Niezatłoczone szlaki górskie w Polsce – gdzie ich szukać?

Niezatłoczone szlaki górskie w Polsce – gdzie ich szukać?

„W górach jest wszystko to, co kocham” – te dobrze znane słowa towarzyszą niemal każdemu, kogo pasjonuje wspinaczka. I choć dotarcie na szczyt (a często również zejście z niego) bywa nie lada wysiłkiem, kiedy złapiesz bakcyla… wpadłeś jak śliwka w kompot! Niesamowite widoki ze szczytu, satysfakcja ze stawienia czoła wyzwaniu, możliwość poobcowania z dziką naturą… jak tego nie lubić? 🙂 Jest tylko jeden „problem”: góry uwielbia coraz więcej osób, przez co najpopularniejsze szlaki górskie w Polsce z roku na rok stają się coraz bardziej zatłoczone. Gdzie zatem się wybrać, żeby uniknąć tłumów? Zobacz!

Na początek ważna sprawa: góry to miejsce dla każdego! Nawet, jeśli nie masz świetnej kondycji, bez problemu znajdziesz szlak, na którym dasz sobie radę. Pamiętaj tylko, że kolory szlaków wcale nie oznaczają stopnia ich trudności 🙂

 • Szlak czarny wcale nie jest najtrudniejszym, a najkrótszym.
 • Szlak czerwony to ten główny, najciekawszy krajobrazowo.
 • Zielony szlak jest krótki i pozwala dotrzeć dość szybko do najważniejszych punktów na danym obszarze.
 • Żółty szlak jest „łącznikowy”, a więc łączy ze sobą inne trasy.
 • Szlak niebieski to coś dla miłośników długich trekkingów – ten kolor zapowiada trasę dalekobieżną.

To ważna informacja, którą dobrze jest znać przed wyprawieniem się w góry – czy to Tatry, czy to Beskidy.

Jak uniknąć tłumów na szlakach w górach?

Tym, co osobiście kocham w górskich wyprawach, jest możliwość obcowania z Naturą (tak, przez duże „N”). Z dala od hałaśliwych rozmów, gwaru i cywilizacji. Jednak są takie szlaki w Tatrach czy Beskidach, które przyciągają uwagę bardzo dużej grupy turystów. Nie ma w tym nic złego, jednak… oczekiwanie w kolejce na wejście na szczyt Giewontu czy na Śnieżkę nie jest rozrywką dla każdego 🙂

Pytanie więc: jak uniknąć tłumów na szlakach górskich w Polsce? To zależy od tego, jakie masz plany! Załóżmy, że chcesz jednak przejść jeden z tych najpopularniejszych. Tu również możesz uniknąć tłumów! Jak?

 • Rozpocznij wędrówkę wcześnie rano

Najlepiej tuż po wschodzie słońca (albo chwilę przed nim), kiedy spora część turystów jeszcze śpi. Dobre rozwiązanie to przyjazd do miejscowości, z której chcesz wyjść w góry, dzień wcześniej i nocleg. Najlepiej w schronisku pod szczytem, który chcesz zdobyć. To zapewni Ci „wczesny start” i da przewagę nad osobami, które np. dojeżdżają na szlak z domu.

 • Wybierz się w góry w ciągu tygodnia, a nie w weekend

Zwykłe, a zwłaszcza długie weekendy to nienajlepszy moment na wyjazd w najpopularniejsze miejsca w górach, szczególnie jeśli lubisz ciszę i spokój. Co powiesz na wzięcie 1-2-dniowego urlopu i wyrwanie się na szlak na przykład we wtorek czy środę? W te dni nawet na normalnie zatłoczonych trasach będzie względny spokój.

 • Jedź poza szczytem sezonu

Czyli kiedy? Na przykład w kwietniu lub w połowie maja – oczywiście z pominięciem weekendu majowego i Wielkanocy – albo w drugiej połowie października. Wbrew pozorom, również wtedy możesz liczyć na niezłą pogodę, chociaż trzeba pamiętać, aby ubrać się ciepło i koniecznie zabrać górskie buty (bez nich ani rusz nawet na prostych trasach!).

Czytaj więcej: Przygotowanie do trekkingu – najważniejsze zasady + co zabrać?

A co z wycieczkami w szczycie sezonu? Aby uniknąć tłumów, wybierz się po prostu na mniej uczęszczany szlak!

