Chram Itsukushima Jinja i słynna pomarańczowa brama tori zbudowana w wodzie dająca efekt jakby "unosiła się" na wodzie

Co warto zobaczyć w Japonii i kiedy jechać?

Zawieszona gdzieś między wielowiekową tradycją a nowoczesnością podniesioną do potęgi n-tej. Położona na 6 800 wyspach, z aktywnym wulkanem, czterema systemami pisma, najpunktualniejszymi na świecie pociągami, czarnym kotem, który zwiastuje szczęście i drzemką w pracy zagwarantowaną przez konstytucję. Taka jest właśnie Japonia. Ma nieskończenie wiele oblicz. Intryguje, zaskakuje swoją odmiennością kulturową i… wciąga bez reszty. Jeżeli marzysz o wyjątkowej wyprawie do miejsca, które dostarczy Ci nietuzinkowych doświadczeń – Kraj Kwitnącej Wiśni powinien być kierunkiem Twojej kolejnej podróży.

Jaka jest prawdziwa Japonia?

Czy to ta, którą miałeś okazję oglądać w filmach Akiro Kurosawy? A może ta z mangi i anime? Czy to rzeczywiście kraj gejsz i samurajów? A może mekka nowoczesności? Na to pytanie nie ma jedynej poprawnej odpowiedzi. Japonia ma bowiem mnóstwo odcieni i twarzy. Poznasz je, zwłaszcza gdy wyruszysz do niej jako podróżnik.

Tokio – tu odwieczna tradycja miesza się z ultranowoczesnością

W trakcie wyprawy do Japonii nie sposób pominąć jej stolicę – Tokio. To tętniąca życiem światowa metropolia zamieszkiwana przez ok. 38 mln osób. Tu odkryjesz magię przeszłości, jeszcze z czasów, gdy Tokio nazywało się Edo, i powiew przyszłości – czasami w tym samym momencie!

Odkryj wyjątkowy klimat historycznej dzielnicy Asakusa z monumentalną świątynią Sensō-ji, zachwyć się neonami lamp w Akihabarze i odwiedź kultową Shibuyę (z przejściem dla pieszych, które codziennie obsługuje 2 mln) oraz Shinjuku z dworcem kolejowym o największym natężeniu ruchu na świecie. Przemieszczanie się po Tokio to wielowymiarowe przeżycie, które pozostawia po sobie niezwykłe wrażenie. Zajrzyj także na targ rybny Tsukiji, gdzie odkryjesz gatunki ryb, jakich w Europie trudno szukać i będziesz mieć szansę skosztować fantastycznej kuchni japońskiej. Wbrew pozorom w Tokio (i nie tylko) króluje nie sushi, a ramen. Tak dobrze smakuje tylko w Kraju Kwitnącej Wiśni!

Ludzie idący ulicą neonów w Japonii, światła odbijają się na mokrej drodze
Spacer przez dzielnicę Shibuya w Tokio

W poszukiwaniu ponadczasowej magii

Odwiedź historyczną stolicę Japonii – Kioto, z magiczną świątynią Fushimi Inari, w której ciąg pomalowanych na czerwono bram tworzy niezwykły korytarz. To również tutaj możesz zajrzeć do Srebrnego i Złotego Pawilonu – otoczonych spektakularnymi ogrodami.

Duże pomarańczowe bramy tori tworzące drogę-korytarz
Zwiedzanie świątyni Fushimi Inari-Taisha w Kioto

Zajrzyj również do Nary – która znajduje się niemal tuż obok i kryje niezwykłe zabytki.

Mały jelonek w parku pośród japońskich rzeźb
Obcowanie z jelonkami przy świątyni Kasuga Taisha w Nara

Wybierz się do Osaki i Hiroshimy, ale i w miejsca, których nie znajdziesz na pierwszych stronach przewodnika. Na Miyajimę, wyspę na Wewnętrznym Morzu Japońskim, popłyniesz promem prosto z Hiroshimy. To tu dotrzesz to spektakularnego chramu Itsukushima.

