Jak wybrać biuro podróży aktywnych? 10 wskazówek, które zapewnią nie-zapomniane wrażenia z wyprawy

Jak wybrać biuro podróży aktywnych? 10 wskazówek, które zapewnią nie-zapomniane wrażenia z wyprawy

Już wiesz, że wyjazdy aktywne to „Twoja bajka”? Dużo czytałeś o tym, jak ciekawym doświadczeniem może być tramping i wiesz, że chcesz je przeżyć na własnej skórze? Jeśli tak, do podjęcia pozostaje Ci jeszcze tylko kilka decyzji. Pierwszą i najważniejszą jest to, z którym biurem podróży aktywnych wyruszysz. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji? Mam dla Ciebie kilka wskazówek, które to ułatwią. Zobacz!

Biuro podróży aktywnych, czyli co?

Biur podróży aktywnych w ostatnich latach przybywa. Nie pozostaje nic, tylko się cieszyć – to najlepszy dowód na to, że Polacy szukają autentycznych wrażeń z podróży i są coraz ciekawsi świata. Mimo to, możesz się zastanawiać, czym różnią się wyprawy aktywne od standardowych wycieczek objazdowych, a co za tym idzie – jaka jest różnica między biurem podróży aktywnych a tym „klasycznym”.

Mówiąc najprościej: różnica wynika z typu organizowanych wypraw. Biura podróży aktywnych, w tym oczywiście GlobTroper 🙂 zamiast typowych wycieczek czy pobytów w kurorcie, organizują wyprawy:

 • aktywne – z plecakiem zamiast walizki, podczas których uczestnicy spędzają czas „w ruchu”,
 • kameralne – maksymalnie w grupie 12 osób, co pozwala wszystkim się zintegrować,
 • budżetowe – co oznacza np. spanie nie w kilkugwiazdkowych hotelach, a w klimatycznych, lokalnych, rodzinnych guesthouse’ach i korzystanie z uroków street foodu,
 • oparte o autorski program – bardzo często z dala od atrakcji znanych z kart przewodników, a blisko autentycznego odkrywania klimatu kulturowego,
 • dające uczestnikom wiele swobody – podczas wypraw decydujesz, jak spędzasz czas i masz wiele niezależności. Np. samodzielnie dokonujesz wyboru, czy zwiedzasz jakąś świątynię w środku, czy w tym czasie wybierasz się na lokalny bazarek lub relaksujesz się pod drzewem ?

Przeczytaj więcej o tym, jak podróżujemy!

Muszę jednak podkreślić ważną rzecz: podróżując z biurem wypraw aktywnych, nie musisz się obawiać o bezpieczeństwo czy o szczegóły organizacyjne. Każdy uczestnik znajduje się pod opieką doświadczonego pilota, który czuwa nad przebiegiem wyprawy, każdy uczestnik ma wykupione ubezpieczenie podróżne, a szczegóły wyprawy są „dograne” – dlatego nie musisz się obawiać o to, że po dotarciu do egzotycznego kraju pozostaniesz bez noclegu czy transportu.

Czytaj więcej: Wyprawa trampingowa czy podróż solo – co lepsze na początek?

Jak wybrać najlepsze biuro podróży na wyprawę aktywną? Poradnik

Jak wybrać biuro podróży aktywnych?

Ponownie utwierdziłeś się w przekonaniu, że chcesz ruszać w świat z plecakiem i w towarzystwie ludzi, którzy chcą spędzać czas równie aktywnie jak Ty? Świetnie! Czas więc wybrać biuro wypraw aktywnych, z którym zaplanujesz swoją podróż.

Czym kierować się przy wyborze? W pierwszej kolejności pod uwagę weźmiesz zapewne… kierunek podróży. W końcu niemal każdy ma jakieś egzotyczne marzenia związane ze zwiedzaniem świata. To dobry pomysł, ale nie warto na tym kończyć poszukiwań – jest wysoce prawdopodobne, że znajdziesz choć kilka biur wypraw trampingowych, które planują wyjazdy do miejsc, które są na Twojej liście „must-go” ?. Oto kilka elementów, które również warto sprawdzić.

