Masz kilka dni wolnego i chcesz wyruszyć na krótki city-break? Jeśli chcesz poczuć prawdziwie włoski klimat, i to niskim kosztem, mam dla Ciebie propozycję idealną: Bergamo. Właśnie tam niedawno wyprawili się GlobTroperzy. Dlaczego warto? Jak zaplanować wyjazd? Co zobaczyć? Oto wskazówki, które ułatwią Ci zaplanowanie nie-zwykłej, włoskiej przygody!
Jasień to idealny moment, aby wyruszyć – choćby na kilka dni – na południe. Gdy u nas temperatura zaczyna spadać, a deszczu pojawia się więcej z dnia na dzień, wystarczy przemieścić się nawet o nieco ponad 1000 km „w dół”, aby przedłużyć sobie słoneczne dni. To doskonały sposób na naładowanie baterii. A gdzie się wybrać? Opcji jest wiele. Jedną z tych, które kuszą najbardziej – zwłaszcza w kontekście krótkiej wycieczki – jest właśnie Bergamo.
Dlaczego Bergamo to dobre miejsce na krótką wyprawę? Jeden dzień w Bergamo
Bergamo jest 120-tysięcznym miastem w północnych Włoszech, a dokładniej w Lombardii. Jest położone nieopodal Mediolanu. I choć większość osób podróżujących traktuje je tylko jako miejsce „transferowe”, w drodze do jednej ze światowych stolic mody, naprawdę warto zostać tu na dłużej lub potraktować je jako bazę wypadową do eksploracji tej części słonecznej Italii. Dlaczego?
Powodów jest MNÓSTWO! Moim zdaniem warto przede wszystkim, ponieważ:
- możesz tam dotrzeć łatwo i tanio
Tanie loty do Bergamo (BGY) znajdziesz o każdej porze roku. Tam i z powrotem (z bagażem podręcznym) możesz polecieć nawet za ok. 80 zł, a „normalnie” cena też nie przekroczy raczej 150-200 zł. A co najważniejsze, połączenie z BGY oferują zarówno WizzAir jak i Ryanair, a swój tani lot możesz rozpocząć np. w:
-
- Warszawie (Modlin i Okęcie),
- Katowicach,
- Gdańsku,
- Poznaniu,
- Krakowie,
- Wrocławiu.
To właśnie czyni Bergamo idealnym celem krótkich, nawet 24-godzinnych wypadów. Możesz się tu wybrać również na dłuższy weekend. Wtedy – oprócz tego miasteczka – możesz odwiedzić inne atrakcyjne miejsca w okolicy (o których więcej za chwilę).
- tu poczujesz prawdziwie włoski klimat
Ten, który znasz z filmów i pocztówek. Wąskie, wybrukowane uliczki, stylowe kamienice z charakterystycznymi dachami, uliczny gwar, fenomenalne espresso i jeszcze lepsza kuchnia… Dolce vita pełną parą! I to w kameralnej atmosferze, z dala od turystycznego zgiełku, którego nie unikniesz w Mediolanie.
- ceny pozytywnie Cię zaskoczą
Jako że Bergamo nie jest typowo turystycznym miastem, możesz się spodziewać, że ceny nie będą zabójcze dla Twojego portfela. Większość zabytków można zwiedzać bezpłatnie (np. katedrę i kościoły), a i koszty poruszania się po Bergamo, noclegu czy jedzenia są niższe od tych w Mediolanie.
- fenomenalne widoki
Już samo miasteczko, a zwłaszcza Citta Alta zachwyca klimatem niczym z bajki. Ale wystarczy wjechać kolejką na wzgórze San Vigilio, z ruinami zamku, aby (oczywiście w pogodny dzień!) móc podziwiać widok na Mediolan, a nawet na Alpy. Coś niezapomnianego!
- to doskonała baza wypadowa do zwiedzania Lombardii
Do Mediolanu dotrzesz z centrum Bergamo w ok. 50 min pociągiem (tyle samo zajmie trasa z lotniska w Bergamo do Mediolanu). Możesz też wybrać się nad malownicze jeziora – np. Garda, Maggiore czy Como (polecam!). Jak? Dla większej grupy dobrą opcją będzie wynajem samochodu (można to zrobić już na lotnisku). Nad Jezioro Como można również dotrzeć pociągiem, np. do oddalonej o ok. 50 km miejscowości Varenna-Esino (z przesiadką w Lecco, koszt ok. 5-6 euro). Rozkłady jazdy pociągów oraz ceny biletów sprawdzisz tutaj: https://www.trenitalia.com/. Pamiętaj, że we Włoszech bilet kasuje się przed wejściem do pociągu – jeszcze na stacji!
