Wyprawa rowerowa na Kaszuby

Kaszuby

Kaszubskie morze i niezwykły folklor

Niezmącony hałasem miasta szum lasu. Świergot ptaków. Polodowcowe jeziora, które wiją się niczym serpentyny dookoła soczyście zielonych łąk. Rozbrzmiewający zewsząd język kaszubski. Morenowe wzgórza. Jednym słowem… witômë na Kaszëbach! Wyrusz na południe Kaszub wspólnie z GlobTroperem. Nasza wyprawa rowerowa to nie lada gratka dla miłośników dwóch kółek, którzy lubią wyzwania!

Odkryj niepowtarzalny klimat Kaszub Południowych – drugiej po Mazurach Krainy Jezior. Doświadczaj ich uroku wszystkimi zmysłami. Skosztuj aromatycznej zupy rybnej i sprawdź, czym są ruchanki. Wyrwij się z miasta i przekonaj się, jak pięknie brzmi śpiew ptaków w rezerwacie przyrody. Zanurz stopy w orzeźwiającym jeziorze Wdzydze. Zatop się w zieleni dziewiczych lasów. Posłuchaj, jak brzmi kaszubska mowa. Przed Tobą 2 aktywne dni, które pozwolą Ci odkryć coś nowego.

To wyprawa dla osób o średniej kondycji fizycznej (zróżnicowany teren z podjazdami) i pozytywnym nastawieniem. Spokojnie! Trasa ma charakter pętli, więc każdego dnia wracamy do tego samego punktu (nie trzeba zabierać sakw). Kameralnie, z duszą i nastawieniem na odkrywanie nie-zwykłego. Taka będzie nasza wyprawa rowerowa na Kaszuby. Brakuje tylko Ciebie!

 • Zrelaksujesz się nad Morzem Kaszubskim
 • Sprawdzisz, na czym polega magia Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego
 • Spojrzysz na Pojezierze Kaszubskie z góry
 • Odkryjesz tajemnice kultury kaszubskiej i kaszubskiego folkloru
 • Zobaczysz słynne młyny wiatrakowe i ponad 100-letnie drzewa
 • Nauczysz się dogadywać po kaszubsku
 • Przekonasz się, czym są „krwawe doły”
 • Spędzisz weekend aktywnie, ze świetną ekipą

Aktywne podróżowanie

Codziennie pokonamy ok. 60 km po zróżnicowanym terenie, z przerwami na zwiedzanie atrakcji (jeździmy mniej więcej od 9:00 do 17:30). Jeździmy bez wsparcia busa, trasami asfaltowymi, szutrowymi i leśnymi ścieżkami. Na trasie podjazdy.

Kameralny nocleg

Wybieramy miejsca z duszą, sprzyjające integracji i relaksowi. Nocujemy w okolicach Wdzydzów Kiszewskich lub Grzybowskiego Młynu.

Spotkanie z lokalnym folklorem

Posłuchamy, jak brzmi język kaszubski. Poznamy lokalny folklor i tradycje. Odwiedzimy najstarszy skansen w Polsce. Skosztujemy lokalnych specjałów, np. zupy rybnej.

Zróżnicowana trasa

Pojedziemy asfaltem, szutrem i leśnymi ścieżkami. Dookoła jezior, łąk i pod górę i w dół pięknych wzgórz morenowych. Wymagana średnia kondycja fizyczna.

Wspaniała przyroda

Zobaczymy m.in. Morze Kaszubskie, Wdzydzki Park Krajobrazowy i Półwysep Lipa z przepięknym widokiem na okolice. Odwiedzimy rezerwaty przyrody Lipno i Lipionko. Wyjątkowa flora i fauna gwarantowane!

Mała grupa

Podróżujemy kameralnie, aby dobrze się zintegrować i móc wspólnie decydować o ostatecznym planie podróży.

Trasa - pętla

Będziemy nocować w jednym miejscu, które będzie naszą bazą wyprawową. Zostawimy tam bagaże. Dzięki temu będziemy jeździć „na lekko” - bez sakw.

Odkryj nie-zwykłe Kaszuby z GlobTroperem

Wdzydzki Park Krajobrazowy

Zapiera dech w piersiach wyjątkową malowniczością. Na jego terenie rozpościera się tzw. Krzyż jezior wdzydzkch, nazywany też Morzem Kaszubskim. Jeziora nakładają się na siebie pod kątem prostym i tworzą rynny polodowcowe.