1. Zweryfikuj podstawę prawną działania biura podróży aktywnych

„Oczywista oczywistość”? Niby tak, ale to naprawdę ważna kwestia, którą muszę podkreślić. Zanim zapiszesz się na wyprawę i wpłacisz zaliczkę, sprawdź, czy biuro:

To istotne, ponieważ gdyby biuro podróży z jakiejś przyczyny ogłosiło niewypłacalność (czego nikomu nie życzę 🙂 ), ubezpieczyciel albo zwróci Ci poniesione koszty (jeśli wyprawa jeszcze nie doszła do skutku), albo – jeżeli upadłość nastąpi w trakcie wyjazdu – zadba o bezpieczne dokończenie pobytu i/lub Twój sprawny powrót do kraju.

Więcej o kwestii gwarancji ubezpieczeniowej przeczytasz w sekcji „Ubezpieczenie” naszego FAQ.

Pamiętaj: dokumenty samego biura, np. Ogólne Warunki Uczestnictwa w imprezach turystycznych, Regulamin serwisu, polityka prywatności oraz opisane powyżej powinny być łatwo dostępne na jego stronie internetowej i dobrze widoczne (u nas wszystkie dokumenty znajdziesz w zakładce dokumenty do pobrania). Jeśli po chwili szukania nie możesz ich znaleźć, powinna Ci się zapalić w głowie „lampka kontrolna”.

Na co uważać przy wyborze biura podróży? Poradnik

2. Przyjrzyj się programowi wyprawy

Sprawdź nie tylko datę wyjazdu oraz powrotu, ale stopień, w jakim zostały opisane zaplanowane atrakcje i przebieg wyprawy. Zwróć uwagę nie tylko na „marketingową” stronę takiego opisu, ale także na to, czy znajdziesz w nim konkrety, w tym:

 • miejsce pobytu, trasę i czas trwania imprezy, a także liczbę zapewnianych noclegów,
 • harmonogram podróży – wraz z oznaczeniem na mapie poszczególnych punktów, które mają być zwiedzone,
 • informacje o noclegach – powinna się pojawić wiadomość o standardzie i typie noclegów,
 • informacje o transporcie podczas wyprawy,
 • jasne wskazanie kosztów – pamiętaj, że część wydatków w czasie trampingów jest opcjonalna, jednak musi być to wyraźnie powiedziane. Powinieneś także uzyskać informację o tym, jaki budżet należy ze sobą zabrać na dodatkowe wydatki, np. na jedzenie oraz bilety wstępów. Musi się również pojawić informacja o zasadach uiszczania płatności,
 • szacunkowa liczebność grupy (np. na wyprawach GlobTropera grupy liczą od 6 do 12 osób).

Zakres informacji, które organizator musi Ci obowiązkowo podać, znajduje się w art. 40 Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Jeśli do niej zerkniesz, zobaczysz, jak długa jest to lista!

A na co uważać w takich opisach? Między innymi na mało precyzyjne informacje. Przykład? W programie wyprawy do Japonii może się pojawić informacja o tym, że w jej cenie znajduje się karnet JR Pass, na przejazdy superszybkimi pociągi. Pytanie jednak: na ile dni jest to karnet? Przecież jako uczestnik nie musisz wiedzieć, że są dostępne zarówno 14- i 21-dniowe, jak i 7-dniowe! Może się zdarzyć, że organizator zapewni tylko ten najkrótszy, podczas gdy pociągami trzeba się będzie poruszać przez całe 2 tygodnie. Efekt? Choć może zapłacisz mniej przy wykupywaniu wyprawy, na miejscu czekają Cię dodatkowe, często nieprzewidziane koszty plus dodatkowy stres.

Zobacz: Różnice pomiędzy aktywną wyprawą, a wycieczką objazdową

Jak sprawdzić biuro podróży? Na co zwracać uwagę?

3. Zwróć uwagę na to, czy program wyprawy jest autorski

Dlaczego to ważne? Ponieważ to właśnie na wyprawach aktywnych masz szansę dotrzeć do miejsc, które bardzo często nie są uwzględnione w przewodnikach i… uniknąć atrakcji, które powstały wyłącznie z myślą o turystach. Aby tak się stało, program powinien być tworzony przez osoby, które mają doświadczenie i dobrze znają miejsca, do których zabierają grupę. Tak zwana „lokalna wiedza” zawsze popłaca i przekłada się na jakość wyjazdu!

