Wyprawa rowerowa Jura Krakowsko-Częstochowska, zamek w Olsztynie

Jura

Podróż z duszą do krainy skał i jaskiń

Niekończące się lasy, malownicze wzgórza, zjawiskowe skały, majestatyczne jaskinie i średniowieczne twierdze… oto Jura Krakowsko-Częstochowska. Spędź w tym wyjątkowym miejscu kilka dni – aktywnie i na dwóch kółkach. Poczuj ducha przeszłości i zew natury. Skosztuj lokalnych specjałów – w tym pstrąga tęczowego prosto ze Złotego Potoku. Poczuj się jak średniowieczny rycerz lub dama dworu na Szlaku Orlich Gniazd. Spędź aktywnie każdy dzień i wyciśnij go do ostatniej kropli. A wieczorami relaksuj się przy ognisku z kiełbaskami w klimatycznym miejscu, przy opowieściach podróżniczych.

Jeśli tylko masz „normalną” kondycję rowerową, dobry humor i zapał do działania – pakuj plecak, rower i… wskakuj w rowerowe siodło! 3 dni przygody czekają również na Ciebie. Pamiętaj: trasa ma charakter pętli, więc jeździmy bez bagażu, a każdego dnia wracamy do tego samego punktu. To jak? Wyruszasz z nami?

 • Odkryjesz jeden z najpiękniejszych regionów Polski
 • Odwiedzisz zamki i warownie, które gościły w niejednym filmie i serialu
 • Zobaczysz na własne oczy Skałę Miłości, Bramę Twardowskiego i wapienne ostańce
 • Wyruszysz na pustynię
 • Spróbujesz najlepszego pstrąga tęczowego w Polsce
 • Znajdziesz czas na chwilę zadumy w pustelni
 • Spędzisz noce w klimatycznym, kameralnym miejscu z duszą
 • Przeżyjesz rowerową przygodę z miłośnikami aktywnego podróżowania

Aktywna wyprawa

Każdego dnia czeka nas trasa licząca ok. 60 km przez Szlak Orlich Gniazd i Park Krajobrazowy (jeździmy mniej więcej od 9:30 do 17:30, z wieloma przystankami na zwiedzanie). Nie jest wyjątkowo trudna, ale po drodze czeka nas kilka podjazdów!

Nocleg z duszą

Śpimy w klimatycznym kompleksie wypoczynkowym położonym w samym sercu Jury, z doskonałą lokalną kuchnią, sauną, banią i miejscem na wieczornego grilla, integrację oraz podróżnicze opowieści.

Średniowieczne zamki i warownie

Odwiedzimy Ruiny Zamku w Mirowie, zobaczymy odrestaurowany Królewski Zamek w Bobolicach, Ruiny Zamku w Olsztynie oraz ruiny strażnicy obronnej w Łutowcu.

Nie-zwykłe krajobrazy

Dotrzemy na Pustynię Siedlecką, pod Skałę Miłości i Bramę Twardowskiego, a drogę będziemy pokonywać bajkowymi lasami. Przejedziemy przez piękny Park Krajobrazowy Orlich Gniazd, wśród wspaniałych wapiennych ostańców. Piękne widoki i klimat rodem z „Władcy Pierścieni” gwarantowane!

Lokalne specjały

Odwiedzimy m.in. hodowlę pstrąga tęczowego w Złotym Potoku (jedne z najlepszych pstrągów w Polsce!), gdzie będzie można skosztować świeżo złowionej i przyrządzonej ryby. Czekają na nas też pyszne śniadania przygotowane z lokalnych produktów oraz regionalne smaki.

Wyprawa o charakterze pętli

Codziennie startujemy i finiszujemy w tym samym miejscu. Twój bagaż nie jeździ z Tobą. Dzięki temu nie musisz zabierać sakw i jedzie Ci się lżej 🙂

Odkryj nie-zwykłą Jurę z GlobTroperem

Złoty Potok

Serce północnej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przepięknie usytuowane i niezwykle urokliwe miasteczko „z duszą”, część rezerwatu leśno-krajobrazowego „Parkowe”. To tu przebywał wieszcz romantyczny Zygmunt Krasiński. Czaruje również przyroda miejscowości – z Doliną Wiercicy oraz ostańcami (w tym Skałą z Krzyżem) na czele. Złoty Potok słynie również ze stawów hodowlanych z pstrągiem tęczowym (jednym z najlepszych w Polsce). Tu można skosztować tę rybę tuż po złowieniu!

Pustelnia Czatachowa

Znajduje się na szczycie malowniczego wzgórza rozpościerającego się nad wsią Czatachowa. Sama miejscowość istnieje na mapie od XVI wieku, pustelnia została tam założona w latach 90-tych przez kilku paulinów. To miejsce idealne do kontemplacji i zachwytu nad majestatyczną przyrodą, z dala od cywilizacji.

