Gdzie na weekend na rowerze? 7 miejsc, które warto odwiedzić na dwóch kółkach

Gdzie na weekend na rowerze? 7 miejsc, które warto odwiedzić na dwóch kółkach

Pogoda robi się coraz ładniejsza, a Tobie po głowie zaczyna chodzić pytanie: „gdzie na weekend”? A może warto spędzić ten czas aktywnie, wsiadając na rower? Bez względu na to, czy chcesz wyruszyć solo, czy w doborowym towarzystwie, kilka dni spędzonych na rowerze dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń. Pozostaje tylko zastanowić się, gdzie wyruszyć. Oto kilka inspiracji!

Na początek najważniejsze: Polska na weekend oferuje Ci ogrom możliwości. Taki krótki wypad nie wymaga szalonych i długich przygotowań – także, jeśli ma to być wyprawa na rowerze. Jeśli masz zupełnie „normalną” kondycję i jeździsz w miarę regularnie, spokojnie poradzisz sobie też na dłuższym szlaku!

Ale uwaga! Jeśli wybierasz się na rower na kilka dni, koniecznie sprawdź jego stan techniczny i zadbaj o odpowiednie wyposażenie – zobacz najważniejsze informacje o tym jak się przygotować na rowerowy wyjazd.

A teraz czas przejść do tego, co najważniejsze: poznaj najciekawsze miejsca w Polsce dla rowerzystów. Oto moje top 7. Uwaga! Czytaj uważnie – w wiele z tych miejsc możesz dotrzeć również podczas wyprawy z GlobTroperem!

1. Roztocze

Polska na weekend kojarzy Ci się z ryzykiem tego, że wypad nie wypali przez pogodę? A czy wiesz, że Roztocze to najsłoneczniejszy region naszego kraju? Dlatego właśnie tutaj działają rodzinne winnice, a latem przyjemnego ciepła jest zawsze pod dostatkiem. To jeden z powodów, dla którego właśnie m.in. tutaj odbędą się nasze wyprawy rowerowe tego lata! Ale nie jedyny!

Co powiesz na lokalny specjał – zupę z pokrzywy – albo na księżycowe krajobrazy dawnego kamieniołomu w Józefowie? A może chcesz sprawdzić, czy w Szczebrzeszynie faktycznie są chrząszcze i brzmią w trzcinie? ? Tego wszystkiego możesz doświadczyć w jeden weekend. 2-3 dni wystarczą Ci, żeby odkryć piękno Roztoczańskiego Parku Narodowego na dwóch kółkach. Uwaga! Trasy rowerowe na Roztoczu nie należą do trudnych – dlatego spokojnie pokonasz nawet ok. 50-60 km dziennie (z przystankami) i nie poczujesz mocnego zmęczenia.

W trakcie wyprawy na Roztocze koniecznie:

 • zajrzyj do Zwierzyńca (serce Roztocza) i skosztuj piwa w lokalnym browarze,
 • odwiedź malownicze stawy w Krasnobrodzie i wejdź na punkt widokowy,
 • wybierz się do lokalnej winnicy i spróbuj wyjątkowych trunków,
 • przejedź się do Florianki, gdzie znajduje się hodowla konika polskiego,
 • wespnij się na wieżę widokową w Suścu oraz na Basztę widokową w Józefowie i podziwiaj księżycowy krajobraz Babiej Doliny,
 • odpocznij nad Stawami Echo,
 • odwiedź Rezerwat przyrody Nad Tanwią i Rezerwat Czartowe Pole.

Zobacz wyprawy rowerowe na Roztocze, które planujemy na to lato! Mamy też wyjazd na Roztocze połączony ze spływem kajakowym.

Ciekawe miejsca na rowerową wyprawę w Polsce, Polska na weekend i na krótki wyjazd
Rowerowa wyprawa po Roztoczańskim Parku Narodowym

2. Jura Krakowsko-Częstochowska

Zielone wzgórza, na których znajdują się ruiny średniowiecznych zamków. Niesamowity Szlak Orlich Gniazd. Niezwykłe formacje skalne – w tym słynne ostańce – jaskinie i przepiękne lasy, które miałeś okazję zobaczyć w niejednym filmie. Taka właśnie jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Ta kraina kryje wiele tajemnic wartych odkrycia.