4. Sprawdź etyczność zaplanowanych atrakcji

Dobre biuro podróży aktywnych unika wszelkich atrakcji, które mogą być nieetyczne. Dla mnie to absolutna podstawa! W dobie, gdy podróże stają się coraz bardziej popularne, odpowiedzialność podczas przemierzania świata ma coraz większe znaczenie, a decyzje podejmowane przez organizatorów wypraw mają swoje konsekwencje. Dlatego zwróć uwagę przede wszystkim, czy w planie nie ma atrakcji z udziałem zwierząt – np. przejażdżek na słoniu / wielbłądzie, pływania z rekinami lub wizyty w wiosce, gdzie „hoduje” się krokodyle. Za takimi, wyglądającymi niewinnie, pseudo „atrakcjami” kryje się bardzo często wiele cierpienia…

Czytaj więcej: Jak podróżować świadomie i etycznie?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura podróży?

5. Poszukaj wypraw, w trakcie których będzie można uczestniczyć w lokalnych świętach

W trampingu chodzi przede wszystkim o odkrywanie świata takim, jaki jest. Wszystkimi zmysłami, zanurzając się w lokalną kulturę i obyczaje (na tyle, na ile jest to oczywiście możliwe). Dlatego przyglądając się programom wypraw, warto sprawdzić, czy uwzględniają one uczestnictwo w festiwalach lub innych świętach. Święto hanami (kwitnącej wiśni) w Japonii? Festiwal Narodzin Buddy na Sri Lance? A może Święto Holi w Indiach? Takie doświadczenia zapewnią niezwykłe wspomnienia na lata i pozwolą nieco lepiej zrozumieć odległe kulturowo realia.

Sprawdź teraz: Nasze wyprawy aktywne

Czym się kierować przy wyborze biura wypraw aktywnych?

6. Sprawdź, czy organizator wykupił ubezpieczenie podróży

Podróże aktywne są co do zasady bezpieczne. Jednak, jak to mówią, „diabeł nie śpi” i zawsze istnieje ryzyko, że coś się wydarzy. Utrata bagażu, opóźnienie samolotu, poważniejsze kłopoty ze zdrowiem, wypadek… kiedy jesteś poza Polską, nawet niewielkie problemy mogą stać się poważne. Dlatego potrzebujesz ubezpieczenia. Zgodnie z przepisami, MUSI być ono uwzględnione w cenie wyprawy. Sprawdź, czy organizator wykupuje polisę oraz jakie są sumy gwarantowane. Zobacz, czy biuro daje Ci możliwość rozszerzenia standardowego zakresu ochrony – np. na wyższe koszty leczenia, od chorób przewlekłych, od kosztów rezygnacji, od sportów wysokiego ryzyka. To opcje, które nie są przydatne każdemu, ale niektórym mogą się przydać. Przykładowo, jeżeli w trakcie wyjazdu do Azji zamierzasz nurkować, będziesz potrzebować polisy chroniącej przy uprawianiu sportów wysokiego ryzyka.

Jak wybrać ubezpieczenie na podróż? Sprawdź 🙂

Czym kierować się przy wyborze biura podróży? Lista

7. Sprawdź, czy single muszą dopłacać

To punkt ważny dla osób, które w podróż aktywną wyruszają bez znanego sobie już towarzystwa. Kiedy singiel jedzie na standardową wycieczkę objazdową czy do kurortu, musi się liczyć z tym, że poniesie dodatkowe koszty związane z noclegiem. Na wyprawach aktywnych nie ma takiego problemu, ponieważ podróżuje się w małej grupie, a noclegi są budżetowe. Warto się jednak upewnić, że biuro podróży aktywnych nie pobierze od Ciebie dodatkowych opłat, jeśli wyruszasz bez pary.

