Pogoda i klimat na Sri Lance najlepszy czas na wyjazd na Cejlon

Kiedy jechać na Sri Lankę?

Cejlon to wymarzony kierunek na wyprawę. Już wiesz, że chcesz się tam wybrać, ale… nie wiesz, na kiedy zaplanować podróż? To zależy ? Zarówno od tego, gdzie dokładnie zamierzasz się udać, jak i od wakacyjnego budżetu oraz planu działania. Dowiedz się więcej na temat warunków panujących na Sri Lance i sprawdź, kiedy czeka Cię tam najwięcej przygód. Oczywiście tylko pozytywnych!

Jaki klimat panuje na Sri Lance?

Sri Lanka jest wyspą położoną na Oceanie Indyjskim, tuż poniżej Subkontynentu Indyjskiego. Już mając tę wiedzę, zapewne wyobrażasz się, jaka pogoda tam panuje. Zgadza się! Generalnie jest gorąco i…. wilgotno. Jak pokazują obserwacje meteorologiczne:

 • średnie dzienne temperatury na Sri Lance wahają się między 29°C a 33°C,
 • nocą temperatura rzadko spada poniżej 25°C (choć na wzgórzach herbacianych może być chłodniej!),
 • wilgotność na Cejlonie waha się w przedziałach między 70 a 90%.

Wszystko oczywiście zależy od regionu – nieco chłodniej i bardziej rześko jest np. w górzystych partiach wyspy oraz tuż nad oceanem. Trzeba jednak przyznać, że warunki do uprawy herbaty są tutaj znakomite. Zobacz najpiękniejsze na świecie pola herbaciane Cejlonu ?

Wyspa znajduje się tuż nad równikiem (między 6 a 10 stopniem szerokości północnej), a to oznacza, że choć są tutaj swoiste cztery pory roku, to mają one niewiele wspólnego z tymi polskimi. Przede wszystkim dlatego, że reguluje je nie temperatura, a ilość opadów.

I tak:

 • od marca do maja trwa pora przedmonsunowa,
 • od maja do września ma miejsce monsun letni,
 • od października do listopada przebiega pora pomonsunowa,
 • od grudnia do lutego przypada monsun zimowy.

To jednak tylko nazwy, które mogłyby wskazywać na to, że na Sri Lankę najlepiej byłoby się wybrać w okresach przypadających przed monsunami i po nich? A to nie do końca prawda!

Sri Lanka pogoda kiedy jechać?
Podczas planowania wyprawy na Sri Lankę koniecznie sprawdź pogodę w terminie twojego wyjazdu i w miejscach, które chcesz odwiedzić

Kiedy na Sri Lance panuje najlepsza pogoda na podróż?

Kiedy jechać na Sri Lankę? Najlepiej wybrać się tam w najmniej deszczowym okresie. Jest jednak małe „ale”. Wszystko zależy od tego, gdzie konkretnie chcesz pojechać.

Cejlon ma ponad 65 tys. km2 powierzchni. Taka wielkość wyspy w połączeniu ze specyficznym usytuowaniem (przypomnę: tuż nad równikiem) sprawiają, że w każdej części Sri Lanki idealny okres na podróż przypada w nieco innym terminie. Zobacz gdzie dokładnie jechać i co zwiedzić na Sri Lance – w tym wpisie polecam miejsca, których nie możesz przegapić będąc na Cejlonie.

A zatem:

 • jeśli planujesz zwiedzać całą wyspę…

… wybierz się tu najlepiej w lutym i marcu. Wtedy na Cejlonie panują dość optymalne warunki, choć… idealnej pogody nigdy nie można tu zagwarantować. Szanse na siarczystą ulewę są tu przez cały rok ? Musisz jednak wiedzieć, że azjatyckie deszcze są zupełnie inne niż te znane z Polski. Najczęściej są bardzo gwałtowne, ale i krótkie. To trzeba przeżyć! W tym czasie na plażowanie wybierz południowe krańce wyspy.

 • jeśli wybierasz się głównie na południowe wybrzeże…

…możesz spokojnie zaplanować swoją podróż na okres od listopada do kwietnia. W tym czasie będziesz czerpać mnóstwo przyjemności z plażowania w tym regionie. Plaże są tu naprawdę zachwycające – sprawdź najpiękniejsze plaże Sri Lanki. Ale uwaga! W „naszym” sezonie letnim, tj. w lipcu czy w sierpniu, może tu być dość niebezpiecznie. Ocean jest mocno wzburzony, a fale zimnego frontu monsunowego przynoszą tu ogrom meduz, w tym te niebezpieczne, np. żeglarza portugalskiego.

Najlepsza pora na wyjazd na Sri Lankę
Jeśli chcesz poplażować, najlepszym terminem na wyjazd na Sri Lankę będą miesiące od listopada do kwietnia
 • jeżeli chcesz wypocząć na wschodzie wyspy…

… zarezerwuj lot na okres od maja do października. Musisz jednak pamiętać, że w tym czasie można się spodziewać dużych opadów deszczu w tzw. Trójkącie Kulturalnym (na północ od Wzgórz Herbacianych – w okolicach Anuradhapura, Polonnaruwa, Kandy). Jeżeli więc chcesz połączyć wypoczynek ze zwiedzaniem, koniecznie zabierz ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i wodoodporny pokrowiec na plecak!

 • gdy nastawiasz się na zwiedzanie połączone z wypoczynkiem…

… jedź na Sri Lankę polską zimą: najlepiej między grudniem a marcem. Wtedy nawet w najbardziej deszczowym miejscu na wyspie, czyli na Wzgórzach Herbacianych (ze słynną Ellą, skąd prowadzi piękny szlak kolejowy, na czele) pada znacznie mniej. Najczęściej deszcze zaczynają się dopiero późnym popołudniem, więc wystarczy wcześnie wstać, aby móc wyruszyć na trekking przez obłędnie zielone herbaciane pola. W tym okresie można też cieszyć się spektakularnym widokiem ze Szczytu Adama (Adam’s Peak), odbyć ciekawy trekking po dżungli, czy wybrać się na fotograficzne safari w Parku Narodowym Yala. A jeśli plażowanie, to na słynnym południu wyspy! Trzeba jednak pamiętać, że to okres, w którym ceny na Cejlonie, z uwagi na szczyt sezonu turystycznego, będą nieco wyższe.

Druga opcja to polskie lato, a więc np. sierpień i początek września. Wtedy na wyspie trwa m.in. bardzo ciekawy Festiwal Zęba Buddy. Uczestnictwo w nim może być niezapomnianym doświadczeniem. W tym okresie na plażowanie wybierz wschód wyspy.

Najlepsza pora na wyjazd na Sri Lankę
Zwiedzanie Sri Lanki – podróż pociągiem przez pola herbaciane z Kandy do Ella

Jak więc widzisz… każda pora może być dobra na wyprawę na Sri Lankę. Choć pogoda jest tu zmienna, a słońce przeplata się z tropikalnym deszczem, Twoja podróż na Cejlon zawsze może być wyjątkowa. Chcesz się tam wybrać z GlobTroperową ekipą? Sprawdź nasze najbliższe wyprawy na Sri Lankę i dołącz do nas! 🙂