Azja po raz pierwszy – poradnik praktyczny

Dotychczas w swoich podróżach nie zdarzało Ci się „zapuszczać” poza Europę, ale chcesz wreszcie wyjść poza to, co dobrze znane i odkryć nie-zwykłe i zupełnie inne oblicze świata? Jeśli tak, warto obrać kierunek na Azję. Zastanawiasz się, czego możesz się spodziewać na tym kontynencie, a zwłaszcza na tzw. Dalekim Wschodzie? Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci przygotowanie się do pierwszej podróży w to miejsce.

Na początek ważne zastrzeżenie: Azja to największy kontynent świata 🙂 Rozciąga się na przestrzeni ponad 44 mln km2. To również tutaj mieszka ponad 60% populacji Ziemi. Dlatego czym innym będzie podróż do Iranu czy na wschód Rosji, a czym innym wyprawa na Daleki Wschód.

Ja skoncentruję się na podróżach po szeroko rozumianej Azji Południowo-Wschodniej, bo to ona jest mi z jednej strony najbliższa, a z drugiej – wydaje się bardzo egzotyczna. I taka jest, ale… to wcale nie powód do strachu i paniki. Wręcz przeciwnie. Jest niezwykle prawdopodobne, że jedna wizyta sprawi, że tak jak ja, złapiesz bakcyla i zechcesz tu wracać raz za razem, a obawy zamienią się w fascynację. A jest to miejsce za co kochać. Niesamowita przyroda, fascynująca kultura, przyjaźni mieszkańcy, fenomenalne jedzenie. Jeśli jestem fanem kuchni azjatyckiej koniecznie sprawdź nasze poprzednie wpisy – czego warto spróbować w Tajlandii, przysmaki Malezji i o jedzeniu w Japonii 🙂 I jeszcze jedno za co kocha się Azję. Atmosfera, której nie da się porównać z żadną inną… to po prostu trzeba przeżyć!

No dobrze, ale przecież chcesz wiedzieć, na co być przygotowanym i jak zaplanować podróż, żeby przebiegła bez zbędnych komplikacji.

niebieskie niebo, statuy rzeźby z wielkimi głowami w kompleksie Angkor w Kambodży
Bajon, świątynia buddyjska w kompleksie Angkor, Siem Reap, Kambodża

Kiedy jechać do Azji Południowo-Wschodniej?

W Azji Południowo-Wschodniej nie ma dobrze znanego z Polski podziału na cztery pory roku. W zamian są dwie: sucha oraz deszczowa. Najlepiej wybrać się tu oczywiście w porze suchej. Na kiedy ona przypada? To zależy, gdzie chcesz się wybrać.

Zasadniczo, w większej części tego regionu najdogodniejsza pora na wyprawy to okres od listopada do lutego. Polecam też podróże w październiku, tuż przed sezonem i w marcu, kwietniu a nawet w maju, tuż po sezonie. Ceny na miejscu są wtedy korzystne i na ma już tłumów. Wtedy warto się wybrać np. do Tajlandii, Wietnamu, Birmy czy Kambodży. Ale uwaga! Jeśli myślisz o wyjeździe do Malezji czy Indonezji – tu pora sucha na większości obszarów trwa mniej więcej od kwietnia do października. Jak zatem widzisz, ten rejon świata możesz odwiedzać przez cały rok, pod warunkiem, że wybierzesz odpowiednie miejsce na odpowiedni miesiąc 🙂 Sprawdź kiedy dokładnie jechać do Tajlandii, a jaki jest najlepszy termin na podróż po Japonii.

A czy podróżowanie w porze deszczowej jest niemożliwe? Niby nie, ale może być znacznie bardziej uciążliwe, a czasem niebezpieczne (monsuny i powodzie – zwłaszcza we wrześniu).

panorama na wspaniałą, niebieską lagunę, góry, dużo zieleni, niebieska woda, błękitne niebo, zachód słońca, dużo łódek
Zwiedzanie El Nido w porze suchej, Filipiny

Jak zaplanować podróż?