Szlaki górskie w Polsce bez tłumów - gdzie się wybrać?

Nieoczywiste szlaki w polskich górach, gdzie unikniesz tłumów

W Tatry bez tłumów – niemożliwe? A jednak! Podobnie jest we wszystkich polskich pasmach górskich. Owszem – najpopularniejsze trasy górskie mają wiele do zaoferowania, jednak jeżeli wyruszysz, nomen omen, poza utarte szlaki, również możesz odkryć fenomenalne widoki i doświadczyć wspaniałej przygody.

To gdzie wyruszyć? Oto kilka podpowiedzi.

Mało uczęszczane szlaki w Karpatach

Karpaty są największym masywem górskim w Polsce. Wybierasz się właśnie tutaj? Oto kilka pomysłów na wyprawę górską w Tatrach, w Beskidach oraz mało zatłoczone szlaki górskie w Bieszczadach.

Mało uczęszczane szlaki w Tatrach

Zaczynamy od Tatr, czyli gór, które są uznawane za najbardziej zatłoczone w Polsce. W końcu o szczytach takich jak Kasprowy Wierch czy Giewont, a także o Morskim Oku słyszały nawet osoby, które nigdy nie były w tym regionie. Ale to wcale nie oznacza, że w tych górach nie da się uniknąć tłumów. Da się! Gdzie się wybrać w Tatrach? Oto kilka przykładów!

 • Dolina Olczyska

Można się tu wybrać z Jaszczurówki, znajdującej się na wschód od Nosala – szczytu dość popularnego wśród turystów. Malownicza, trwająca ok. godzinę trasa prowadzi tuż obok przyjemnie szumiącego potoku i jest bardzo rekreacyjna. Jeśli potrzebujesz więcej wysiłku, gdy dojdziesz na polanę, skieruj się na szczyt Kopieniec. Stamtąd rozpościera się fantastyczny widok na Świnicę. Rozpoznasz tę górę po charakterystycznym kształcie piramidy!

 • Nosal… popołudniową porą

Nosal jest popularnym szczytem, ponieważ trasa na szczyt jest malownicza, stosunkowo łatwa i… krótka. Wycieczka z Kuźnic i z powrotem, z odpoczynkiem, zajmuje ok. 2 godzin. Dlatego w ciągu dnia wielu tu spacerujących, nawet z małymi dziećmi. Ale co powiesz na oglądanie zachodu słońca na Nosalu? No, może nie do momentu, w którym całkowicie zajdzie ono za horyzont (chyba że masz dobrą czołówkę i doświadczenie w schodzeniu z gór nocą), ale spektakl promieni słonecznych wieczorową porą to wyjątkowe doświadczenie, zwłaszcza w długie, letnie dni.

 • Szlak Przysłop Miętusi – Kobylarzowy Żleb – Małołączniak

Ciekawa trasa w Tatrach Zachodnich, prowadząca na jeden z Czerwonych Wierchów, czyli Małołączniak. Na początek trasy dotrzesz np. z Doliny Kościeliskiej. Pierwsza część szlaku prowadzi przez obszar, na którym znajdują się jedne z najpiękniejszych tatrzańskich jaskiń (są dostępne tylko dla speleologów 🙂 ). Od Kobylarzowego Żlebu trasa staje się wymagająca – znajduje się tu 12-metrowy próg zabezpieczony łańcuchami (jedno z nielicznych miejsc z takimi zabezpieczeniami w Tatrach Zachodnich). Po wejściu na Małołączniak zobaczysz piękny widok na Giewont. Pamiętaj jednak, że to trasa dla zaawansowanych!

Czytaj więcej: Jak się spakować do plecaka?

Mało uczęszczane szlaki w Tatrach - niezatłoczone szlaki górskie w Polsce

Mało zatłoczone szlaki w Beskidach

Również Beskidy potrafią zaskoczyć tłumami turystów wspinających się np. na Klimczok czy Babią Górę. Gdzie więc się wybrać, aby wędrować w ciszy i spokoju?

 • Żółty szlak z Wapienicy na Szyndzielnię

Ten popularny szczyt znajdujący się w pobliżu Bielska-Białej jest często pokonywany… kolejką. Jednak warto się tutaj wspiąć, właśnie żółtym szlakiem. Będąc na górze, można się wybrać dalej, na osławiony Klimczok, albo zejść np. do Szczyrku.