Główna ulica Osaki z neonami i kiczowatymi symbolami, plastikowy krab i pierogi gyoza, tłum spacerujący ulicą
Spacer przez dzielnicę Dotonbori w Osace

Wdrap się na świętą górę Koya (Koyasan), odwiedź Nikko, zobacz na własne oczy sakurę, a więc kwitnienie wiśni (w zależności od miejsca, trwa ona od marca do początku maja) lub malowniczo mieniące się kolorami klony jesienią. Wybierz się na walkę sumo lub do japońskiej łaźni (zwanej onsen), spędź jedną noc w tradycyjnej japońskiej gospodzie (ryokan). A to tylko część doświadczeń, które już wkrótce mogą być również Twoimi!

W Japonii odkryjesz nowe oblicze Azji

Japonia znacznie wyróżnia się na tle innych krajów Dalekiego Wschodu. Specyficzna kultura, unikatowe tradycje, uformowanie terenu (70% wysp zajmują obszary górzyste), niesamowita tradycja kulinarna, fascynująca historia – tu odnajdzie siebie każdy, kto kocha odkrywać świat.

Pięć dziewzyn ubranych w kolorowe tradycyjne kimona pozujących do zdjęcia w świątyni
Dziewczyny w kimonach w świątyni Senso-Ji w Tokio

Kiedy jechać do Japonii?

Japonia leży w zasięgu aż trzech stref klimatycznych: zwrotnikowej na południu, podzwrotnikowej w części centralnej oraz umiarkowanego ciepłego na północy. Na przeważającym obszarze panują cztery pory roku (ich rozkład jest podobny do europejskiego). Wyjątkiem są rejon Kiusiu oraz wyspy Riukiu na południu.

W Japonii zima potrafi być bardzo mroźna, a lato – upalne. Dlatego najbardziej komfortowym okresem do odwiedzenia Kraju Kwitnącej Wiśni są:

  • wiosna – zwłaszcza w okresie Hanami, a więc kwitnienia wiśni (trwa ono od połowy marca do początków maja, w zależności od regionu),
  • jesień – gdy przyroda mieni się wieloma barwami (przepiękne klony!), a temperatura oscyluje w okolicach 15 st.

Można tu również wybrać się latem – pamiętając, że w Japonii panują wówczas upały połączone z wysoką wilgotnością powietrza, a między sierpniem a październikiem mogą pojawić się tajfuny. Zima zaś to czas na odwiedzenie narciarskich kurortów ze słynnym Sapporo na czele.

Więcej w tym temacie pisaliśmy TUTAJ 🙂

Widok na świętą górę Fuji aktywny wulkan podczas kwitnienia wiśni w Japonii
Widok na wulkan Fuji podczas wielkiego święta Hanami – podziwianie kwitnienia wiśni (Sakura)

Wybierz się do Japonii wspólnie z GlobTroper

Lubisz aktywne zwiedzanie w towarzystwie osób, które – tak jak Ty – fascynują się eksplorowaniem najbardziej intrygujących zakątków świata? Pakuj plecak i wyruszaj do Japonii wspólnie z nami! Organizujemy wyprawy trampingowe do Kraju Kwitnącej Wiśni:

  • starannie opracowanymi, wymykającymi się standardom trasami – tak, byś mógł poznać również autentyczne, a nie tylko „turystyczne” oblicze tego fascynującego kraju,
  • w małych, kameralnych grupach (max 12 osób), pod okiem doświadczonego pilota zakochanego w Japonii,
  • w rozsądnej cenie – zaoszczędzisz i doświadczysz więcej, śpiąc w japońskich tradycyjnych gospodach, rodzinnych guesthouse’ach i innych klimatycznych miejscach o bardziej „lokalnym” posmaku.

Sprawdź, jakie wyprawy do Japonii organizujemy w najbliższym czasie i dołącz do nas. Odkryj Japonię, jakiej nie znałeś!