Bornholm - co zobaczyć? Przewodnik po Bornholmie

Bornholm – co zobaczyć? Przewodnik

Bornholm – znajduje się w niewielkiej odległości od Polski, łatwo tu dotrzeć promem – i z Kołobrzegu, i ze szwedzkiego Ystad. A dlaczego warto wyruszyć na Bornholm? Wyspa nie bez powodu jest nazywana Majorką Północy (a czasem nawet Karaibami Północy), i przyciąga jak magnes coraz większą liczbę turystów. Jeśli chcesz doświadczyć jej kameralnej atmosfery, pośpiesz się – za kilka lat odwiedzających będzie znacznie więcej. A co zobaczyć na Bornholmie? Oto lista największych atrakcji.

Może się wydawać, że na wyspie Bornholm atrakcje to prawdziwa rzadkość. W końcu to tylko ok. 580 km2 powierzchni. A jednak! Tak niewiele wystarczy, aby spędzić tu niezapomnianych kilka dni lub dłużej. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy natury i kameralnej atmosfery, jak i pasjonaci historii oraz kultury, a także gastro-podróżnicy i plażowicze. Którą odsłonę Bornholmu wybierzesz Ty? Sprawdź, co warto zobaczyć na Bornholmie!

1. Ronne

Ronne to stolica Bornholmu, a zarazem największe miasto na wyspie. Zamieszkuje je „aż” 15 tys. osób 🙂 Będzie więc kameralnie! To tutaj dopływa większość promów na wyspę. Jeśli w tym miejscu rozpoczynasz swoją podróż, zacznij ją od odwiedzenia największego na Bornholmie centrum turystycznego – czekają tu także bezpłatne broszury w języku polskim. Na pewno się przydadzą!

Oczywiście na centrum turystycznym atrakcje Bornholmu w Ronne się nie kończą ? Będąc tu, warto odwiedzić również:

 • Muzeum Bornholmu – tu można poznać długą i ciekawą historię wyspy, której dzieje sięgają nawet czasów prehistorycznych! To jedno z najstarszych muzeów w całej Danii!
 • Rynek Store Torv – centrum miasta, z przepiękną fontanną i klimatycznymi knajpkami.
 • Muzeum Hjorths Keramikfabrik, gdzie można podziwiać jedną ze specjalności wyspy: tradycyjne wyroby ceramiczne. Tu również znajdziesz odpowiedź na pytanie o to, co kupić na Bornholmie 😉 Ręcznie zdobiony kubek, talerzyk lub figurka na pewno znajdzie miejsce w Twojej kolekcji!
 • Dom mieszczański Erichsens Gard – tu poczujesz się, jakbyś odbył podróż w czasie – do połowy XIX wieku. Zachowała się oryginalna struktura domu, prawdziwe meble z wieków dawnych, a na miejscu można skosztować tradycyjnie przyrządzonych naleśników. Palce lizać!

Warto również zajrzeć do Cytadeli i na mury miejskie, których grubość sięga 4 m, a także na uliczkę Vimmelskaftet, gdzie znajduje się najmniejszy domek w mieście, z charakterystycznymi niebieskimi drzwiami.

Atrakcje Bornholmu - co zwiedzić?
Ciekawe miejsca na Bornholmie najlepiej odkrywać na rowerze

2. Aakirkeby

Jeszcze do XVII wieku to właśnie to miasto było stolicą wyspy Bornholm. Atrakcje, jakie tutaj znajdziesz, sprawią, że zatrzymasz się na dłużej. Warto przede wszystkim wybrać się do interaktywnego parku nauki NaturBornholm, gdzie można m.in. przeżyć symulację trzęsienia ziemi, spotkanie z dinozaurem i znaleźć wehikuł czasu. To rozrywka dobra i dla starszych, i dla młodszych! Godne polecenia są też Muzeum Motoryzacji, a także rynek miejski z urokliwymi kamieniczkami. To również w tym mieście znajduje się jedyny na wyspie kościół katolicki – Rozenkranskirke.

Aakirkeby znajduje się niemal w centrum wyspy, więc warto je uczynić swoją „bazą wypadową” podczas kilkudniowego pobytu.

