10 wskazówek przed lotem samolotem

Jeszcze kilkanaście lat temu latanie samolotami uchodziło za ekskluzywne. Jednak kiedy na rynku pojawiły się tanie linie lotnicze, a te „standardowe” zaczęły również obniżać ceny – okazało się, że każdy może wznieść się w przestworza. Teraz i Ty możesz w kilka godzin znaleźć się w zupełnie nowym świecie, i to za naprawdę niewielkie pieniądze! Obawiasz się lotu? Nie wiesz, jak się do niego przygotować? Oto kilka wskazówek, dzięki którym szybko oswoisz się z lataniem (i je pokochasz).

1. Sprytnie kupuj bilety

Konkurencja na rynku usług lotniczych sprawiła, że ceny biletów drastycznie spadły. I tak, kupienie biletu na drugi koniec Europy za ok. 100 – 150 zł w dwie strony to nie mrzonka, a rzeczywista możliwość. Musisz jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą Ci zaoszczędzić.

 • Korzystaj z wyszukiwarek połączeń – pomogą Ci znaleźć wiele ofert na interesujący Cię lot w krótkim czasie oraz wyszukać najtańsze połączenia. Jeśli nie musisz lecieć w konkretnym momencie, możesz szukać z włączoną opcją „pokaż najtańszy miesiąc”. Tak znajdziesz naprawdę atrakcyjne bilety.
 • Kupuj bezpośrednio u przewoźnika, a przed wizytą na stronie (już po wyszukaniu najdogodniejszego terminu i ceny) wyczyść dane przeglądania w przeglądarce (ciasteczka). Ponoć dzięki temu wyświetlają się najkorzystniejsze ceny (bo kiedy algorytm zorientuje się, że szukałeś danego połączenia, ponoć automatycznie lekko podnosi ceny).
 • Zanim kupisz, przyjrzyj się opłatom dodatkowym i opcjom. Wiele tanich linii pobiera dodatkowe opłaty za bagaż, a ich polityka w tym zakresie dość często się zmienia. Na przykład WizzAir w ostatnich miesiącach zaczął pobierać opłaty za tzw. duży bagaż podręczny (ten 10-kilogramowy). To obecnie 88 zł w jedną stronę. Dodatkowe koszty wiążą się też często z rezerwacją konkretnego miejsca w samolocie.
Samolot stojący na płycie lotniska o zachodzie słońca
Boarding pasażerów na pokład samolotu

2. Ubierz się wygodnie

Lot samolotem, jak każda podróż – zwłaszcza dłuższa – może być męcząca. Ułatw sobie życie, ubierając się wygodnie. Sięgnij po ubrania, które Cię nie uciskają, są przewiewne i zapewniają maksimum komfortu. Nie zapomnij też o wygodnych butach. Dobrą opcją może być też zabranie ze sobą poduszki podróżnej – rogala. To świetne rozwiązanie, zwłaszcza gdy lot trwa dłużej niż 2 godziny.

3. Nosisz soczewki kontaktowe? Zamień je na okulary na czas lotu

Choć to nie reguła, noszenie soczewek kontaktowych w czasie lotu może się wiązać z dyskomfortem. Wszystko z uwagi na dość suche powietrze panujące w samolocie. Dlatego niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort, mając na sobie kontakty. Dla bezpieczeństwa zamień je na czas lotu na okulary – oczy będą Ci wdzięczne. Na soczewki zamienisz je już po przylocie.

4. Sprytne pakowanie – jak zmieścić więcej do walizki podróżnej?

Podróżujesz tylko z kabinową walizką lub niewielkim plecakiem? Zmieszczenie wszystkich rzeczy może Ci się wydawać wyzwaniem. Aby udało się włożyć więcej, możesz sięgnąć po mniejsze torebki na ubrania – wkładając do nich ładnie złożone spodnie czy topy, zaoszczędzisz miejsca i lepiej zorganizujesz bagaż. Ja polecam też rolowanie ubrań – zajmują wtedy zdecydowanie mniej miejsca i się nie gniotą! Dodatkowo dobrze jest „upychać” mniejsze elementy bagażu w wolnej przestrzeni, np. w butach 🙂 No i oczywiście, jeżeli nie lecisz na super długi wyjazd, nie zabieraj ze sobą pełnowymiarowych kosmetyków. Przelej je do mniejszych opakowań (takich do 100 ml jeśli podróżujesz tylko z bagażem podręcznym) lub weź ze sobą próbki. Ręczniki – zabierz te z mikrofibry, zajmują zdecydowanie mniej miejsca jak te tradycyjne. O tym jak spakować się na 2-tygodniową wyprawę z plecakiem pisałam TUTAJ 🙂

Chłopak na lotnisku w hali odlotów, siedzący i czekający na swój lot, trzyma nogi na walizce i obserwuje startujący samolot o zachodzie słońca
Oczekiwanie na lot w hali odlotów

5. Elektronika do bagażu podręcznego, a nie rejestrowanego

Pamiętaj, że sprzęt elektroniczny pakujemy do bagażu podręcznego i zabieramy go ze sobą na pokład samolotu. Najlepiej mieć elektronikę (np. laptopa czy aparat cyfrowy) pod ręką. Nie zapomnij wyłożyć sprzętu oddzielnie przy kontroli bezpieczeństwa. UWAGA – niektóre lotniska (np. w Chinach) mają pewne ograniczenia co do pojemności powerbanków zabieranych na pokład samolotu (max 9000 mAh, inaczej konfiskują). Dlatego właśnie koniecznie sprawdź obostrzenia lotniska z którego ruszasz w podróż (i ewentualnie się przesiadasz) jeszcze przed wylotem.

