Przygotowanie do wyprawy krok po kroku, wyprawa z plecakiem, o czym pamiętać przed podróżą

Przygotowanie do wyprawy krok po kroku

Pierwsza wyprawa „w nieznane” z plecakiem? To może być nie lada wyzwanie! Ale spokojnie. Zamiast panikować, zacznij planować. W tym tekście wyjaśniamy krok po kroku, o czym musisz pamiętać, wybierając się na wyprawę do południowo-wschodniej Azji czy w innym egzotycznym kierunku.

Od czego zacząć? W co się spakować? Co zabrać, a co zostawić w domu? Jakich formalności dopełniać? Wyjaśniamy.

Zdrowie i szczepienia

Gdy wyjeżdżasz w bardziej egzotyczne rejony, może się okazać, że konieczne jest wykonanie dodatkowych szczepień. Choć większość z nich jest „zalecanych” a nie „obowiązkowych” – warto podążać za wskazaniami lekarzy dla własnego bezpieczeństwa. Szczepienia dobrze jest zacząć przyjmować najpóźniej ok. 60 dni przed rozpoczęciem podróży, ale ze specjalistą (lekarz medycyny podróży/medycyny tropikalnej) warto się skonsultować wcześniej. W ten sposób na spokojnie rozplanujesz przyjęcie szczepionek w czasie i będziesz mieć pewność, że jesteś chroniony np. na wypadek duru brzusznego czy (zwłaszcza w Afryce) żółtej febry. Sprawdź więcej informacji o szczepieniach dla podróżnych.

Do plecaka koniecznie wrzuć też apteczkę. Przydadzą się środki przeciwbólowe, przeciw biegunce / rozstrojowi jelit oraz odczulające, na wypadek przeziębienia i probiotyki. Do tego dołącz środki opatrunkowe (plastry wodoodporne, antybiotyk w maści i środek odkażający, coś na stłuczenia oraz bandaże) – w ten sposób poradzisz sobie z ewentualnymi niewielkimi problemami zdrowotnymi po drodze. Przed wyjazdem koniecznie zapoznaj się z przepisami kraju twojej podróży (i kraju w którym masz przesiadkę!) i upewnij się czy możesz przewozić dane leki. Nie wszystkie środki, które stosujemy w Polsce (nawet leki sprzedawane bez recepty), są legalne za granicą, a za ich przewożenie można dostać np. kary pieniężne czy nawet 25 lat więzienia! Dlatego dokładnie sprawdzaj przepisy i dodatkowo zapoznaj się ze stroną Międzynarodowej Rady Kontroli Narkotyków (INCB).

Dokumenty

Już na etapie planowania wyprawy sprawdź:

 • ważność swojego paszportu – aby wjechać do większości krajów, musi być on ważny przez jeszcze co najmniej 6 miesięcy OD DATY POWROTU do Polski, ale sprawdź dokładnie, jak to wygląda w przypadku Twojego celu podróży,
 • czy potrzebna Ci jest wiza i jak możesz ją uzyskać – w części krajów możesz ją po prostu załatwić na lotnisku po przylocie, ale czasem niezbędne jest ubieganie się o dokument jeszcze przed wyjazdem, w konsulacie / ambasadzie.

Jeśli jedziesz na wyjazd zorganizowany, o te kwestie również możesz dopytać organizatora wyprawy.

Jak zaplanować wyprawę z plecakiem, podróż z plecakiem, wskazówki na podróż z plecakiem, jak się spakować
Planowanie wyprawy z plecakiem krok po kroku

Wiedz, dokąd jedziesz

Zwłaszcza gdy wybierasz się do egzotycznego kraju o bardzo odmiennej kulturze, poczytaj o niej przed wyjazdem. Dowiedz się przede wszystkim, czego nie wypada robić – aby nie popełnić faux pas lub nie narazić się na poważniejsze problemy. Warto również sprawdzić zasady wejścia do miejsc kultu religijnego – w wielu z nich wymagany jest odpowiedni strój. Jednym słowem: podróżuj świadomie, pamiętając że jesteś gościem w kraju, który odwiedzasz.

Ubezpieczenie

Podczas podróży z plecakiem powinno Ci wystarczyć standardowe ubezpieczenie podróżne – wykupisz je w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Upewnij się, czy interesujący Cię wariant zapewnia opiekę na terenie krajów, które planujesz odwiedzić w trakcie podróży. Sprawdź zakres usług, jakie obejmuje Twoje ubezpieczenie – niektóre wykluczają uprawianie sportów ekstremalnych, choroby tropikalne oraz choroby przewlekłe. Upewnij się więc, że ubezpieczenie jest dopasowane do planu twojego wyjazdu. W pakiecie ubezpieczeniowym istotna jest wysokość sum gwarantowanych w przypadku, gdy konieczne będzie np. poniesienie kosztów leczenia. Przydatny może być też pakiet assistance. Sprawdź jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie na zagraniczną wyprawę.

