Aktywny weekend w Polsce? 7 inspiracji

Nie zawsze możesz sobie pozwolić na długą wyprawę. Ograniczona liczba dni urlopu, zobowiązania, codzienne życie… ale czy to ma Cię powstrzymać przed podróżowaniem? Absolutnie nie! Przecież nawet weekend to dobry moment, aby wyskoczyć za miasto i odkryć coś zupełnie nowego. No dobrze, ale gdzie jechać? Przygotowałam dla Ciebie kilka pomysłów, dzięki którym aktywnie spędzisz czas w dowolnym miejscu w Polsce.

Chociaż uwielbiam naprawdę dalekie podróże, doceniam również urok tych bliskich.
Lubię w nich to, że:

  • można wyruszyć (prawie) bez planu – aktywny weekend w Polsce nie wymaga rezerwowania tanich biletów lotniczych z wyprzedzeniem czy długofalowych planów urlopowych,
  • łatwo jest dotrzeć do celu – nawet w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od domu możesz znaleźć ciekawe miejsce,
  • można spędzić czas naprawdę aktywnie – górska wspinaczka, jazda na rowerze, sporty wodne, trekkingi… to wszystko jest na wyciągnięcie ręki,
  • za każdym razem można odkryć coś nowego – zwłaszcza, jeśli wyruszysz poza utarte szlaki i wyruszysz poza najbardziej turystyczne miejscowości.

Najlepsze jest to, że w czasie pięknej pogody można cieszyć się wakacjami w kraju, a dłuższe, egzotyczne wyjazdy odbywać poza nimi (i uciekać od zimy 😀 ) – np. wyprawiając się do Japonii,  do Tajlandii czy na Sri Lankę.

A skoro lato w pełni, najwyższy czas wycisnąć z niego to, co najlepsze, i to bez opuszczania Polski. Gdzie ruszyć? Oto kilka pomysłów, które możesz zrealizować bez względu na to, w którym regionie Polski mieszkasz. No to do dzieła!

1. Gdziekolwiek!

Pomyślisz sobie: ale jak to? Już wyjaśniam. Lubisz czasami zostawiać decyzję „ślepemu losowi” i po prostu odkrywać nowe przygody? W takim razie weź papierową mapę Polski (albo otwórz tę internetową), zamknij oczy i… wyceluj palcem. Zobacz, co „wylosowałeś” i wyrusz właśnie tam. Nawet małe, zupełnie niepozorne miasteczka i wioski mogą Cię zaskoczyć urokliwą atmosferą, ciekawymi zabytkami albo piękną przyrodą. Spróbuj choć raz i przekonaj się, że nawet miejsca, które wydają się absolutnie nieciekawe, mogą przynieść Ci zupełnie nowe doświadczenia. Daj się zaskoczyć i udowodnij sobie, że każda podróż w nieznane może być interesująca.

Mężczyzna studiujący mapę Polski
Planowanie wyjazdu po Polsce

2. Obserwacja spadających gwiazd

Każdego roku latem można podziwiać wyjątkowy spektakl na niebie. Mowa oczywiście o Perseidach, czyli o „deszczu spadających gwiazd”. To przedstawienie, którego nie możesz przegapić! Kiedy masz szansę je zaobserwować? Największe natężenie przypada mniej więcej na pierwszą połowę sierpnia. Ale czy wiesz, że na niebie dostrzeżesz je już od drugiej połowy lipca i przez kolejny miesiąc?

To dobra wiadomość, która pozwoli Ci wybrać najlepszy moment (i miejsce) na prowadzenie obserwacji. Czyli jaki? Najlepiej obserwuje się wówczas, gdy księżyc jest w nowiu, a niebo jest bezchmurne. A gdzie obserwować? Z dala od świateł miast. Idealnie sprawdzą się np.:

  • leśna polana,
  • nadmorska plaża,
  • wzgórze za miastem.

Im ciemniej, tym lepiej. Zabierz koc, ciepłe ubranie, termos z dobrą herbatą i fantastyczny wieczór gotowy. A jeśli chcesz połączyć oglądanie gwiazd z aktywnym wypoczynkiem – weź ze sobą np. plecak oraz namiot i zaplanuj trekking po okolicy.