24 godziny w Bergamo krok po kroku
Już czujesz, że Bergamo będzie idealnym miejscem na szybki city break? Świetnie! Czas zatem na jego zaplanowanie. Choć możesz po prostu „zgubić się” w gąszczu wąskich uliczek i zakosztować w beztroskim slow travel, jest kilka rzeczy, których nie możesz przegapić. Oto, co po niedawnej wyprawie polecają GlobTroperzy.
Jak dotrzeć do centrum Bergamo z lotniska?
To bajecznie proste – autobusem miejskim nr 1. Odjeżdża z peronu 1 przy lotnisku co ok. 30 min. Jednorazowy bilet (do kupienia np. w informacji turystycznej) kosztuje 2,30 euro. Ale jeśli planujesz pozostanie w miasteczku nieco dłużej, możesz wybrać ten za 5 euro, który posłuży Ci przez całą dobę (obejmuje również zabytkowe kolejki miejskie, czyli Funicolare). Tutaj znajdziesz więcej szczegółów – aktualne ceny biletów, rozkład jazdy i trasę autobusu: https://www.atb.bergamo.it/en/atb-network/tourism-in-bergamo/airport-bus. Droga z lotniska do „Wysokiego” Miasta zajmuje około 45-60 minut, zależnie od ruchu na drogach.
Gdzie nocować?
Choć baza noclegowa w Bergamo nie jest tak rozbudowana jak np. ta w Mediolanie, bez problemu znajdziesz miejsca, w których komfortowo wypoczniesz. Dobrym rozwiązaniem może być AirBnb – zwłaszcza, jeśli jesteście większą grupą, możecie wynająć np. całe mieszkanie za niewielką kwotę. Dostępne są również hostele, hotele i pensjonaty.
Co zjeść w Bergamo?
No dobra… Nie ma wycieczki do Włoch bez jedzenia, prawda? A czego warto spróbować właśnie w Bergamo? Poza pizzą na metry – sprzedawaną najczęściej na kawałki (tak możesz spróbować różnych smaków!), koniecznie spróbuj deseru polenta e osei – to mieszanka biszkoptu, kremu czekoladowego, orzechów, masła, odrobiny rumu oraz marcepanu. Coś pysznego. Czy wiesz, że z Bergamo pochodzi najpopularniejszy włoski deser lodowy – straciatella? To deser, który również koniecznie trzeba spróbować właśnie tam. Nie muszę chyba mówić, że poranne espresso i popołudniowe cappuccino to absolutny mus i jeszcze większa przyjemność, prawda? 🙂
Szczególnie polecamy piekarnię Forno Fassi na Via Gombito – przepyszne pizze sprzedawane na kawałki! Warta uwagi jest również Pasticceria Cavour na Via Gombito – piekarnio-kawiarnia ze smacznymi wypiekami, do tego w środku freski z XIX wieku! Na obiad lub kolację polecamy wybrać się do rodzinnej Ristorante Pizzeria DaMimmo, prowadzonej od 1965 r. Jeśli chcecie zjeść bardziej wykwintne dania, idealna będzie Ristorante Il Ducale (ale też ceny są nieco wyższe). A jak włoskie lody to tylko w Gelateria Cherubino! 🙂
Co trzeba zobaczyć będąc w Bergamo?
24 godziny w Bergamo to niewiele. Dlatego nie wywieraj na sobie presji, że musisz zobaczyć „wszystko”. Spokojnie. Wybierz kilka punktów tak, aby pozwolić sobie na „wsiąknięcie” w leniwą atmosferę miasteczka, a jednocześnie odkryć jego piękno. Co koniecznie trzeba zobaczyć?
- Zacznij od Placu Vecchia (Piazza Vecchia)
Dotrzesz tu z placu Mercato Delle Scarpe, na który dowiezie Cię autobus z lotniska. Jak? To atrakcja sama w sobie, bo do Citta Alta, czyli „Wyższego” Miasta dojedziesz Funicolare, czyli zabytkową kolejką. Plac Vecchia znajduje się ok. 250 m od przystanku, na którym wysiądziesz z tejże kolejki. Możesz też pojechać autobusem nieco dalej i wysiąść na przystanku Cita Alta – przy Cytadeli (Cittadella) w której znajdziecie Muzeum Archeologiczne i Muzeum Historii Naturalnej, 450 m od Piazza Vecchia.