Długość wyprawy będzie zapewne uzależniona w dużym stopniu od tego, na jak długi urlop możesz sobie pozwolić. Ale już sam jej plan możesz opracować samodzielnie. Jeśli chcesz jechać „na własną rękę”, możesz np.:

  • konkretnie określić, gdzie chcesz lecieć i dobrać najkorzystniejszy termin (np. taki, w którym znajdziesz tanie połączenie lotnicze z Polski),
  • poszukać tanich lotów w tym kierunku i… uzależnić swoje plany od tego, co wytropisz (może uda Ci się trafić na wyjątkową okazję – mnie zdarzyło się kupić bilet do Japonii w dwie strony za mniej niż tysiąc złotych, z… rocznym wyprzedzeniem!).

Pamiętaj też, że wcale nie musisz (choć możesz) pozostać na wizycie w jednym kraju. Przykładowo, odwiedzając Malezję, możesz zahaczyć o sąsiadujące z nią Singapur lub Tajlandię, a będąc w Wietnamie, wybrać się też do Kambodży czy Laosu. Wszystko zależy od tego, ile masz czasu i jak sprawnym jesteś organizatorem 🙂

A jeśli chcesz wybrać się na wyprawę trampingową w kameralnej grupie osób o podobnych zainteresowaniach i podejściu do podróży, zawrzeć nowe przyjaźnie i świetnie się bawić – zapraszamy na wyprawy z GlobTroperem. Sprawdź kierunki i terminy naszych wyjazdów!

GlobTroper na wyprawie trampingowej w Tajlandii

Przygotowania do podróży do Azji: zdrowie, ubezpieczenie

Możesz się zastanawiać, czy na wyjazd do Azji Południowo-Wschodniej potrzebujesz dodatkowych szczepień. Z prawnego punktu widzenia – niekoniecznie, ponieważ żaden z krajów tego regionu nie wymaga potwierdzenie otrzymania konkretnych szczepionek. Jednak dla własnego spokoju warto upewnić się, że masz aktualne szczepienia na dur brzuszny, tężec, WZW typu A i B, cholerę, a także japońskie zapalenie mózgu czy (skrajne przypadki) wściekliznę. Więcej na temat szczepień pisałam tutaj. Generalnie więc, jeśli stan Twojego zdrowia nie odbiega od normy i będziesz przestrzegać zdroworozsądkowych zasad higieny, nie powinno Ci nic grozić. Nie musisz się też obawiać malarii (zalecam jednak używanie repelentów przeciw komarom ze środkiem DEET lub z Ikarydyną) – chyba że wyprawiasz się w bardzo głęboką dżunglę. Przy okazji warto wiedzieć, że większość leków w azjatyckich aptekach jest dostępna bez recepty.

Niemniej jednak, na wszelki wypadek warto mieć wykupione ubezpieczenie podróżne – na terenie Azji nie działa np. EKUZ, a więc Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jeśli więc (czego nie życzę!) przydarzy się sytuacja, która będzie wymagała interwencji medycznej, lepiej zabezpieczyć się od dodatkowych (często wysokich) kosztów.

Formalności związane z podróżą

Do wyjazdu do Azji Południowo-Wschodniej potrzebujesz paszportu. A co z wizami? Na przykład do Tajlandii nie obowiązują już od 2011 roku (przy wizytach turystycznych do 30 dni), a malezyjską otrzymasz na lotnisku. Za to do Wietnamu wizę wyrobić musisz przed przyjazdem, wszystkich formalności możesz dokonać on-line. Najlepiej, jeśli sprawdzisz wymagania formalne na etapie planowania swojej podróży (np. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych).

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Azja Południowo-Wschodnia jest dość bezpieczna, a jej mieszkańcy – przyjaźnie nastawieni do turystów. Ale nie oznacza to, że w podróży powinno się tracić czujność. Mimo wszystko jesteś narażony na różne niebezpieczeństwa – np. na kradzież. Zobacz jak zabezpieczyć dokumenty i pieniądze w trakcie podróży. Dowiesz się min. czym jest fałszywy portfel i czemu warto go mieć pod ręką.