Pustynia Siedlecka

Mniej znana od znajdującej się nieopodal Pustyni Błędowskiej, ale z niesamowitym klimatem. Szczere piaski rozciągają się tu na terenie 25 hektarów, a wydmy piaskowe sięgają nawet 30 metrów. Tu latem można doświadczyć prawdziwej fatamorgany. To miejsce trzeba zobaczyć!

Mirów i Bobolice

Miejsca, w których znajdują się dwa bliźniacze zamki. Ich nazwy nawiązują do tragicznej historii dwóch braci: Miro i Bobola. W Mirowie znajdują się ruiny twierdzy, za to Zamek Królewski Bobolice został odrestaurowany. To tu kręcono m.in. serial „Korona królów”.

Skała Miłości w Mstowie i inne wapienne ostańce

Duży ostaniec, który wznosi się pod Górą Szwajcera nad rzeką Wartą. Od 2004 roku pomnik przyrody. Miejsce idealne na odpoczynek na trasie i poznanie ciekawej legendy związanej z tą skałą. Na szlaku będziemy podziwiać również wiele innych wapiennych ostańców, które tworzą unikatową panoramę Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Olsztyn

To tu znajdują się ruiny jednej z najbardziej spektakularnych średniowiecznych warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Była jedną z kluczowych twierdz granicznych, wybudowanych w XIII wieku. Odwiedzili ją m.in. Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Zygmunt I Stary, Zygmunt August oraz Maksymilian Habsburg. Zwiedzanie tego miejsca gwarantuje wspaniałą podróż po przeszłości! Pod skałą, na której znajduje się zamek, znajduje się pokaźna grota.

Plan wyjazdu

 

Dzień 1

Przyjazd do Huciska, zakwaterowanie (możliwe od 14:00) i czas wolny na odkrywanie okolicy. Dla chętnych możliwość zwiedzania Jaskini Głębokiej – jedynej tego typu atrakcji w okolicy, oddanej do zwiedzania. O 19:00 rozpoczęcie wyprawy – powitanie GlobTroperów, integracja, ognisko z kiełbaskami i podróżniczymi opowieściami.

Dzień 2

Złoty Potok Dziadówki Julianka Park Krajobrazowy „Stawki” Krasice  Mstów  Olsztyn  Złoty Potok

Dzień 3

Hucisko Mirów Bobolice Łutowiec Złoty Potok Siedlec Ostrężnik Czatachowa Żarki  Hucisko

Noclegi i wyżywienie

Miejsce noclegowe zostało wybrane bardzo starannie, jest czyste, położone w doskonałej lokalizacji (w samym sercu Jury) i w pięknym otoczeniu przyrody. Będziemy gościć w kompleksie wypoczynkowym ze świetną atmosferą i niepowtarzalnym klimatem oraz lokalnymi wyrobami. Kompleks położony jest w bogatej przyrodniczo jurajskiej dolinie. Dodatkową atrakcję stanowi sauna ogrodowa (ze szklaną kopułą na przedzie, która pozwala podziwiać otoczenie, jednocześnie relaksując się parową kąpielą) oraz balia. Pod kompleksem można zaparkować auto. Jest również miejsce na pozostawienie rowerów na noc.

Każdy dzień rozpoczniemy smacznym, regionalnym śniadaniem (szwedzki stół) na bazie lokalnych produktów. Wieczorami zasiądziemy razem do ogniska (z kiełbaskami, warzywami, pieczywem, ogórkami, smalcem, dodatkami), upieczemy kiełbaski i będziemy wymieniać się podróżniczymi doświadczeniami.

NoclegiRodzaj miejscaWyżywieniePokój
2 noclegiKlimatyczny kompleks wypoczynkowy w pięknym otoczeniu natury, z sauną i balią2 x śniadanie i 2 x kolacja (ognisko z kiełbaskami, warzywami, pieczywem, ogórkami, smalcem, dodatkami)Pokoje 2-4 osobowe, prywatna łazienka

Transport

Dojazd na miejsce zbiórki oraz powrót we własnym zakresie. Na miejscu podróżujemy głównie na dwóch kółkach 🙂 Dzienne dystanse do pokonania to około 60 km. Jeździmy od 9:00-9:30 do około 17:00-18:00, z przerwami na odpoczynek, zwiedzanie okolicy i odkrywanie fantastycznych miejsc, a także podziwianie pięknych widoków, skał i ostańców wapiennych. Czas na same przejazdy to około 4-5 godzin dziennie.

