podróży. Ukradli mi paszport. Zgubiłem paszport. Co robić w przypadku utraty dokumentów za granicą
Co zrobić jak zgubiłem lub ukradziono mi paszport za granicą? Przede wszystkim – nie panikować 🙂

Dokumenty, które warto zabrać w podróż

Na koniec krótka lista dokumentów, które warto mieć pod ręką, wyjeżdżając. Upewnij się, że spakowałeś wszystkie:

 • paszport lub dowód osobisty,
 • promesy/wizy (jeżeli wymagane),
 • prawo jazdy (jeżeli planujesz jeździć autem podczas wyjazdu),
 • dokumenty ubezpieczenia, polisa ubezpieczeniowa (łącznie z numerami kontaktowymi do ubezpieczyciela),
 • karta EKUZ (jeżeli to podróż w UE lub kraju EFTA),
 • książeczka szczepień,
 • wszelkie rezerwacje, szczególnie lotów,
 • ważne numery i adresy kontaktowe (np. do banku, do ambasady Polski, numer ICE – do kontaktu z osobą bliską w razie np. wypadku).

Masz je? Zrobiłeś kserokopie i skany? Zabezpieczyłeś dokumenty przed wilgocią? Rozdzieliłeś gotówkę i karty? W takim razie jesteś gotowy do drogi! Powodzenia 🙂