Plac Vecchia zdobi urokliwa fontanna. To również przy tym placu znajduje się charakterystyczny budynek Biblioteki Angelo Mai – Palazzo Nuovo, będący niegdyś budynkiem rady miejskiej oraz ratusz z XII wieku – jeden z najstarszych w całych Włoszech – Palacio della Ragione, perła architektury lombardzkiej. Warto wspiąć się na wieżę widokową (Torre Civica), która jest świetnym punktem widokowym (czynna codziennie poza poniedziałkami; od listopada do marca, od wtorku do piątku 9:30-13:00, 14:30-18:00, w sobotę niedzielę i święta 9:30-18:00. Od kwietnia do października od wtorku do piątku 9:30-18:00, w sobotę, niedzielę i święta 9:30-20:00. Koszt wstępu dla osób powyżej 18. roku życia wynosi 5 euro, młodsi wchodzą za darmo). Rozpościera się z niej przepiękny widok na całe miasto. Szczególnie imponująco prezentują się z wieży Bazylika di Santa Maria Maggiore, Kaplica Colleoni oraz Katedra Świętego Aleksandra. Widoki zapierają dech w piersiach – warto!
- Odwiedź Kaplicę Colleoni (Cappella Colleoni)
Znajduje się przy sąsiednim placu Duomo. To prawdziwa perełka architektury renesansowej, a jednocześnie mauzoleum rodziny Colleoni. Wstęp jest bezpłatny, 8:30 do 12:30 i od 14:30 do 18:00 (od poniedziałku do soboty). W niedziele i święta można ją zwiedzać w godzinach 09:00-13:00 oraz 15:00-18:00. Uwaga! Obowiązuje zakaz robienia zdjęć.
Jeśli cenisz architekturę sakralną, wybierz się również do Bazyliki Santa Maria Maggiore (prowadzi do niej portal czerwonych lwów). Jest otwarta (stan na wrzesień 2019r.) od poniedziałku do piątku od 9:00 do 12:30 oraz od 14:30 do 18:00, w sobotę i święta zwiedzanie od 9:00 do 18:00. Zabronione jest zwiedzanie Bazyliki podczas mszy, świąt religijnych i w niedzielę (w godzinach pomiędzy 10:30 a 13:00).
Warto wybrać się też do sąsiadującej z nią Katedry Świętego Aleksandra (Duomo di Bergamo). Tu znajdują się relikwie papieża Jana XXIII. Wejście do Katedry również jest za darmo. Katedra jest otwarta w godzinach: od poniedziałku do piątku od 7:30 do 12:30 i od 15:00 do 18:30, w soboty i święta od 7:00 do 18:30 (stan na wrzesień 2019r.). Miłośnicy historii mogą też zajrzeć do znajdującego się tu muzeum historycznego (bilet wstępu: 5 euro, czas zwiedzania: około 30-45 min). W środku znajdziemy eksponaty religijne oraz pozostałości murów i fresków już nawet z czasów rzymskich. To ciekawa opcja dla tych, którzy pasjonują się przeszłością.
- Przejdź przez Bramę św. Jakuba (Porta San Giacomo) i przespaceruj się wzdłuż murów weneckich
Porta San Giacomo to jedyna brama w tym średniowiecznym mieście, która została dopuszczona do ruchu pieszego. Według nas również najpiękniejsza z czterech bram Bergamo. Przechodząc przez nią, możesz się poczuć niczym kupcy w czasach weneckich, którzy wkraczali do Bergamo setki lat temu! Na marginesie: mury miejskie to wspaniały punkt widokowy na „Dolne” Miasto (starają się o wpis na listę UNESCO) i świetne miejsce na jogging – spotkasz tu wielu fanów biegania!
- Odwiedź kościół św. Michała (Chiesa di San Michele al Pozzo Bianco)
To jeden z najstarszych kościołów w tej okolicy, datowany na 774 rok (!). Wcześniej w tym miejscu znajdowała się prawdopodobnie pogańska świątynia Wulkana utożsamianego z greckim Hefajstosem. Warto zajrzeć również do niewielkich kościelnych podziemi. Klimatyczne miejsce, poza turystycznym szlakiem. Wstęp bezpłatny.
