Miejsca na Sri Lance, których nie możesz przegapić

Ciągnące się w nieskończoność, soczyście zielone pola najlepszej herbaty na świecie. Intensywne aromaty kardamonu, cynamonu, goździków, czarnego pieprzu i ostrego chilli. Dziewicza dżungla, monumentalne parki narodowe, niezwykłe szlaki kolejowe. Kolorowe tradycje i obyczaje powstałe na styku wielu kultur i religii. Taka właśnie jest Sri Lanka. Jeśli planujesz podróż do Cejlonu, przygotowałam dla Ciebie listę miejsc, które są absolutnym must-see. Sprawdź i znajdź inspirację dla siebie.

Sri Lanka jest mniej więcej pięć razy mniejsza od Polski. Może Ci się więc wydawać, że kilkunastodniowy wypad na Cejlon może wystarczyć, aby odwiedzić wszystkie najciekawsze miejsca tego egzotycznego państwa. Nic jednak bardziej mylnego! Na miejscu kusi tak wiele atrakcji, że… również dla mnie wyzwaniem było opracowanie programu wyprawy GlobTropera na tę magiczną wyspę. I to nie z uwagi na brak, a nadmiar opcji, którym trudno się oprzeć. A jest z czego wybierać, bo ciekawe propozycje dla siebie znajdą zarówno miłośnicy poznawania kultury, tradycji i obyczajów, i foodies, i pasjonaci niezapomnianych podróży pociągami, i poszukujący dziewiczej przyrody, i marzący o długich trekkingach i… mogłabym tak wymieniać w nieskończoność 🙂 Ale lepiej przejdźmy do rzeczy, a zatem do listy miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić na Sri Lance.

1. Sigiriya, czyli Lwia Skała

To miejsce wpisane na listę UNESCO, a to nie bez powodu! Ponad 200-metrowa magmowa skała o nietuzinkowym kształcie, na której znajdują się tajemnicze ruiny sprzed ponad 1500 lat. Już brzmi dobrze? Wspinaczka na szczyt Sigiriya, czyli Lwiej Skały, to wyjątkowe doświadczenie, które ucieszy miłośników natury i kultury. Na szczycie charakterystycznej skały, na który dociera się w otoczeniu antycznych ruin, podziwiając tajemnicze i bardzo odważne(!) freski sprzed wieków, znajdują się pozostałości kompleksu pałacowego, prawdopodobnie pałacu władcy Cejlonu, króla Kasjapy z V w n.e. Bonusem jest spektakularny widok na otaczającą Sigiriyę dżunglę i pola herbaciane.  To po prostu TRZEBA zobaczyć.

Sri Lanka, Sigiriya, skała, lwia skała, para, chłopak i dziewczyna, para młoda, podróżnicy, plecaki, dżungla
Widok na Lwią Skałę, Sri Lanka

2. Polonnaruwa: miasto-ogród

Dawna stolica królestwa Syngalezów, sprzed tysiąca lat. Również wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tu można się poczuć trochę, jakby przeniosło się nagle do świata Indiany Jonesa albo Lary Croft. Między ruinami dawnych świątyń i pałaców można wędrować godzinami – zwłaszcza, że miasto jest na tyle duże, że nie odczuwa się tutaj natężonego ruchu turystycznego. Na zwiedzających czekają ruiny pałacu królewskiego oraz tzw. czworokąt świątynny – a zatem kompleks świątyni buddyjskich.

Polonnaruwa, Sri Lanka, Budda, statua, rzeźba, leżący Budda, figura, UNESCO, starożytna stolica, stolica, starożytność
Zwiedzanie antycznego miasta Polonnaruwa, Sri Lanka

3. Świątynia Zęba w Kandy

Kandy jest jednym z niewielu dużych miast na Sri Lance, ale zdecydowanie wartym zwiedzenia (i bardziej niezwykłym niż stolica wyspy, czyli Kolombo). Jej najciekawszym miejscem jest Świątynia Zęba, gdzie przechowywana jest relikwia w postaci zęba Buddy. Najlepiej zajrzeć tu tuż po zachodzie słońca – wtedy można natrafić na przyodzianych w białe szaty bębniarzy, którzy anonsują odsłonięcie słynnej relikwii. To niesamowite doświadczenie!

świątynia, Budda, Sri Lanka, obiekt sakralny, relikiwa, ząb, Świątynia Zęba, Kandy
Świątynia Zęba, Kandy, Sri Lanka

4. Adam’s Peak – Góra Adama, czyli święta góra

Uznawana za świętą przez wyznawców trzech religii: hinduizmu, chrześcijaństwa oraz islamu. Dlaczego? Otóż na piątym co do wielkości szczycie Cejlonu znajduje się tajemniczy, podłużny odcisk w skale. Hinduiści wierzą, że to odciśnięta stopa Buddy, muzułmanie – że Adama, czyli pierwszego człowieka, a chrześcijanie lankijscy? Że świętego Tomasza. Bez względu na to, kto ma rację, wspinaczka na Górę Adama to niesamowite przeżycie – także z uwagi na widoki, które rozpościerają się podczas wędrówki i już po dotarciu na szczyt. Stąd można zachwycić się wspaniałym wschodem słońca i w pełnej krasie podziwiać słynne pola herbaciane.

szczyt, góra, sri pada, Adam's Peak, widok, chorągiewki, flagi, jezioro, woda, wschód słońca, panorama, świątynia, święta góra, Szczyt Adama
Wschód słońca na Szczycie Adama, Sri Lanka

5. Nine Arch Bridge – most kolejowy w Ella

Chociaż oglądanie lankijskich pól herbacianych ze Szczytu Adama jest wyjątkowo intrygujące, nawet zaprawieni podróżnicy potwierdzają, że najbardziej spektakularne widoki czekają na tych, którzy zdecydują się wyruszyć w podróż cejlońską koleją z Ella do Haputale (lub do Kandy). Już sama wyprawa z lokalną ludnością może być intrygującym przeżyciem, ale w połączeniu z zapierającymi dech w piersiach panoramami jest doświadczeniem, którego nie sposób opisać słowami!