Nocny, górski krajobraz i spadające gwiazdy
Obserwowanie spadających gwiazd w górach

3. Spływ kajakiem

To atrakcja dostępna w bardzo wielu regionach Polski – wszędzie w pobliżu rzek. Nawet jeśli średnio umiesz pływać i nie masz dużej kondycji, bez trudu poradzisz sobie z prostą trasą, zwłaszcza w dobrym towarzystwie. Spływy są zarówno jedno- jak i kilkudniowe, więc możesz zaplanować taką wyprawę np. na długi czerwcowy czy sierpniowy weekend. Jeśli szukasz inspiracji sprawdź trasy spływów kajakowych dla początkujących i średnio zaawansowanych poza utartym szlakiem 🙂

Dziewczyna w kajaku spływająca rzeką w środku lasu
Spływ kajakowy Krutynią

4. Nocne zwiedzanie zamków

Lubisz historie o duchach? A może po prostu pasjonują Cię miejsca „z duszą” – a w szczególności zamki? Zwiedź zatem przynajmniej jeden z nich w nocy. To prostsze niż myślisz, zwłaszcza w okresie letnim. Wycieczka do komnat, ale i lochów zapewni dreszczyk emocji, a przy okazji pozwoli Ci dowiedzieć się czegoś nowego.

Takie nocne zwiedzanie jest możliwe m.in. w zamku Książ, zamku Czocha, zamku w Ogrodzieńcu czy w Poznaniu. Takich atrakcji warto też poszukać w innych historycznych obiektach – są dostępne najczęściej podczas tzw. nocy muzeów, i to bezpłatnie!

Panorama zamku twierdzy w Ogrodzieńcu
Widok na zamek w Ogrodzieńcu

5. Wyprawa rowerowa

Rower to dobry pomysł na każdy weekend. Dla starszych, dla młodszych, dla każdego. Nawet, jeśli masz tylko kilka godzin, możesz wyskoczyć gdzieś na swoich dwóch kółkach, aby oderwać się od telewizora i komputera. A jeżeli masz trochę więcej czasu, wrzuć do sakw trochę więcej prowiantu i zaplanuj kilkudniową wyprawę. Zobacz jak się przygotować na wyprawę rowerową. Twoim punktem startu może być dom. A jeśli znalazłeś ciekawe miejsca, do których chcesz dotrzeć, w większej odległości – przemieść się najpierw samochodem lub pociągiem gdzieś bliżej i stamtąd zacznij jazdę. Szlaków rowerowych bogatych w atrakcje nie brakuje w żadnym zakątku Polski. Jeśli chcesz, możesz dołączyć do ekipy GlobTropera – już niebawem ruszamy na wyprawy rowerowe po Polsce – sprawdź. A jeśli marzy Ci się zagraniczny wypad rowerowy, mamy też wyjazd na Bornholm – zapraszamy! 🙂

Mężczyzna w kasku stojący nad jeziorem obok rower, wycieczka rowerem
Wyprawa rowerowa nad jezioro

6. Wycieczka do lasu

Lato i jesień to najlepszy czas, aby wyruszyć do lasu – może nawet z koszykiem. Bo to przecież teraz czekają tam na Ciebie soczyste, słodkie owoce oraz grzyby. A nawet jeśli nie lubisz ich zbierać, przechadzka leśnymi ścieżkami to doskonały sposób na prawdziwy relaks. Nie zapomnij tylko o właściwym ubiorze (długie rękawy i pełne buty są tu polecane tak samo jak w azjatyckiej dżungli!) i zabezpieczeniu przed komarami oraz kleszczami.

7. Geocaching

Lubisz szukać skarbów? Zrób to z odbiornikiem GPS. Może nim być Twój smartfon. Właśnie na tym polega zabawa w geocaching. O co chodzi? W wielu miejscach na terenie Polski (i całego świata) pasjonaci tej aktywności ukryli skrytki ze skarbami. Co prawda nie znajdziesz w nich złotych monet czy klejnotów, ale w tej zabawie chodzi o samo odnalezienie ciekawych miejsc i przemierzenie intrygujących geościeżek. Znajdziesz je w kilka chwil, korzystając z pomocy „wujka Google”.

Górski widok na bacówkę w Zakopanem
Bacówka w Zakopanem

Jak widzisz, bez względu na to, gdzie mieszkasz, możesz spędzić czas aktywnie. Zacznij więc odkrywać – swoją okolicę, region lub dalsze rejony Polski. To dobre przygotowanie do dłuższych (i być może bardziej wymagających) wypraw, które możesz zaplanować poza wakacyjnym sezonem 🙂