Sri Lanka poza turystycznym szlakiem - dlaczego warto?

Sri Lanka poza szlakiem – dlaczego warto?

„Olśniewający kraj” – oto, co w sanskrycie oznacza nazwa Sri Lanka. I rzeczywiście – Cejlon to jedno z tych miejsc, które pozostawiają po sobie niezatarte wspomnienia. Dlatego każdego roku przybywa tu coraz więcej osób. Ale spokojnie! To wcale nie oznacza, że wyspa oblewana wodami Oceanu Indyjskiego ma tylko „turystyczne” oblicze. Wręcz przeciwnie! Wystarczy zboczyć nieco ze szlaku, by spotkać się z unikalną mieszanką kultur i nieokiełznaną, prawdziwie dziką przyrodą. Jeśli szukasz Przygody przez duże „P”, dowiedz się więcej!

Co kryje w sobie Sri Lanka? Wiele jest atrakcji, które czekają na głodnych eksplorowania świata takiego, jakim jest – zgodnie z ideą podróżowania slow travel. Przyjeżdżając tutaj, nie musisz udawać się do wakacyjnego kurortu – chyba, że taka forma wypoczynku jest Ci najbliższa 🙂 Wystarczy jednak pójść o kilka kroków dalej, by spotkać się z autentyczną Sri Lanką. Dlaczego warto?

Przyrodniczy raj

Mimo że Cejlon jest około 5-krotnie mniejszy od Polski, skrywa mnóstwo miejsc, które zapierają dech w piersiach. Zaskakują zarówno początkującego podróżnika, który po raz pierwszy wyruszył do Azji, jak i osoby, które zwiedziły spory kawałek świata.

Wyobraź sobie: ciągnące się w nieskończoność, intensywnie zielone pola herbaciane. Nieprzeniknione lasy deszczowe, w których do dziś żyją pierwotne plemiona. Ogromne parki narodowe, w których można spotkać m.in. dziko żyjące słonie. A do tego bajecznie kolorowa rafa koralowa. To tylko mały ułamek, który czeka na miłośników niezwykłych przygód poza utartym szlakiem.

Sri Lanka poza turystycznym szlakiem. Gdzie jechać i co zobaczyć na Cejlonie?
Nieoczywiste atrakcje Sri Lanki: Mały Szczyt Adama (Little Adam’s Peak)

Chcesz zobaczyć to nieokiełznane piękno? Upewnij się, że na Twojej liście must-see znajdą się:

Park Narodowy Udawalawe – królestwo słoni

Ma ponad 300 km2 powierzchni i znajduje się na południu wyspy, w „sawannowym” klimacie. Trawiasta równina przywołuje na myśl typowo afrykański krajobraz i… wiele jest w tym prawdy. Udawalawe jest też nazywane Królestwem Słoni. Tu można ich spotkać naprawdę wiele, i to w 100% naturalnym środowisku. Żyją tu wolno, a odwiedzający podziwiają je z daleka i „polują” na najlepsze fotograficzne ujęcia. Tu nie ma miejsca na przejażdżki na grzbiecie tych zwierząt i inne nieetyczne „atrakcje”. Tych GlobTroperzy nigdy nie będą wspierać 😉 W zamian zyskujesz możliwość podziwiania prawdziwej przyrody i majestatu słoni. Ich codzienne rytuały i zwyczaje są niezwykle ciekawe! Czy wiesz, że te ogromne zwierzęta śpią tylko ok. 2-4 godziny na dobę, a większość czasu spędzają na… kąpielach i prysznicach oraz posypywaniu skóry piaskiem? Wszystko to możesz zobaczyć na własne oczy w Parku Narodowym Udawalawe. To jedno z miejsc na Sri Lance, które warto odwiedzić!