8. Sprawdź liczebność grupy

Z mojego doświadczenia wynika, że optymalne „widełki” liczebności grupy wynoszą między 6 a 12 osób. Dlaczego? Ponieważ przy takiej liczbie osób z jednej strony nie sposób się nudzić i każdy znajdzie sobie towarzysza, a z drugiej – nadal cały zespół może się dobrze zintegrować i poznać. Poza tym mała grupa oznacza:

 • możliwość wygodnego korzystania z lokalnych środków transportu – nie ma problemu „logistycznego” np. z przejazdem pociągiem, lokalnymi busami itp.,
 • łatwość sprawnego przemieszczania się,
 • możliwość dotarcia do wielu miejsc, szczególnie tych poza turystycznymi szlakami, do których w większej grupie nie dałoby się dojechać,
 • łatwiejsze „wtopienie się w tłum” – mniejszej grupie łatwiej wchodzić w kontakt z mieszkańcami odwiedzanych miejsc. Duża mogłaby ich po prostu odstraszyć.

Jak wybrać najlepsze biuro podróży aktywnych?

9. Skontaktuj się i… zdaj na intuicję 🙂

Zanim zapiszesz się na wyprawę, warto skontaktować się z ludźmi, którzy ją organizują.

Po pierwsze – sprawdź, jak sprawnie ten kontakt przebiega. Czy możesz się dodzwonić? Ile czekasz na odpowiedź na wiadomość mailową? Jeśli masz wrażenie, że już teraz jesteś ignorowany, zastanów się, jak to przełoży się na jakość doświadczeń na wyprawie?

Po drugie, oceń „chemię” między Tobą a biurem. Czasami wystarczy krótka rozmowa, aby ocenić, czy „nadajecie na tych samych falach” i wyjaśnić wszelkie wątpliwości. To naprawdę ważne – zwłaszcza, jeśli osoba kontaktowa będzie jednocześnie pilotem wyprawy, na którą się udajesz. Pierwsze wrażenie może Ci pomóc podjąć dobrą decyzję.

10. Poszukaj opinii o biurze

Jeśli masz wśród swoich znajomych kogoś, kto korzystał z oferty biura podróży aktywnych, najlepsze źródło wiedzy jest pod ręką 🙂 Dobrym miejscem na poszukiwanie informacji jest też internet. Gdzie szukać prawdziwych opinii? Przede wszystkim:

 • na profilu biura na Facebooku – sprawdź, czy sekcja wystawiania recenzji jest w ogóle aktywna (jeśli nie, powinna Ci się zapalić czerwona lampka) i jakie znajdują się tam informacje. Zobacz komentarze pod relacjami z wypraw. Często zostawiają je sami uczestnicy poszczególnych wyjazdów,
 • w wizytówce Google – tu również często można znaleźć przydatne wskazówki.

Jeśli biuro podróży aktywnych ma również profile na portalach „biznesowych”, typu LinkedIn / GoWork – również warto tam zajrzeć.

Biuro podróży aktywnych, czyli co?

A co z ceną wyprawy? Nie ma co ukrywać – ona również ma znaczenie. Jednak nie warto podejmować decyzji wyłącznie w oparciu o nią. Porównując różne oferty, weź pod uwagę choćby:

 • liczbę dni, które spędzisz w podróży – różnice mogą wynikać właśnie z długości wyjazdu,
 • tego, co zostało uwzględnione w cenie przez poszczególne biura, a co nie – szczególnie przyjrzyj się kwestii ubezpieczenia, standardowi oferowanych noclegów, zapewnianym atrakcjom (i temu, czy są wliczone w cenę, czy trzeba za nie dodatkowo zapłacić!),
 • szacowane koszty przelotu, które najczęściej stanowią lwią część kosztu całej wyprawy, a są uzależnione od wielu czynników,
 • bogactwo programu.

A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości: nie bój się pytać. Dobry organizator wyprawy aktywnej udzieli Ci szczerych i wyczerpujących informacji 🙂

Podejmij decyzję o tym, z którym biurem podróży aktywnych wyruszysz w świat, bardzo świadomie. Nie spiesz się i nie dokonuj nieprzemyślanych wyborów. To ważne zwłaszcza wówczas, gdy po raz pierwszy wybierasz się na wyprawę aktywną – zdobyte doświadczenia zapewne zaważą na dalszych planach podróżniczych. Porównaj więc dobrze oferty i… oczekuj nie-zwykłych, a zarazem bezpiecznych przygód. Powodzenia! ?