Kaszubski Park Etnograficzny

Zajmuje 22 ha i jest najstarszym skansenem w Polsce (powstał w 1906 r.). Znajdziesz tu aż 50 obiektów architektury ludowej, w tym perełkę, XVIII-wieczny kościół, który został przeniesiony w całości ze Swornychgaci (!). Skosztujesz tu również autentycznej kuchni lokalnej. Skansen znajduje się w malowniczej wsi Wdzydze Kiszewskie.

Półwysep Lipa

Z trzech stron otacza go Jezioro Wdzydzkie. Najbardziej malowniczy punkt widokowy Południowych Kaszub. Znajduje się we Wdzydzach Tucholskich. To idealne miejsce na relaks, a także na zrobienie przepięknych zdjęć.

Rezerwat Krwawe Doły

Położony na terenie obszaru Natura 2000 i Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Rosną tu ponad 100-letnie sosny. Charakterystyczna nazwa wzięła się od rosnących tam torfowców, które mają charakterystyczny kolor – tworzący wrażenie „krwawych dołów”. Można tu też zobaczyć owadożerne rosiczki!

Rezerwat Lipno i Lipionko

Położony na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Ostoja ponad 45 gatunków ptaków. Można tu podziwiać ponad stuletnie jałowce i przemierzyć malowniczy szlak rowerowy z aż 12 przystankami z tablicami edukacyjnymi. Najcenniejszy przyrodniczo obszar.

Sominy

Niewielka, klimatyczna wieś położona na obrzeżach Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Jej ludność nadal posługuje się językiem kaszubskim. Można tu odwiedzić drewniany kościół z XVIII wieku oraz zobaczyć chałupy z 18. i 19. stulecia. Jest usytuowana nad malowniczym Jeziorem Somińskim. Tu można się zrelaksować.

Grzybowski Młyn

Typowa wioska kaszubska, znajdująca się na dwóch szlakach turystycznych – Kaszubskim oraz Kamiennych Kręgów. Znajduje się tu niewielka elektrownia wodna oraz XIX-wieczny luterański cmentarz otoczony majestatycznymi starodrzewami.

Plan wyjazdu

 

Dzień 1

Przyjazd do Wdzydz Tucholskich / Grzybowskiego Młynu, zakwaterowanie (możliwe od 15:00) i czas wolny na odkrywanie okolicy. O 19:00 rozpoczęcie wyprawy – powitanie GlobTroperów, integracja, ognisko z kiełbaskami i podróżniczymi opowieściami.

Dzień 2

Wdzydze Kiszewskie Lipa Wdzydze Tucholskie Borsk Grzybowski Młyn

Dzień 3

Lipusz Sominy Jezioro Somińskie Dziemiany Jezioro Rzuno Grzybowski Młyn

Noclegi i wyżywienie

Termin 14-16.08 – dla osób ceniących bliskość przyrody i lubiących wypoczynek w naturze:

Miejsce noclegowe zostało wybrane bardzo starannie, jest czyste, położone w doskonałej lokalizacji (w otulinie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego) i w pięknym otoczeniu lasów. Będziemy nocować w jurcie (dużym, okrągłym namiocie wzorowanym na dawnej tradycji koczowniczej, nadal używanym jeszcze przez ludy tureckie oraz mongolskie), ze świetną atmosferą i niepowtarzalnym klimatem. Dla chętnych będzie możliwość skorzystania z bani oraz kąpieli w stawie borowinowym. Pod gościńcem można zaparkować auto. Jest również zamykane miejsce na pozostawienie rowerów na noc.

Każdy dzień rozpoczniemy smacznym, regionalnym śniadaniem (na bazie świeżych produktów sezonowych) w lokalnej osadzie (nie wliczone w cenę). Czeka na nas prosta, wiejska kuchnia, wzorowana na potrawach gotowanych przez tutejsze prababki. Wieczorami zasiądziemy razem do ogniska, upieczemy kiełbaski i będziemy wymieniać się podróżniczymi doświadczeniami. W jeden wieczór będzie możliwość wysłuchania prelekcji podróżniczej, na wybrany przez Uczestników temat.