Sri Lanka - przyrodniczy raj
Park Narodowy Udawalawe to świetne miejsce na spotkanie z dziko żyjącymi słoniami

Pigeon Island – dla miłośników podwodnego świata

Pigeon Island (Wyspa Gołębi) – to niewielka wysepka położona nieopodal południowej linii brzegowej Cejlonu. To tu można podziwiać najpiękniejszą rafę koralową na Sri Lance. Bajecznie kolorowe rybki o nietypowych kształtach. Mieniące się wszystkimi kolorami tęczy koralowce. Żółwie morskie, a nawet rekiny! Spotkanie z podwodną fauną i florą może wprawić w osłupienie! Interesująco prezentuje się też sama wyspa – kamieniste klify i intensywnie zielona roślinność tworzą prawdziwie tropikalny klimat!

Zapierające dech w piersiach plaże

Masz ochotę poplażować z dala od utartych szlaków, wybierz się np. do Kappalady, ok. 15 km od coraz popularniejszego Kalpitiya, usytuowanego 150 km na północ od Kolombo. Malownicze laguny są po prostu ma-gi-czne, podobnie jak wschody i zachody słońca na Cejlonie.

Dobrym miejscem na odpoczynek na rajskiej plaży jest też Pasikuda, położona na wschodnim wybrzeżu. Na miłośników relaksu z szumem oceanu lub morza w tle czekają setki kilometrów piaszczystego wybrzeża, w wielu odsłonach.

Czytaj więcej: Najpiękniejsze plaże Cejlonu

Jak zwiedzać Sri Lankę poza turystycznymi szlakami?
Sri Lanka poza turystycznym szlakiem: plaża Arugam Bay

Pierwotne lasy deszczowe

Zastanawiasz się, jak to jest przedzierać się przez pierwotną dżunglę? Na Sri Lance możesz się o tym przekonać na własnej skórze podczas trekkingu w głąb lasu deszczowego. To (niestety…) jedno z ostatnich takich miejsc na świecie, jeszcze niedotknięte postępem technologicznym i szkodliwym działaniem człowieka.

Las deszczowy Sinharaja, bo o nim mowa, to rezerwat przyrody znajdujący się w północno-zachodniej części kraju. Nie należy do najczęściej odwiedzanych w kraju, a to kolejny argument, który sprawia, że WARTO tu przyjechać. Jeśli będziesz mieć szczęście, możesz tu wypatrzyć urocze małpki Loris w naturalnym środowisku!

Bajecznie zielone pola herbaciane

Najlepsza herbata na świecie? To właśnie ta lankijska! Wilgotny i ciepły klimat panujący na wyspie niesamowicie sprzyja wzrostowi krzewów (a nie drzew!) herbacianych. Ich intensywna zieleń jest wręcz… porażająca. Możesz ją podziwiać podczas przejazdu pociągiem słynną trasą z Ella do Haputale – w nim poczujesz prawdziwy klimat Sri Lanki. Możesz także wybrać się na trekking, podczas którego z bliska zobaczysz proces zbierania i przetwarzania herbaty. Gdzie? Warto wybrać się na pierwszą na Cejlonie plantację, założoną przez Sir Jamesa Taylora – Loolkadura Tea Estate. Rozpościera się stąd zjawiskowy widok na pasmo górskie Hanthana oraz Nuwara.

Czytaj więcej: Plantacje herbaty, które musisz odwiedzić

Piękne miejsca na Sri Lance. Cejlon poza szlakiem.
Piękne miejsca na Sri Lance: pola herbaciane

Nie-zwykła kultura

… a raczej kultury. Sri Lanka jest prawdziwym tyglem, w którym splatają się różnorodne nacje, religie i tradycje. Większość Lankijczyków to buddyści – tę religię deklaruje ponad 70% mieszkańców kraju. Ok. 20% populacji to Tamilowie, którzy są hinduistami. Poza tym na Cejlonie mieszkają potomkowie Arabów, wyznający islam, a także chrześcijanie. Wyprawa do lasu deszczowego to szansa na spotkanie z Weddami, nazywanymi lankijskimi Aborygenami. Zamieszkują Cejlon od ponad 16 tys. lat. To jeden z najbardziej pierwotnych ludów na Ziemi! Szacuje się, że pozostało ich tylko około 400. To może więc być ostatnia szansa na spotkanie się z nimi.