 • Niebieski szlak z Koniakowa na Przysłop

Po drodze trawersuje się szczyt Gańczorki, gdzie znajduje się ciekawy punkt widokowy oraz jaskinia. To średnio trudna trasa, która zapewni wiele malowniczych pejzaży oraz pozwoli się trochę zmęczyć.

 • Beskid Mały

Na przykład trasa z Przełęczy Kocierskiej, przez szczyt Potrójniak, do rezerwatu Madohora i Groty Komonieckiego. Miała ona w czasie II wojny światowej służyć jako kryjówka dla partyzantów. Przyjemna trasa, która liczy sobie ok. 8 km.

Czytaj więcej: Pomysły na wyprawy rowerowe po Polsce

Jak uniknąć tłumów na szlakach w górach? Niezatłoczone szlaki górskie w Polsce

Mało zatłoczone szlaki w Bieszczadach

Bieszczady, choć przez lata były uznawane za najbardziej spokojne góry w Polsce, powoli tracą ten wizerunek. Mimo wszystko, można tu znaleźć miejsca dzikie i wolne od tłumów. Nie będzie to oczywiście szlak na Tarnicę czy Połoninę Wetlińską.

Można się jednak wybrać np. na:

 • Szlak na Łopiennik z Jabłonek

Co prawda sam szczyt jest dość zalesiony, przez co widok z niego na okoliczną panoramę jest ograniczony, ale po drodze można podziwiać nieskażoną działalnością człowieka przyrodę oraz ciekawe wychodnie skalne między Łopiennikiem a Durną – dlatego w drogę powrotną warto się wybrać pętlą właśnie przez Durną!

 • Szlak na Bukowe Berdo

To najdziksza ze wszystkich bieszczadzkich połonin! Na jej grzbiet najszybciej dotrzeć z Mucznej, trasa zajmie ok. 1 h 15 min. Jeśli chcesz się tu wybrać bardziej okrężną trasą, zacznij z miejscowości Widełki albo… z Mucznej wyrusz na Szeroki Wierch.

 • Szlak na Przysłup Caryński i Magurę Stuposiańską

Możesz zacząć w Bereżkach albo w Widełkach. To trasa prowadząca przez wąskie, gęsto zarośnięte ścieżki i wymaga przekraczania po drodze kilku potoczków. Na Przysłupie Caryńskim znajduje się klimatyczne schronisko, a dalej trasa wiedzie na Magurę. Po drodze można uchwycić widok na Tarnicę. Uwaga! Szczyt jest zalesiony.

Nieoczywiste szlaki w polskich górach, gdzie unikniesz tłumów

Mało uczęszczane szlaki w Sudetach

Chcesz uniknąć tłumów w Sudetach? To również możliwe! Oto kilka propozycji, które będą strzałem w dziesiątkę 🙂

Mało zatłoczone szlaki w Sudetach Wschodnich

 • Szlak na Trójmorski Wierch

Znajduje się nieopodal osławionej Śnieżki, ale jest znacznie mniej oblegany, a… równie warty uwagi, zwłaszcza jeżeli chcesz się porządnie zmęczyć w górach 🙂 Jeśli przedłużysz szlak do Małego Śnieżnika, trasa może się wydłużyć łącznie do nawet 7-8 godzin! Najlepiej zacząć od strony czeskiej, z miejscowości Dolni Morava. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której rozpościerają się takie widoki, że bajka!

 • Szlak na Śnieżnik z Międzygórza przez Igliczną

Trasa na Śnieżnik rozpoczyna się za miejscowością Międzygórze – wyrusz na nią zielonym szlakiem. Już na początku przekroczysz rzekę na zaporze (jest metalowy mostek), a następnie czeka Cię dość długie i ostre podejście na Igliczną. Na jej szczycie znajduje się Sanktuarium Marii Śnieżnej. Stamtąd kieruj się, dalej zielonym szlakiem, na Czarną Górę, gdzie znajduje się wieża widokowa. Stąd rozpościera się już widok na Śnieżnik. Dalej przez Halę pod Śnieżnikiem, dotrzesz na szczyt. Wrócić do Międzygórza możesz czerwonym szlakiem.