Nie zapominaj również o szacunku dla panujących w tym regionie zwyczajów. Są one w dużej mierze uzależnione od kraju, do którego jedziesz (przykładowo, w Tajlandii możesz mieć problemy, jeśli negatywnie wypowiesz się na temat króla tego kraju lub dotkniesz czyjejś głowy, a w Singapurze zapłacisz ogromny mandat za żucie gumy na ulicy). Zwróć jednak szczególną uwagę na respektowanie zasad panujących w miejscach kultu. Odwiedzisz ich wiele, bo są naprawdę imponujące. Nie zapomnij jednak, że np. do buddyjskich świątyń wchodzi się boso, a w meczetach kobiety muszą często okryć całe ciało oraz włosy.

Staraj się też trzymać z dala od ciemnych zaułków i zachowuj się uprzejmie – to prosty sposób, żeby sobie nie „nabić guza”, podobnie jak w krajach Europy.

Widok na przepiękną biało-srebrną świątynię w miasteczku Chiang Rai w Tajlandii, na tle niebieskiego nieba
Biała Świątynia Wat Rong Khun w Chiang Rai, Tajlandia

Co spakować do Azji?

Wszystko zależy od tego, gdzie jedziesz i co planujesz robić. Jednak w Azji Południowo-Wschodniej na 100% przydadzą Ci się:

  • cienkie, przewiewne ubrania – upewnij się, że poza szortami i bluzkami na ramiączkach zapakujesz też coś z długim rękawem, np. lnianą koszulę czy bluzę, która przyda się np. jeżeli planujesz trekking po górach,
  • wygodne buty – sandały i pełne buty (zwłaszcza na wyprawę po dżungli),
  • okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy.

Przydatny może też być spray na owady. A co np. z przejściówką do gniazdek z prądem? W niektórych krajach Azji mogą się przydać. Odpowiedni adapter, w razie potrzeby, bez problemu kupisz na miejscu. Więcej o pakowaniu i wyborze odpowiedniego plecaka przeczytasz tutaj.

Pamiętaj: zwłaszcza, jeśli zamierzasz się w trakcie podróży dużo przemieszczać, zamień walizkę na plecak. Będzie znacznie wygodniej!

Gdzie spać?

Ponownie: opcji jest cała moc – od 5-gwiazdkowych kurortów z all inclusive po hostele dla backpackerów czy Couchsurfing. Ty decydujesz. Noclegu możesz szukać np. przez Airbnb lub… już na miejscu. Lokalnych guesthouse’ów i hosteli nie brakuje.

Jak podróżować?

Możesz się przemieszczać komunikacją miejską, np. tuk-tukami, autobusami czy, na dłuższe dystanse, pociągiem – to wyjątkowo ciekawe przeżycie i szansa na poznanie mieszkańców. Miej jednak na uwadze, że w wielu miejscach punktualność tych środków transportu bywa zawodna, więc trzeba się czasem uzbroić w cierpliwość. Wszystko jednak rekompensują dobra cena biletów i niesamowite, lokalne doświadczenia! W niektórych miejscach świetnym pomysłem okaże się skuter lub rower i własne nogi!

Rower stojący pod palmą przy polach ryżowych, dużo zieleni, słoneczny dzień, niebieskie niebo
Zwiedzanie Singapuru na rowerze

Jak widzisz, przygotowania do pierwszej wyprawy do Azji wcale nie różnią się znacznie od tych do podróży po Europie. Warto jednak do takiego wyjazdu podejść z otwartą głową i zaplanować go świadomie – tak, aby być gotowym zwłaszcza na kulturowe wyzwania.

Pamiętaj: jeśli chcesz oswoić Azję Południowo-Wschodnią w towarzystwie osób, które dobrze znają ten rejon i pokażą Ci jego urok, zawsze możesz wybrać się tam z GlobTroperem. Sprawdź nasze plany podróżnicze i przyłącz się!