 

Pozostałe terminy:

Miejsce noclegowe zostało wybrane bardzo starannie, jest czyste, położone w doskonałej lokalizacji (we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym, 400m od Jeziora Wdzydze) i w pięknym otoczeniu przyrody. Będziemy nocować w kompleksie wypoczynkowym, ze świetną atmosferą i niepowtarzalnym klimatem oraz lokalnymi wyrobami. Dla chętnych będzie możliwość skorzystania z sauny oraz jacuzzi. Pod pensjonatem można zaparkować auto. Jest również miejsce na pozostawienie rowerów na noc.

Każdy dzień rozpoczniemy smacznym, regionalnym śniadaniem (na bazie lokalnych produktów) które zostanie nam dostarczone do pokoi. Czeka na nas pyszna, lokalna kuchnia. Wieczorami zasiądziemy razem do ogniska, upieczemy kiełbaski i będziemy wymieniać się podróżniczymi doświadczeniami. W jeden wieczór będzie możliwość wysłuchania prelekcji podróżniczej, na wybrany przez Uczestników temat. W drugi wieczór, przy ognisku, czekają na nas kaszubskie opowieści lokalnego przewodnika oraz zabawa przy regionalnej muzyce na żywo.

NoclegiRodzaj miejscaPokój
2 noclegi (termin 14-16.08)Klimatyczna jurta (okrągły, duży namiot) z paleniskiem i kaszubską banią w otoczeniu naturyJurta jest 8-osobowa (wymagany śpiwór), łazienka na zewnątrz wspólna dla wszystkich - prysznic tylko z zimną wodą! ciepłą trzeba sobie nagrzać na palenisku 🙂
2 noclegi (pozostałe terminy)Klimatyczny kompleks wypoczynkowy w pięknym otoczeniu natury, z sauną i jacuzziPokoje 2-3-osobowe z prywatnymi łazienkami

Transport

Dojazd na miejsce zbiórki (Wdzydze Tucholskie lub Grzybowski Młyn) i powrót we własnym zakresie. Na miejscu podróżujemy głównie na dwóch kółkach 🙂 Dzienne dystanse do pokonania to około 60 km. Jeździmy od 9:00 do około 17:00-18:00, z przerwami na odpoczynek, zwiedzanie okolicy i odkrywanie fantastycznych miejsc, a także podziwianie pięknych widoków. Czas na same przejazdy to około 4-5 godzin dziennie.

Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia rowerów – dla chętnych 🙂

Koszt wyprawy z GlobTroperem

Cena wyprawy (14-16.08)750 PLN
Cena wyprawy (pozostałe terminy)850 PLN

Zasady płatności

I rata

Płatność po potwierdzeniu wyprawy

II rata

Płatność do 14 dni przed wyprawą

Cena obejmuje

Termin 14-16.08:

 • Zakwaterowanie podczas całej wyprawy (łącznie 2 noclegi) w bardzo klimatycznym miejscu przy Wdzydzkim Parku Krajobrazowym
 • Częściowe wyżywienie (2 kolacje – ognisko z kiełbaskami, warzywami i dodatkami)
 • Udział we wszystkich wymienionych w planie atrakcjach
 • Opiekę doświadczonego instruktora turystyki rowerowej oraz lidera wyprawy
 • Krótkie przeszkolenie przed wyruszeniem w trasę
 • Koszty organizacyjne
 • Ubezpieczenie podróżne (NNW 30.000 zł, KR 10.000 zł, OC 50.000 euro, SS 1.100 euro)
 • Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
 • Gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • Podatek vat
 • Pakiet wyprawowy GlobTropera (koszulka, notes, długopis, pocztówki, worek sportowy)
 • Zdjęcia z wyjazdu

 

Pozostałe terminy:

 • Zakwaterowanie podczas całej wyprawy (łącznie 2 noclegi) w bardzo klimatycznym miejscu we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym (400m od Jeziora Wdzydze)
 • Częściowe wyżywienie (2 śniadania i 2 kolacje – ognisko z kiełbaskami, warzywami i dodatkami)
 • Wieczór kaszubski – opowieści kaszubskiego przewodnika i kaszubska muzyka na żywo
 • Korzystanie z sauny i jacuzzi
 • Udział we wszystkich wymienionych w planie atrakcjach
 • Opiekę doświadczonego instruktora turystyki rowerowej oraz lidera wyprawy
 • Krótkie przeszkolenie przed wyruszeniem w trasę
 • Koszty organizacyjne
 • Ubezpieczenie podróżne (NNW 30.000 zł, KR 10.000 zł, OC 50.000 euro, SS 1.100 euro)
 • Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
 • Gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • Podatek vat
 • Pakiet wyprawowy GlobTropera (koszulka, notes, długopis, pocztówki, worek sportowy)
 • Zdjęcia z wyjazdu