Jeśli lubisz takie klimaty zajrzyj również do byłego klasztoru Franciszkanów (Convento di San Francesco), który zachwyca klimatycznymi krużgankami, dużym dziedzińcem oraz freskami. Mieści się tam Muzeum Historyczne (Museo delle Storie di Bergamo), w którym można zobaczyć m.in. rekonstrukcje wystroju. Można tam wejść w ramach 1-dniowego biletu, który kosztuje 10 euro i obejmuje zwiedzanie 6 obiektów – Campanone (wieża miejska) na Placu Vecchia, Palazzo del Podesta (część sieci Muzeum Historii Bergamo), Museo Donizetti (w którym można poznać życie i twórczość Gaetano Donizettiego), Rocca di Bergamo (stary fort z fantastycznymi widokami na miasto) oraz Wieżę Poległych (Torre dei Caduti).
- Zajrzyj do ogrodu botanicznego „Lorenzo Rota”
Jest dostępny do zwiedzania od marca do końca października, a tuż obok znajduje się wyjątkowa budowla, przypominająca kształtem piramidę, gdzie składowano proch. Ogród to świetne miejsce na złapanie oddechu i relaks na jednej z ławeczek. Jest dostępny do zwiedzania bezpłatnie.
- Wjedź na wzgórze San Vigilio
Dostaniesz się tam przy pomocy znanej Ci już kolejki Funicolare (lub pieszo, ale uwaga – trzeba nieco wysiłku aby dostać się na górę ? ).
Tu znajdują się malownicze ruiny zamku Castello di San Vigilio, dostępne bezpłatnie w godz. 8:00–17:00 (listopad – marzec) oraz 7:00–21:00 (kwiecień – październik). Ale najważniejszy powód, dla którego warto się tu wybrać, to WIDOKI. Stąd spojrzysz z góry na Stare Miasto, a także na Mediolan, a przy naprawdę dobrej pogodzie – na Alpy. Po wjeździe Funicolare na górę, nie przegap tarasu widokowego po lewej stronie! Świetne widoki gwarantowane! W drogę powrotną warto wyruszyć pieszo i zgubić się w tajemniczych i bardzo urokliwych zaułkach włoskich uliczek.
- Zobacz cmentarz Monumentale di Bergamo
Włosi nie bez powodu nazywają go „Zamkiem Umarłych”. Wyglądem przypomina bowiem budowlę jak z kompleksu Angkor w Kambodży czy ksar lub kazbę z Maroko. Robi duże wrażenie. Warto wstąpić, bo cmentarze we Włoszech wyglądają nieco inaczej od tych, które znamy z Polski. Cmentarz jest położony na bardzo rozległym terenie i wyróżnia się niezwykle okazałymi, bogato zdobionymi grobowcami. Ciekawość szczególnie wzbudza kolumbarium – kopulasta budowla znana z czasów rzymskich, która pełni funkcję zbiorowego grobowca.
- Przespaceruj się po „Dolnym” Mieście (Citta Bassa)
Chociażby po drodze z „Wysokiego” Miasta na dworzec pociągowy 🙂 Sercem Dolnego Miasta i najbardziej rozpoznawalnym punktem jest Porta Nuova – brama otoczona dwoma neoklasycznymi budynkami wybudowanymi w I połowie XIX w. Zaraz obok znajduje się barokowy kościół Santa Maria Immacolata Delle Grazie. Warto również podejść pod Wieżę Poległych (Torre dei Caduti) i przespacerować się ulicą Torquato Tasso (Via Torquato Tasso) i ulicą Sentierone (Via Sentierone) gdzie można znaleźć wiele pięknych budynków z XIX wieku oraz liczne kawiarnie, sklepy i butiki. Warto zajrzeć również na Piazza Giacomo Matteotti.
Kiedy jechać do Bergamo?
Na krótki city break zawsze jest dobra pora. Ale jeśli chcesz zwiedzać w komfortowych warunkach (pogoda), najlepiej wybrać się tuż przed rozpoczęciem sezonu letniego albo tuż po jego zakończeniu. Zdaniem GlobTroperów wrzesień był idealnym momentem, ale również październik, listopad, końcówka marca, kwiecień czy początek maja zapewnią perfekcyjne warunki do zwiedzania i relaksu.
Życzymy udanego zwiedzania i wspaniałych wrażeń! 🙂