Wyjątkowa mieszanka ludów, religii i obyczajów oraz sięgająca początków cywilizacji ludzkiej historia wyspy odcisnęły ślad na jej kulturowym krajobrazie. Z jednej strony pradawne świątynie i święte miejsca. Z drugiej – codzienne rytuały religijne, które wykraczają daleko poza tradycje, jakie znamy na Zachodzie. Mistycyzm i duchowość splatają się tu z prozą życia.

Sri Lanka miejsca poza utartym szlakiem
Atrakcje Sri Lanki poza szlakiem: Złota Świątynia Dambulla składająca się z aż 5 jaskiń!

Gdzie doświadczyć autentycznej kultury Sri Lanki?

Klimatyczne wioski

Na Sri Lance nie ma dużych metropolii. Nawet stolica wyspy i jej największe miasto – Kolombo – liczy sobie tylko ok. 680 tys. mieszkańców. Jednak zdecydowanie ciekawsze są niewielkie, klimatyczne wioski i miasteczka, takie jak Hiriwadunna, w których można poobserwować codzienne życie Lankijczyków. To tu spróbujesz autentycznej cejlońskiej kuchni (np. placków roti) i przyjrzysz się spokojnemu rytmowi dnia mieszkańców. Bez pośpiechu i z dala od komercji.

Pradawne budowle

Monumentalne pozostałości po świątyniach w Polonnaruwa, Dambulla oraz pałacu króla Kasjapy w Sigirija to absolutne must-see na Sri Lance. Ta ostatnia atrakcja jest przez wielu uznawana za ósmy cud świata. Nie ma się czemu dziwić! W Sigirija znajduje się słynna Lwia Skała, a po wspięciu się na nią można podziwiać ruiny powstałej w V w. n.e. twierdzy, a w nich m.in. świetnie zachowane malunki konkubin. Jakie kanony piękna obowiązywały tu przed 1500 laty? Przekonaj się na własne oczy!

Odkrywanie Sri Lanki z plecakiem, poza utartymi szlakami
Ciekawe miejsca na Cejlonie: Lwia Skała (Sigirija)

Święte miejsca

Najważniejszym jest Szczyt Adama – miejsce pielgrzymek wyznawców wielu religii. Wejście na szczyt to ciekawe przeżycie. Trzeba jednak pamiętać, że w typowym sezonie pielgrzymkowym, trwającym od stycznia do kwietnia, przybywają tu nawet setki tysięcy osób!

Ale Adam’s Peak to nie jedyne miejsce, które warto odwiedzić w poszukiwaniu duchowości Lankijczyków. Warto się wybrać np. na północ, do Ritigala, gdzie znajdują się ruiny buddyjskiej świątyni sprzed ponad 5000 lat. Duża część zabudowań stworzonych przez mnichów została pochłonięta przez dżunglę, co nadaje temu miejscu niepowtarzalnego klimatu i piękna. Tu nieokiełznana natura splata się symbiotycznie z kulturą!

Na Sri Lance znajdziesz też buddyjskie centra medytacyjne, położone z dala od cywilizacji.

Atrakcje Cejlonu - jak zwiedzać Sri Lankę?
Atrakcje Cejlonu: buddyjska stupa pod Szczytem Adama (Adam’s Peak)

Chcesz przekonać się o tym na własne oczy i poznać prawdziwy Cejlon wszystkimi zmysłami? Dobrą okazją, aby odkryć go poza utartym szlakiem, będzie zbliżająca się wielkimi krokami GlobTroperowa wyprawa trampingowa na Sri Lankę. Zobacz, co mamy w planach i dołącz do nas!