Koszt wyprawy z GlobTroperem

Cena wyprawy830 PLN

Zasady płatności

I rata

Płatność po dokonaniu zapisu

II rata

Płatność do 30 dni przed wyprawą

III rata

Płatność do 14 dni przed wyprawą

Cena obejmuje

 • Zakwaterowanie podczas całej wyprawy (łącznie 2 noclegi) w bardzo klimatycznym kompleksie wypoczynkowym, w otoczeniu natury i w sercu Jury
 • Częściowe wyżywienie (2 śniadania i 2 kolacje – ognisko z kiełbaskami, warzywami i dodatkami)
 • Udział we wszystkich wymienionych w planie atrakcjach
 • Opiekę doświadczonego instruktora turystyki rowerowej oraz lidera wyprawy
 • Krótkie przeszkolenie przed wyruszeniem w trasę
 • Koszty organizacyjne
 • Ubezpieczenie podróżne (NNW 30.000 zł, KR 10.000 zł, OC 50.000 euro, SS 1.100 euro)
 • Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
 • Gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • Podatek vat
 • Pakiet wyprawowy GlobTropera (koszulka, notes, długopis, pocztówki, worek sportowy)
 • Zdjęcia z wyjazdu

Cena nie obejmuje

 • Dojazdu na miejsce zbiórki oraz powrotu – rozpoczynamy i kończymy wyprawę w Hucisku, w drugi dzień rozpoczynamy i kończymy trasę w Złotym Potoku
 • Kosztów ewentualnego wypożyczenia roweru
 • Biletów wstępu do miejsc wymienionych w programie – możesz zdecydować, które z atrakcji zwiedzasz „od środka”, płacąc za bilet wstępu, a które wolisz pominąć (około 60 zł na cały wyjazd)
 • Atrakcji nieujętych w planie lub oznaczonych jako atrakcje dla chętnych/fakultatywne
 • Wydatków własnych
 • Korzystania z sauny i balii
 • Częściowego wyżywienia (obiadów)
 • Dopłaty do pokoju 1-osobowego (zakwaterowanie z innym uczestnikiem wyjazdu jest bez dopłaty)

Ważne informacje

 • Wszystkie miejsca, atrakcje są przez nas specjalnie wyselekcjonowane. Miejsce noclegowe zostało starannie dobrane – to wszystko aby dbać o twoje najlepsze podróżnicze doświadczenia i wspaniałe wspomnienia z wyjazdu ?
 • Zawsze gramy fair – nie musisz obawiać się ukrytych kosztów i niemiłych niespodzianek. Jesteśmy po to, byś cieszył się bezpiecznymi i nie-zwykłymi podróżami.
 • Minimalna liczba uczestników to 6 osób.
 • Bez dopłat dla singli – Podróżujesz samodzielnie? W GlobTroper nie musisz mieć pary, żeby wyruszyć w świat bez przepłacania. Poznaj ludzi, którzy pasjonują się tym, co Ty. Razem z nimi odkryjesz uroki wyprawy w pełni.
 • Zalecamy rower z oponami o szerokości min. 35mm i przełożeniami. Trasa wyprawy poprowadzona jest po zróżnicowanym podłożu. Będziemy jeździć asfaltem, szutrem, leśnymi ścieżkami, polnymi drogami, czasami również piaskiem. Będzie kilka podjazdów.
 • Wymagany jest kask, oświetlenie roweru – przednie i tylne oraz zapasowa dętka.
 • Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem wyprawy wykonać przegląd roweru w serwisie. Upewnij się, że masz sprawne hamulce.
 • Jest to aktywna wyprawa rowerowa, co może wiązać się z niewygodami oraz spontanicznymi zmianami planów, jak na podróżnika przystało. Więcej informacji o tym, jak podróżujemy, znajdziesz TUTAJ.

Ubezpieczenie

Uczestnicy wyprawy ubezpieczani są w TU EUROPA S.A. w ramach ubezpieczenia NNW POLSKA, wariant STANDARD PLUS oraz w ramach ubezpieczenia SKI I SPORT, pakiet SPORT POLSKA, na poniższe sumy:

 • NNW – Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków – do 30.000 PLN
 • KR – Koszty Ratownictwa – do 10.000 PLN
 • OC – Odpowiedzialność Cywilna – do 50.000 EUR
 • SS – Sprzęt Sportowy – do 1.100 EUR

Pobierz Ogólne Warunki Ubezpieczenia NNW POLSKA

Pobierz Ogólne Warunki Ubezpieczenia SKI I SPORT

Terminy wypraw

TerminCena wyprawy 
NOWY TERMIN WKRÓTCE830 PLNZgłoś się
Termin, który pasuje Tobie i Twoim znajomym (+48) 519 819 608 wyprawy@globtroper.pl

Zgłoszenie na wyprawę

Wypełnij krótki formularz widoczny poniżej. Po odebraniu Twojego zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą drogą elektroniczną w celu podpisania umowy.