Nieoczywiste szlaki w polskich górach, gdzie unikniesz tłumów

Mało zatłoczone szlaki w Sudetach Środkowych

 • Szlak na Kalenicę w Górach Sowich

Trasa rozpoczyna się na Przełęczy Jugowskiej, w pobliżu której znajduje się schronisko. Jest krótka, ale momentami dość wymagająca – jest kilka stromych podejść. Na Kalenicę prowadzi czerwony szlak. Bardzo malowniczy i klimatyczny. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, skąd w pogodne dni rozpościera się piękna panorama na Góry Sowie oraz Karkonosze. Warto!

 • Szlak z Dusznik Zdroju na Wolarz

Idealny na lato, ponieważ jego większą część pokonuje się w zacienieniu. Początkowo trasa prowadzi niebieskim szlakiem, do miejscowości Nowe Bobrowniki. Tu wchodzisz na dość stromy, czerwony szlak, jednak po początkowo ostrym podejściu trasa łagodnieje. Na szczyt dociera się po ok. 3 godzinach.

 • Szlak na Radkowskie Skały w Górach Stołowych

Radkowskie Skały dzieli tylko ok. 16 km od Dusznik Zdroju. Niech nie zwiedzie Cię początek szlaku, który wiedzie… asfaltową drogą. Później jest znacznie lepiej! Po drodze czeka Cię spektakl malowniczych skał o niecodziennych kształtach, a na szczycie – Próg Radkowa, gdzie możesz się zrelaksować, podziwiając widoki na pobliskie szczyty.

 • Szlak z Lisiej Przełęczy na Białe Skały w Górach Stołowych

Słynne Błędne Skały przyciągają każdego roku tłumy turystów. Chcesz ich uniknąć? W zamian zobacz równie interesujące Białe Skały! Szlak rozpoczyna się za Karłowem (i tam też się kończy, bo to pętla – idealne rozwiązanie dla zmotoryzowanych). Stamtąd wyruszasz niebieskim szlakiem w stronę Lisiej Przełęczy, a dalej przez Narożnik do Skał Puchacza. Trasa wiedzie wśród malowniczych formacji skalnych. Kiedy dotrzesz do skrzyżowania ze szlakiem zielonym, przenieś się na niego i podąż w stronę Białych Skał. Ich wysokość sięga nawet 30 m! Spokojne przejście trasy zajmuje ok. 3,5 godziny.

Mało uczęszczane szlaki w Sudetach

Mało zatłoczone trasy w Sudetach Zachodnich

 • Szlak Předěl – Pytlácké kameny – Jizerka w Górach Izerskich

Trasa ulokowana po czeskiej stronie Gór Izerskich, ale przysłowiowy „rzut beretem” od polskiej granicy :-). Prowadzi czerwonym szlakiem i liczy sobie niecałe 10 km. Chociaż prowadzi wypłaszczonymi grzbietami i brak na niej szans na podziwianie rozległych górskich panoram, rekompensują to malownicze torfowiska i ciekawe formacje skalne.

 • Szlak Wysoki Kamień – Kopalnia Stanisław – Wysoka Kopa – Rozdroże pod Kopą w Górach Izerskich

To trasa prowadząca po polskiej stronie „Izerów”, w jej najbardziej malowniczej części. Prowadzi czerwonym szlakiem i jest bardzo urozmaicona. Po drodze czeka na Ciebie wiele punktów widokowych, np. na Kotlinę Jeleniogórską czy Karkonosze. Trasa liczy ok. 9 km.

Sprawdź: Ciekawe, ale mniej popularne trasy spływów kajakowych w Polsce

Piękne i niezatłoczone szlaki górskie w Polsce. Polskie góry bez tłumów - gdzie się wybrać?

To oczywiście tylko przykłady mniej oczywistych szlaków górskich w Polsce. Malowniczych, ciekawych, a przy tym pozwalających na odbycie kameralnej przygody. Spróbuj na nie wyruszyć i przekonaj się, że nawet trasy, których nie ma w przewodnikach, dostarczają niezapomnianych przeżyć! Pamiętaj jednak, aby do każdej takiej wyprawy dobrze się przygotować – nawet niższe partie gór mogą Cię zaskoczyć nagłą zmianą pogody. Zadbaj więc o prowiant, dobre buty oraz ubrania dopasowane do aury (cienka kurtka przyda się nawet latem!) i wyruszaj na spotkanie przygody.