3. Nexo

Drugie pod względem wielkości miasteczko, gdzie znajduje się jednocześnie największy port na wyspie. Jest przede wszystkim rybacki, ale i… turystyczny. To właśnie tutaj dopłyniesz, wsiadając w Kołobrzegu na prom na Bornholm. Co zwiedzić w tym miasteczku? Na pewno nie możesz przegapić:

 • Muzeum Kolei Bornholmskiej,
 • Parku Motyli – to specjalna „szklarnia”, gdzie można podziwiać dziesiątki bajecznie kolorowych motyli, a także egzotycznych ptaków i ryb,
 • wytwórni bornholmskiej wódki – miłośnicy mocniejszych trunków mogą się skusić na degustację wódki Bornholmer Akvavit 40%, tradycyjnego trunku Bornholmer 1855 Traditionsakvavit 42% lub ziołowego Bornholmer Bitter 38%.

W pobliżu Nexo warto wybrać się do miejscowości Bodilsker, gdzie znajduje się jeden z czterech rotundowych kościołów romańskich.

Z Nexo jest już przysłowiowy „rzut beretem” do miejscowości Dueodde.

Co zwiedzić na Bornholmie? Atrakcje turystyczne
Atrakcje Bornholmu: bałtyckie plaże i wspaniałe trasy rowerowe

4. Dueodde

To tu znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż na wybrzeżu Bałtyku. Piasek jest tu biały jak śnieg i jest tak drobniutki, że dawniej był wykorzystywany do produkcji klepsydr, a spacer po nim sprawia, że „świszczy” pod stopami. Widok jest po prostu niesamowity! To również idealne miejsce na plażowanie.

Jeśli szukasz jeszcze bardziej kameralnej atmosfery, wybierz się do Balka, które jest uznawane za prawdziwy raj dla surferów.

Miejsca które musisz zobaczyć na Bornholmie
Najpiękniejsza plaża Bornholmu i jedna z najpiękniejszych plaż w Europie: plaża Dueodde

5. Svaneke

Tu możesz się poczuć niczym w dawnych wiekach, ponieważ miasteczko zachowało lwią część swojej średniowiecznej i nieco późniejszej zabudowy. Jest niesamowicie klimatyczne! Od 1984 roku jeździ po nim nawet tramwaj konny, co jest samo w sobie wyjątkową atrakcją!

Będąc tutaj, odwiedź również:

 • Svaneke Havn – bardzo urokliwy port i baza połowowa Bornholmu,
 • Svaneke Kirke – kościół, którego historia sięga XIV wieku,
 • hutę szkła artystycznego (tu znajdziesz kolejną odpowiedź na pytanie, co kupić na Bornholmie 🙂 ),
 • lokalne sklepy ze słodyczami – w tym tradycyjnymi karmelkami oraz wyrobami z lukrecji,
 • holenderskie wiatraki (są czynne i śmiało można je zwiedzać!),
 • browar Bryghuset – jedyny na wyspie, gdzie również można oddać się degustacji trunku tworzonego według dawnych receptur,
 • wieżę wodną (z zewnątrz – jest zamknięta dla zwiedzających) – za jej projekt odpowiadał duński artysta Jørn Utzon, który jest również odpowiedzialny za budynek opery w Sydney. Miłośnicy sztuki nowoczesnej nie będą zawiedzeni!

Będąc tu, warto wybrać się do pobliskiego Louiselund, gdzie znajduje się jedno z największych skupisk menhirów (wysokich, częściowo ociosanych głazów, które zostały ustawione pionowo. W kulturach nordyckich pełniły prawdopodobnie role kultowe). Trzeba też zobaczyć Rajskie Pagórki – skaliste wąwozy i szczeliny ukryte w malowniczym lesie. Najlepiej oglądać je z perspektywy dwóch kółek – prowadzi przez nie piękna trasa rowerowa.