Jeśli masz wątpliwości, pisz do nas lub dzwoń, pomożemy Ci dobrać odpowiedni wariant ubezpieczenia 🙂

Finanse

Gotówka czy karta płatnicza? Zasadniczo, podczas podróży do bardziej „egzotycznych” krajów znacznie lepiej sprawdza się to pierwsze rozwiązanie. Bankomat w środku birmańskiej dżungli? No nie bardzo… Dlatego najwygodniej będzie, jeśli już w Polsce wymienisz złotówki na jedną z bardziej uniwersalnych walut – dolary lub euro. Na lokalne pieniądze wymienisz je już na miejscu. Kartę bankomatową (Visa lub Master Card, z obsługą płatności międzynarodowych, najlepiej podpiętą do konta walutowego) zabierz jako opcję zapasową.

Ważne: podczas podróży nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, a raczej rozłóż je w bezpieczny sposób w bagażu. Część możesz włożyć np. do plecaka podręcznego/secret bag’a, a część – dla niepoznaki – np. do specjalnie przygotowanego opakowania po szamponie czy w inne miejsce. To pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko, że zostaniesz okradziony.

A ile zabrać? Wszystko zależy od tego, gdzie i na ile jedziesz i jaka ma być formuła twojego wyjazdu (dłuższy budżetowy trip, wyprawa trampingowa, city break czy może all inclusive?). Dowiedz się jak chronić dokumenty i pieniądze na wyjeździe?

Plecak – o tym musisz pamiętać

O pakowaniu plecaka więcej przeczytasz w tym wpisie. W skrócie, pamiętaj, aby:

 • plecak miał solidną konstrukcję i był wyposażony w porządny pas biodrowy, bo to na nim spoczywa ciężar Twojego bagażu,
 • pakować się minimalistycznie – suszarkę do włosów, duże, pełne wersje kosmetyków i grube książki zostaw w domu, razem z walizką na kółkach,
 • Twój plecak miał pojemność maksymalnie ok. 40-50 l – tyle wystarczy nawet na kilkumiesięczną wyprawę (sprawdzone osobiście!). Mniej znaczy lepiej, bo bagaż będziesz nosić na plecach czasem nawet przez kilka godzin dziennie. Miej tego świadomość, gdy zaczniesz się pakować.
Przygotowanie do wyprawy krok po kroku, pakowanie plecaka, wyprawa z plecakiem, planowanie podróży
Pakowanie na wyprawę – pamiętaj, że ma być lekko i efektywnie 🙂

W Twoim wyposażeniu nie może zabraknąć:

 • dokumentów podróży oraz ich kserokopii – przyda się przede wszystkim kserokopia dokumentu tożsamości (paszportu/dowodu osobistego) + wysłać sobie skany na maila!,
 • wspomnianej wcześniej apteczki,
 • 2 par wygodnych butów – dobra opcja to sandały + pełne buty trekkingowe,
 • 2-3 par spodni krótkich i 1 para spodni długich,
 • 3-4 bawełnianych t-shirtów i 1-2 koszul z długim rękawem,
 • ciepłej bluzy polarowej (nawet w tropikach możesz zmarznąć),
 • nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych,
 • zapasu bielizny (minimum kilka sztuk).

Przyda się też smartfon + powerbank, aparat fotograficzny, latarka-czołówka, klapki-japonki pod prysznic, repelent na komary i kremy z wysokim filtrem SPF. Może być potrzebny także lekki śpiwór. Jeśli ruszasz na wyprawę z GlobTroperem, przed wyjazdem otrzymasz od nas niezbędnik z podstawowymi informacjami na temat kierunku naszej podróży (pogoda, waluta, ceny, itp.) oraz z listą rzeczy do spakowania. O szczegóły zawsze możesz nas dopytać podczas przygotowań do wyprawy.

Bezpieczeństwo

Przezorny zawsze ubezpieczony. Dlatego przed podróżą warto zgłosić wyjazd w systemie Odyseusz. Poświęcisz na to tylko ok. 5 minut, a zawsze zyskasz dodatkowe zabezpieczenie „na wszelki wypadek”.

Tyle wystarczy, by być gotowym do drogi. Ruszajmy więc! 🙂