Cena nie obejmuje

 • Dojazdu na miejsce zbiórki oraz powrotu – rozpoczynamy i kończymy wyprawę we Wdzydzach Tucholskich lub w Grzybowskim Młynie
 • Wypożyczenie roweru (około 100 zł za cały wyjazd)
 • Biletów wstępu do miejsc wymienionych w programie – możesz zdecydować, które z atrakcji zwiedzasz „od środka”, płacąc za bilet wstępu, a które wolisz pominąć (około 60 zł na cały wyjazd)
 • Atrakcji nieujętych w planie lub oznaczonych jako atrakcje dla chętnych/fakultatywne
 • Wydatków własnych
 • Korzystania z bani w miejscu noclegowym (termin 14-16.08)
 • Częściowego wyżywienia (obiadów oraz w przypadku terminu 14-16.08 również śniadań)
 • Dopłaty do pokoju 1-osobowego (zakwaterowanie z innym uczestnikiem wyjazdu jest bez dopłaty)

Ważne informacje

 • Wszystkie miejsca, atrakcje są przez nas specjalnie wyselekcjonowane. Miejsce noclegowe zostało starannie dobrane – to wszystko aby dbać o twoje najlepsze podróżnicze doświadczenia i wspaniałe wspomnienia z wyjazdu ?
 • Zawsze gramy fair – nie musisz obawiać się ukrytych kosztów i niemiłych niespodzianek. Jesteśmy po to, byś cieszył się bezpiecznymi i nie-zwykłymi podróżami.
 • Minimalna liczba uczestników to 6 osób.
 • Bez dopłat dla singli – Podróżujesz samodzielnie? W GlobTroper nie musisz mieć pary, żeby wyruszyć w świat bez przepłacania. Poznaj ludzi, którzy pasjonują się tym, co Ty. Razem z nimi odkryjesz uroki wyprawy w pełni.
 • Zalecamy rower z oponami o szerokości min. 35mm i przełożeniami. Trasa wyprawy poprowadzona jest po zróżnicowanym podłożu. Będziemy jeździć asfaltem, szutrem, leśnymi ścieżkami, polnymi drogami, czasami również piaskiem.
 • Wymagany jest kask, oświetlenie roweru – przednie i tylne oraz zapasowa dętka. W przypadku terminu 14-16.08 należy zabrać śpiwór.
 • Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem wyprawy wykonać przegląd roweru w serwisie. Upewnij się, że masz sprawne hamulce.
 • Jest to aktywna wyprawa rowerowa, co może wiązać się z niewygodami oraz spontanicznymi zmianami planów, jak na podróżnika przystało. Więcej informacji o tym, jak podróżujemy, znajdziesz TUTAJ.

Ubezpieczenie

Uczestnicy wyprawy ubezpieczani są w TU EUROPA S.A. w ramach ubezpieczenia NNW POLSKA, wariant STANDARD PLUS oraz w ramach ubezpieczenia SKI I SPORT, pakiet SPORT POLSKA, na poniższe sumy:

 • NNW – Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków – do 30.000 PLN
 • KR – Koszty Ratownictwa – do 10.000 PLN
 • OC – Odpowiedzialność Cywilna – do 50.000 EUR
 • SS – Sprzęt Sportowy – do 1.100 EUR

Pobierz Ogólne Warunki Ubezpieczenia NNW POLSKA

Pobierz Ogólne Warunki Ubezpieczenia SKI I SPORT

Terminy wypraw

TerminCena wyprawy 
NOWY TERMIN WKRÓTCE750 PLNZgłoś się
Termin, który pasuje Tobie i Twoim znajomym (+48) 519 819 608 wyprawy@globtroper.pl

Zgłoszenie na wyprawę

Wypełnij krótki formularz widoczny poniżej. Po odebraniu Twojego zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą drogą elektroniczną w celu podpisania umowy.