Na Jurze znajdziesz naprawdę ciekawe szlaki rowerowe, odpowiednie dla początkujących, ale i dla średnio zaawansowanych. To nieco wyższy poziom „trudności” niż na Roztoczu (jest kilka podjazdów), ale nadal nie musisz się obawiać, że „nie dasz rady”!

Będąc tutaj:

 • skosztuj świeżo przyrządzonego pstrąga wprost ze stawu w Złotym Potoku,
 • odwiedź zamki w Mirowie i Bobolicach (ten drugi mogłeś widzieć w serialu „Korona królów”),
 • zobacz majestatyczne ruiny zamków w Olsztynie i w Ogrodzieńcu, w których gościł niejeden król,
 • zachwyć się skalnymi ostańcami, które tworzą wyjątkowe formacje.

A wieczorami koniecznie zasiądź przy ognisku lub grillu! Klimat nie do podrobienia! I najważnejsze: tu również możesz wyruszyć z GlobTroperową ekipą! Sprawdź szczegóły naszej wyprawy rowerowej na Jurę. To jak? Dołączysz do nas? 🙂

Wyprawy rowerowe w Polsce gdzie jechać?
Wyprawa rowerowa na Jurę Krakowsko-Częstochowską i wizyta na zamku w Ogrodzieńcu

3. Dolina Baryczy

A może Dolny Śląsk? Odwiedź na rowerze Park Krajobrazowy Doliny Baryczy. To tu znajduje się jeden z największych kompleksów stawów rybnych w Europie – w okolicach Milicza jest ich około 300! A to dopiero wstęp do atrakcji! Po drodze czekają na Ciebie klasycystyczne pałace, np. w Kaszowie, dawne młyny, szlaki kolei wąskotorowej i znacznie, znacznie więcej. Klimatyczna i kameralna przygoda dla początkujących i zaawansowanych rowerzystów czeka!

Będąc tutaj:

 • odwiedź Rezerwat Stawy Milickie – to jedno z 13 miejsc na świecie wpisane na listę Living Lakes!,
 • zajrzyj do Milicza i zachwyć się niezwykłą architekturą – zwłaszcza wizytówką miasta, czyli kościołem pw. św. Andrzeja Boboli, wybudowanym w bardzo charakterystycznym reglowym stylu,
 • wybierz się do Pałacu Maltzanów – ten klasycystyczny dworek to miejsce, gdzie poczujesz się jak prawdziwy arystokrata.

W tym regionie możesz się też przejechać kolejką wąskotorową (albo przemierzyć tę samą trasę właśnie na rowerze – szlak biegnie tuż nieopodal torów) oraz… pomyśleć o urozmaiceniu w postaci spływu kajakowego. Może i ten region zwiedzisz na naszej wyprawie rowerowej?

Gdzie na weekend w Polsce? Dolina Baryczy i Stawy Milickie zwiedzanie
Dolina Baryczy i Stawy Milickie to świetne miejsce na weekendowy wypad w Polsce

4. Pojezierze Drawskie

Tym razem coś na północy Polski –Kraina Zaklętego Trójkąta, Dolina Pięciu Jezior, Lobeliowe Jeziora, Dobrzyca, Łęcka Góra, Dolina Dębnicy… to tylko niektóre magiczne miejsca, które czekają na Pojezierzu Drawskim. Najlepiej odkryć je właśnie z rowerowej perspektywy. Wyprawa w to wyjątkowe miejsce to idealna odpowiedź na pytanie „gdzie pojechać na weekend”!

Co czeka tutaj na Ciebie? Poza spektakularnie pięknymi jeziorami i lasami, wyjątkowa kultura oraz moc ciekawych historii. W tych okolicach możesz:

 • odwiedzić wiele historycznych miejsc – np. ruiny zamku i magazyn dolny w Drawsku Pomorskim czy ruiny pałacu w Tęczynie,
 • poznać urokliwe zakątki, takie jak leśniczówka w Dzikowie,
 • odkryć, co kryje Wyspa świętych koni,
 • podziwiać wodospady na rzece Brzeźnickiej,
 • zajrzeć do spichlerza zbożowego w Jankowie.

Zdecydowanie warto!