Sri Lanka, most, pola herbaciane, pociąg, kolej, przejazd, transport, panorama, dżungla, roślinność
Przejazd pociągiem z Ella do Haputale

6. Pola herbaciane

Skoro już tyle było o herbacie, to czas wybrać się na jedną z plantacji, czyż nie? 🙂 A gdzie? Co powiesz na pierwszą na Cejlonie plantację, założoną przez sir Jamesa Taylora? Mowa o Loolkondera Tea Estate. Znajduje się w pobliżu Kandy, a trekking wiodący przez jej teren jest szansą na wspięcie się na Kondagala Rock, skąd rozpościera się spektakularny widok na Hanthana i Nuwara. Inna opcja to Lipton’s Seat, a zatem plantacja znanej na całym świecie marki herbaty. Czy wiedziałeś, że znajduje się właśnie na Sri Lance? Tutaj więcej o najpiękniejszych polach herbacianych świata.

Sri Lanka, Nuwara Eliya, pola herbaciane, herbata, pole, pole herbaty, zielone krzaki, rośliny, zieleń, pole uprawne
Pola herbaciane w Nuwara Eliya, Sri Lanka

7. Park Narodowy Udawalawe – królestwo słoni

Chcesz zobaczyć, jak naprawdę żyją słonie? Nie, nie te w nieetycznie prowadzonych „sierocińcach”, gdzie można się „załapać” na przejażdżkę na grzbiecie tych zwierząt, ale w naturalnych warunkach. Jeśli tak, wybierz się na „safari” do Parku Narodowego Udawalawe. Koniecznie zabierz ze sobą aparat lub smartfon, bo okazji do uchwycenia na fotografii dzikich słoni przechadzających się wśród wysokich traw nie zabraknie. Na objętym ochroną terenie tego parku narodowego, który rozpościera się aż na 306 km², można podziwiać, poza słoniami, kolorowe ptaki, bawoły wodne czy krokodyle błotne. Przeżycie nie z tej ziemi!

Sri Lanka, park narodowy, słone, góry, pole, jezioro, woda, sawanna, słoń, zwierzęta, rośliny, zieleń
Zwiedzanie Parku Narodowego Udawalawe, Sri Lanka

8. Dambulla

To tu znajdują się jaskinie sprzed ponad 2000 lat. Ukrywał się w nich król Valagamba, który później – po odbiciu królestwa z rąk Tamilów (z Indii) – zamienił je w kompleks świątynny. Znajdują się tu setki (!) posągów buddy oraz wyjątkowe freski przedstawiające jego wizerunek. To miejsce, które może zaskoczyć i zachwycić.

Dambulla, Sri Lanka, świątynia, Budda, figura, statua, zwiedzanie
Zwiedzanie Dambulli – świątyń ukrytych w jaskiniach

9. Spektakularne wodospady

Na wyspie jest ich wiele. Najwyższy to Bambarakanda mający 263 m. Ale to nie jedyny, który można i warto zobaczyć z bliska, a nawet się w nim wykąpać. Ciekawa opcja to również Rathna Ella, uznawany za jeden z najpiękniejszych na całej Sri Lance. Jest otoczony ze wszystkich stron dżunglą, a zanurzenie się w krystalicznie czystej wodzie po ok. 3,5-godzinnym trekkingu daje wiele radości.

Sri Lanka, wodospad, pole herbaty, pole, herbata, pole herbaciane, pole uprawne, woda, strumień, panorama
Lankijskie wodospady

10. Dziewicze plaże

Ciągną się kilometrami, są piaszczyste i… po prostu piękne. Lankijskie wybrzeże urzeka zarówno od południowej, jak i od wschodniej strony. Dlatego nawet w trakcie aktywnej, intensywnej wyprawy warto zaplanować wypoczynek i relaks (lub surfowanie) na jednej z nich. Dalawella, Unawatuna, Mirissa, Tangalla, Trikunamalaja… można długo wymieniać. Sprawdź najładniejsze plaże Sri Lanki. Każda z nich ma swój urok i zachęca do czerpania garściami z błogiego chilloutu. A tego podczas podróży w duchu slow-travel też zabraknąć nie może.

plaża, morze, ocean, palmy, roślinność, piasek, woda, niebieskie niebo, palma, plażowanie, skały
Plaże Nilwelli, Sri Lanka

Czy to koniec? Oczywiście, że nie! Tę listę mogłabym ciągnąć w nieskończoność. Ale w zamian… zapraszam Cię do odkrycia Cejlonu wszystkimi zmysłami podczas wyprawy na tę niezwykłą wyspę. Jeśli chcesz to zrobić z GlobTroperem, najbliższa aktywna wyprawa na Sri Lankę już w niebawem. Czekamy również na Ciebie! 🙂