Bornholm - ciekawe miejsca warte odwiedzenia
Zwiedzanie wyspy Bornholm: urokliwe miasteczko Svaneke

6. Gudhjem

Jedno z najpopularniejszych wśród turystów bornholmskich miasteczek, do którego wiedzie przepiękna droga widokowa, z panoramą na całą okolicę. Znane przede wszystkim z charakterystycznych wędzarni ryb z białymi kominami i wiatraków. Mówi się, że to tu można skosztować najlepszego wędzonego śledzia na wyspie. Miejsce ma wyjątkowo senny i spokojny klimat. Jest też wyjątkowo malownicze i ma „artystyczną” duszę.

Stąd również możesz popłynąć w rejs na urokliwą wyspę Christianso lub do Helligdommen, a w trakcie podróży podziwiać Helligdomsklipperne – majestatyczne Święte Skały.

W pobliżu Gudhjem znajduje się również Osterlars kirke – największy z kościołów rotundowych na wyspie, który wcześniej służył jako budowla obronna, a także największa huta szkła na wyspie oraz Muzeum Rolnictwa, w którym można wziąć udział w ciekawych warsztatach, a nawet w tradycyjnych żniwach.

Co warto zobaczyć na Bornholmie? Przewodnik
Co warto zobaczyć na Bornholmie: majestatyczne Święte Skały – Helligdomsklipperne na północy wyspy

7. Allinge i Hammershus

Hammershus jest bardzo często uznawane za największą atrakcję wyspy Bornholm. Wycieczka tutaj rzeczywiście nie będzie kompletna, jeśli nie zwiedzisz słynnych ruin największej średniowiecznej twierdzy w północnej Europie. Fortyfikacja powstała w XIII wieku na zlecenie arcybiskupa Lund, który walczył z ówczesnym królem Danii o władzę. Zamek miał też być centrum duńskich wypraw krzyżowych (choć to informacja, którą nadal badają historycy), a na przestrzeni wieków przechodził z rąk do rąk. Dziś majestatyczna fortyfikacja to idealne miejsce na długie spacery. Imponująca jest nie tylko jej bryła, ale otaczająca ją nieziemsko soczysta zieleń (zwłaszcza wiosną!). Z okolic Hammershus można zobaczyć… Szwecję! 🙂

Stąd już niedaleko do Allinge – małej, typowo rybackiej miejscowości, gdzie znajdują się majestatyczne klify – a także do Hasle, które jest uznawane za stolicę bornholmskiego śledzia. Tu znajduje się również słynna formacja skalna Jons Kapel.

Co robić na duńskiej wyspie Bornholm? Atrakcje
Zwiedzanie Bornholmu wzdłuż wybrzeża. Zdjęcie autorstwa: Lilly M real name Małgorzata Miłaszewska / CC BY-SA

Jak zwiedzać Bornholm? Najlepiej na rowerze!

Dużo atrakcji jak na jedną, małą wyspę? A to nie wszystko! Czekają na Ciebie również dziewicze lasy, senne miejscowości rybackie, perełki nowoczesnej architektury (jak budynek Domen w Allinge), smaczne jedzenie i wyjątkowo przyjazna atmosfera. To po prostu trzeba przeżyć! Wyspa jest na tyle niewielka, że właściwie wszędzie dowiezie Cię rower. Bornholm jest niezwykle przyjazny miłośnikom dwóch kółek! Czeka tutaj ponad 200 km świetnie przygotowanych tras rowerowych (asfaltowych, szutrowych i leśnych) i jeszcze lepsza infrastruktura. Dlatego wyspa jest idealnym miejscem na aktywną, a zarazem kameralną wyprawę. A jak się do niej przygotować? Sprawdź tutaj – wyprawa rowerowa – jak się przygotować?

Bornholm na rowerze. Zwiedzanie Bornholmu rowerem.
Bornholm na rowerze – to świetny sposób na zwiedzanie tej urokliwej duńskiej wyspy

Właśnie w taką podróż ruszają już wkrótce GlobTroperzy! Koniec lata to idealny moment, aby tu być. Dowiedz się więcej o naszej rowerowej wyprawie na Bornholm. Być może stanie się również Twoim pomysłem na nie-zwykły wypoczynek?