Pomysły na krótki wyjazd rowerowy w Polsce
Wyprawa rowerowa na Pojezierze Drawskie – magiczne miejsce na krótki (i dłuższy) wypad

5. Kaszuby

Kolejny region, który odwiedzą w te wakacje GlobTroperzy to Kaszuby. Świetna opcja dla tych, którzy lubią jeździć po w miarę płaskich, a zarazem wyjątkowo malowniczych trasach.  Szwajcaria Kaszubska nie bez powodu jest uznawana za jedno z najciekawszych miejsc w Polsce! Sprawdź naszą wyprawę na Kaszuby.

Co warto zobaczyć podczas weekendowej wyprawy rowerowej?

 • Przemierz Wdzydzki park krajobrazowy i wespnij się na tutejszą wieżę widokową.
 • Zajrzyj do Kaszubskiego Parku Etnograficznego, aby przekonać się, jak wyglądało życie w tym regionie przed wiekami.
 • Odwiedź malownicze Kartuzy, gdzie znajduje się m.in. średniowieczny kompleks klasztorny.
 • Zajrzyj do wiatraka w Rębiszewie.
 • Spróbuj nauczyć się choć kilku słów po kaszubsku!
Polska na weekend gdzie warto pojechać na krótki wyjazd w Polsce, zwiedzanie Kaszub, Kaszuby
Gdzie na weekend w Polsce? Ruszaj na rowerową wyprawę na Kaszuby!

6. Mazury

Dla wielu najpiękniejszy region Polski. Na weekend rowerowy wprost idealny! Malownicze jeziora, przepiękne lasy, kontakt z często nieokiełznaną przyrodą… tu można uciec od cywilizacji i zaznać prawdziwego relaksu na łonie natury. Także aktywnie!

Podczas weekendowej wyprawy:

 • odwiedź stadninę koni w Gałkowie,
 • wybierz się do Mrągowa, gdzie odbywa się słynny festiwal muzyki country,
 • zobacz, jakie tajemnice kryje bunkier w Guziance,
 • odkryj specyficzny mikroklimat jeziora Jaśkowo Duże otoczonego przez Puszczę Piską,
 • zajrzyj do Świętej Lipki, gdzie znajduje się słynne sanktuarium maryjne,
 • wypocznij nad jeziorem.

Błogi relaks i przyjemne zmęczenie gwarantowane!

Weekend w Polsce pomysły na krótki wyjazd
Mazury to wspaniały pomysł na kilkudniową wyprawę rowerową

7. Podlasie (Green Velo)

Green Velo to liczący ponad 2000 km szlak rowerowy – prowadzący przez 5 województw wschodniej Polski. Oczywiście w jeden weekend raczej go nie przejedziesz. Jeśli jednak chcesz poznać jeden z jego najpiękniejszych odcinków, zdecydowanie polecam ten pomiędzy Białymstokiem a Augustowem. Tu lato jest naprawdę upalne, a przyroda zaskakuje na każdym kroku!

Puszcza Augustowska z malowniczą rzeką Czarna Hańcza (jedną z najczystszych w Polsce!), Kanał Augustowski, okolice jeziora Wigry… same zachwyty gwarantowane!

Będąc tutaj:

 • odkryj wielokulturowość regionu – odwiedź tutejsze cerkwie czy synagogę w Tykocinie (jedną z nielicznych, które zachowały się w Polsce po II wojnie światowej!),
 • spróbuj lokalnej kuchni – z typowo wschodnimi akcentami,
 • zażyj kąpieli w jednym z przepięknych jezior,
 • rozglądaj się za starymi, drewnianymi chatami, których tutaj nie brakuje,
 • odwiedź pałacyk w Choroszczy i majestatyczny pałac Branickich w Białymstoku.
Pomysły na weekend w Polsce wyprawa rowerowa na Podlasie organizacja
Trasy rowerowe na Podlasiu zachwycają!

 

Czy to koniec możliwości? Oczywiście, że nie! ? Polska jest piękna, gdziekolwiek się nie wybierzesz – zwłaszcza jeśli zwiedzasz na dwóch kółkach! A może Ty masz swój ulubiony szlak rowerowy, który mógłbyś polecić na weekend? Jeśli tak, daj znać! Być może dzięki Tobie i ja poznam nowe miejsca?