6. Bagaż podręczny – co zabronione?

Największe restrykcje, gdy chodzi o bagaż, dotyczą tego podręcznego. Wszystko z uwagi na wymogi bezpieczeństwa, które zostały zaostrzone po atakach na World Trade Center z 2001 roku. Dlatego upewnij się, że w Twoim bagażu podręcznym nie ma zabronionych produktów. Chodzi przede wszystkim o:

 • płyny o pojemności powyżej 100 ml (o tym, jak zapakować kosmetyki za chwilę),
 • ostre przedmioty – np. noże, nożyczki, scyzoryki, itp.,
 • odsłonięte golarki (za wyjątkiem osłoniętych jednorazowych maszynek do golenia),
 • butle biwakowe napełnione gazem,
 • deskorolki,
 • namioty,
 • wędki,
 • broń,
 • sprężone gazy.
Rozpięta walizka leżąca na ziemi, obok ubrania, okulary przeciwsłoneczne i laptop
Pakowanie walizki w podróż samolotem

7. Kosmetyki w bagażu podręcznym – jak je zapakować?

To nieprawda, że w bagażu podręcznym nie możesz przewozić kosmetyków. Oczywiście, że możesz! Trzeba się jednak trzymać określonych zasad. Najważniejsze są następujące:

 • pojemność pojedynczego opakowania z płynem nie może przekroczyć 100 ml,
 • łączna pojemność płynów nie może przekroczyć 1 l,
 • wszystkie płyny trzeba włożyć do foliowej, przezroczystej torebki z zamknięciem, np. strunowym – można je znaleźć na niektórych lotniskach albo kupić za kilka zł, np. w drogerii.

Jeśli chcesz ze sobą zabrać szampon czy inny produkt, który masz w domu w większej butelce – możesz go przelać do mniejszego opakowania, albo… kupić już na miejscu. Czasem to rozsądniejsza opcja.

8. Bądź na lotnisku z odpowiednim wyprzedzeniem

Najczęściej zaleca się przyjazd na lotnisko na ok. 2 godziny przed godziną wylotu. To szczególnie ważne, kiedy masz bagaż rejestrowany, który musisz nadać przed przejściem przez kontrolę bezpieczeństwa. Czasem zdarzają się długie kolejki do stanowisk odprawy, a im szybciej przybędziesz, tym szybciej zakończysz formalności.

Chłopak na lotnisku w Oslo, stojący przed tablicą przylotów i odlotów i czekający na swój samolot i sprawdzający godzinę odlotu
Sprawdzanie godziny odlotu w hali lotniska w Oslo, Norwegia

9. Woda, czyli uwaga na ceny w lotniskowych sklepach

Ceny butelki wody na polskich lotniskach są już owiane legendą. I rzeczywiście, mogą przyprawić o zawrót głowy. A przecież jeśli przed Tobą kilkugodzinny lot – potrzebujesz ze sobą czegoś do picia. Jak rozwiązać ten problem? Opcji jest kilka:

 • małe soczki w kartonikach poniżej 100 ml, które możesz przenieść przez kontrolę bezpieczeństwa na podobnych zasadach jak kosmetyki,
 • kranówka! Zabierz ze sobą pustą butelkę i napełnij w kranie już po przejściu kontroli. Możesz wykorzystać np. butelkę z dodatkowym filtrem. Upewnij się tylko, że w kraju, w którym jesteś, kranówka jest zdatna do picia (nie polecam tego rozwiązania przy podróżach do bardziej egzotycznych krajów).

10. Zabierz ze sobą cukierki / gumy do żucia

Obawiasz się startu lub lądowania? Zmiana ciśnienia może powodować zatykanie się uszu. Prostym sposobem na pozbycie się tego problemu jest ssanie cukierka lub żucie gumy – w ten sposób wyrównasz ciśnienie w uszach, a pierwsze oraz ostatnie chwile lotu będą przyjemniejsze.

Samolot startujący z płyty lotniska o zachodzie słońca
Start samolotu o zachodzie słońca

Mawiają, że: „nie taki diabeł straszny, jak go malują”… Jeden lot wystarczy, aby poznać „zasady gry” i cieszyć się pełną przyjemnością z tego szybkiego sposobu podróżowania.